Бюджет недовиконали через зміцнення гривні – експерти

25 грудня 2019 14:40

Олександра Романюк Олександра Романюк

Друга причина – монетарна політика, яку проводить Нацбанк

В останні дні однією з найбільш обговорюваних тем стало недовиконання державного бюджету. В історії України це явище не нове, але саме в цьому році, судячи з деяких публікацій і коментарів у соцмережах, зі зборами в бюджет вийшла особливо велика проблема.

Реклама

Експерти заспокоюють: нічого критичного не сталося. Надто тому, що це відбувається вперше не через кризу, а за нормальних макроекономічних показників і за зміцнення гривні.

"Раніше такі ситуації виникали зазвичай на тлі негативних явищ економічного і неекономічного характеру: глобальна фінансова криза, війна 2014 року, сплеск інфляції, провал курсу тощо. Зараз же ми маємо ситуацію, коли проблема з наповненням бюджету відбувається на тлі макроекономічної стабільності і на тлі, в принципі, збереження адекватної макроекономічної динаміки: економічне зростання, низька інфляція, гривня, що зміцнюється тощо. Насамперед це пояснюється зміцненням гривні. Здавалося б, хороший показник. Він дозволяє утримуватися від зростання тарифів, утримувати низьку інфляцію тощо. Але виявилося, що це, по-перше, прямо негативно впливає на надходження до бюджету, оскільки значна частина надходжень залежить від курсу. А по-друге, опосередковано негативно впливає, оскільки зміцнення гривні призводить до пригнічення українських виробників на внутрішньому ринку (оскільки імпорт дешевшає) і експортерів (зменшує їх доходи) ", – звертає увагу Ярослав Жалило.

Експерт вважає, що така ситуація – результат неузгодженості або нескоординированности різних напрямків економічної політики: грошово-кредитної, економічного зростання, зовнішньоекономічної та фіскальної.

Економіст Борис Кушнірук основною причиною недовиконання держбюджету називає монетарну політику, яку проводить Нацбанк.

"Ситуація не є катастрофічною. Хоча водночас рішення уряду фінансувати щось у ручному режимі – це порушення фундаментального принципу про те, що витрати бюджету планує і затверджує парламент. Я вважаю, що це не вина нинішнього уряду, а наслідок тієї монетарної політики, яку проводить Нацбанк. У підсумку бюджет недоотримав доходів як від імпорту (бо якщо курс долара менше, то і надходження менше), так і від експорту – отримують у гривневому еквіваленті набагато меншу виручку і платять менше податків. Уряд міг звертатися до парламенту з пропозицією скоротити витрати (секвеструвати бюджет. – Авт.). Вони цього не зробили, і тепер роблять це в ручному режимі. Це не критично, але неправильно. Навіть більше, вони закладають ще й проблеми на майбутнє", – говорить Борис Кушнірук.

Докладніше про те, що відбувається з державним бюджетом нашої країни, читайте в матеріалі: "Невиконання держбюджету: кому можуть не виплатити зарплати в грудні".

Реклама

Нагадаємо, за тиждень з 19 по 26 грудня гривня зміцніла щодо "зеленого" на 15 копійок. А курс долара оновив рівень рекорду з початку 2016 року: останній раз долар коштував так само дешево 13 січня 2016 року – 23,26 гривні.

Новини "Сьогодні" також з'ясували, яким буде курс долара до Нового року:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти