Бюджет-2018 прийнятий: як остаточно поділили грошовий "пиріг"

11 грудня 2017 7:17

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Фінансування МВС збільшили на 20%, а соцстандарти зростуть за рік всього на 9%

Майже опівночі 7 грудня Верховна Рада остаточно прийняла бюджет на 2018 рік. За нього проголосували 273 депутати. Як видно із закону, який тепер повинен підписати президент, доходи держбюджету повинні збільшитися порівняно з минулим роком на 18%, а витрати – на 17%. Також влада обіцяє двічі за рік підвищити соцстандарти.

Реклама

18_

Доходи і витрати

Порівняно з минулим роком головний кошторис країни збільшився на 142 млрд грн за доходами і на 147 млрд грн за видатками. Як пояснюють в Кабміні, ці додаткові гроші казна планує отримати за рахунок зростання ВВП (на 3%), а значить, за рахунок збільшення насамперед доходів від сплати ПДВ, митних платежів та акцизних зборів. Наповнити казну допоможе і "військовий податок" в 1,5% на зарплати – через зростання мінімальних і середніх заробітків по країні.

Нагадаємо: уряд запропонував підняти мінзарплату з 1 січня 2018 р до 3723 грн, президент – до 4100 грн, але питання поки що вирішується. Як видно з інфографіки, в витратних статтях бюджету, як і рік тому, в пріоритеті силова сфера. На потреби армії додали більше 17 млрд грн, збільшивши її фінансування на чверть порівняно з минулим роком, МВС дали понад 11 млрд грн (плюс 20%). Кабмін обіцяє, що ці гроші підуть не тільки на зарплати, але і на закупівлю нового озброєння, будівництво житла та лікування співробітників.

Цікаво, що, порівняно з першим читанням закону про держбюджет, фінансування силових структур збільшилося в остаточному варіанті закону майже на 5 млрд грн. Втім, трохи додали не лише армії і поліції, але і народу: наприклад, порівняно з першим читанням, витрати на освіту і науку, медицину, культуру збільшилися в сумі майже на 9 млрд грн. Найбільше збільшили фінансування МОЗ – 6 млрд грн, Мінкультури – отримало додатково 1,7 млрд грн, МОН – майже 1 млрд грн.

Реклама

В остаточній редакції бюджету збільшилися, порівняно з першим читанням, і витрати на органи влади. Держуправління справами отримало більше на чверть мільярда гривень, з них 72 млн грн додатково підуть на витрати з утримання Адміністрації президента. Також на 233 млн грн більше отримає Кабмін. За кошторисом витрат, всі ці гроші витратять на матеріально-технічне забезпечення змісту держструктур.

Соцстандарти

Як і 2017 року, Кабмін двічі підвищить соцстандарти – до них належать всі види прожмінімуму (ПМ): на одну особу, для працездатних, пенсіонерів і дітей різного віку. Найближче підвищення буде більш ніж через півроку, з 1 липня 2018-го, оскільки ПМ, що набувають чинності, не відрізняються від підвищених з 1 грудня 2017 р. У цілому планується, що соцстандарти збільшаться за рік на 9%, це вище, ніж закладений в держбюджеті рівень інфляції в 7%. Але в грошах збільшення закладено невелике: від 124 грн пенсіонерам до 167 грн дітям від 6 до 18 років.

До речі, з 2018 року не тільки мінімальна зарплата, як і рік тому, буде більше ПМ, але й мінімальна пенсія – для тих, хто має 35 років стажу (для жінок 30 років), вона з 1 жовтня становить 1453 грн. Востаннє мінзарплата і мінпенсія збігалися з ПМ 2016 року.

Також Кабмін з 1 січня 2018 р збільшив на 3,07 грн мінімальну погодинну зарплату: тепер "погодинникам" не можна платити менше 22,41 грн за годину роботи. Тобто, щоб заробити на гамбургер, українцю з 1 січня буде потрібно всього 54 хвилини. Втім, в уряді не виключають, що якщо зростання економіки виявиться більше запланованого, то соцстандарти можуть переглянути за підсумками виконання держбюджету в першому кварталі у бік збільшення.

Експерти: бюджет не збалансований

Економісти кажуть, що від другого читання бюджету не очікували серйозних змін, питання голосування звівся до торгів, в результаті яких трохи більше грошей отримали силовики і соцсфера. За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, реальні показники 2018 року будуть порівнянні з результатами поточного року.

"2017 року закладали зростання ВВП 3%, за фактом очікується не вище 2%, інфляцію планували 8%, а може виявитися всі 13%. Бюджет-2018 виявився таким же соціальним, тобто бюджетом проїдання, як і попередній", – сказав нам Пендзин.

Реклама

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що доходи бюджету вдалося підвищити на 47 млрд грн теоретично, перерахувавши ПДВ на імпортні товари за курсом 31 грн/долар, при тому, що в бюджеті закладено курс 29,3 грн/долар.

"Бюджет не збалансований, тому виконати його буде складно, якщо не девальвувати гривню на 15%, або інфляція буде не 7%, а 12-14%, – сказав нам Охріменко. – Викликають сумніви і такі джерела доходів, як спецконфіскація майна колишніх чиновників і приватизація".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти