Бюджет-2015: під який курс долара танцюватиме Україна

12 грудня 2014, 07:40

Христина Коновалова

У проекті держбюджету-2015 з усіх макропоказників поки не враховується лише курс долара, оскільки його прогноз на майбутній рік досі не надав Нацбанк

Яким буде держбюджет-2015, це питання нині цікавить всіх українців, адже грудень вже майже перевалив за екватор. Кожному з нас важливо знати, які доходи і витрати будуть закладені в основний кошторис країни, оскільки від цього залежить не тільки рівень зарплат і пенсій українців, але також і розуміння бізнесу, в яких умовах їм доведеться працювати весь 2015-й.

Реклама

Однак держструктури традиційно не поспішають відкривати завісу таємниці і які-небудь припущення можна робити лише з окремих чуток або інформації, яка стає доступною громадськості. Достеменно відомо одне: наступний рік буде складним для української економіки, відповідно, нашим співгромадянам доведеться гарненько затягнути паски, оскільки основний фіндокумент країни, швидше за все, зверстають у режимі жорсткої економії. І в цьому світлі особливо цікавим постає питання: на підставі якого курсу буде запропоновано українцям бюджет-2015.

Як стало відомо "Сегодня" з власних джерел в уряді, робочий варіант проекту держбюджету-2015 зверстано на підставі таких макропоказників: номінальний ВВП – 1,72 трлн. грн., реальний ВВП – мінус 4,5%, інфляція – 13,4%, дефіцит – 3,7%. "Це робочі розрахунки проекту держбюджету, засновані на макропоказниках, раніше узгоджених з МВФ. А от яким буде курс долара в бюджеті-2015, поки сказати важко, оскільки Нацбанк ще не надав свій прогноз на майбутній рік", – зазначив наш співрозмовник у Кабміні.

Тим часом у Нацбанку на наше запитання, яким вони бачать курс долара в наступному році, – відповіли ухильно, мовляв, курс тепер плаваючий і залежатиме від попиту і пропозиції. Так що поки залишається неясно: яким буде курс долара в держбюджеті-2015. Правда, представники регулятора запевнили, що прогнози окремих політиків і економістів щодо подальшої девальвації нацвалюти до позначки 20-25 грн./$, м'яко кажучи, безпідставні, мовляв, гривня буде стійка і чекати її різкого падіння не варто.

ПРОГНОЗИ. На думку економістів, зараз складно робити прогнози, який курс долара буде в 2015 році, оскільки занадто багато факторів впливають на стабільність нацвалюти. "Сьогодні без знання курсу долара складно скласти реалістичний держбюджет. Виходячи з курсу, розраховують доходи бюджету – від мита на імпорт і експорт, адже вони встановлені у валюті, а всередині країни всі витрати скарбниці рахуються у гривнях. Також, виходячи з курсу долара, розраховуються витрати, необхідні на обслуговування зовнішніх валютних запозичень і купівлю критичного імпорту, наприклад газу. Тому вкрай важливо визначити золоту середину курсу долара і з його урахуванням верстати проект бюджету-2015", – говорить заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. На його думку, курс долара, закладений у бюджет-2015, може коливатися в межах 16-18 грн.

Реклама

А президент Украналітцентру Олександр Охріменко вважає, що долар коштуватиме в Україні стільки, скільки скаже МВФ: "Зараз наша влада просить у ще $15 млрд, тому умови договору позики перепишуть з розрахунку, щоб Україна змогла виплачувати борги. Не здивуюся, якщо виявиться, що бюджет-2015 зверстаний, виходячи з 20-25 грн за долар". У зв'язку з цим експерт прикинув, як могли б виглядати деякі макропоказники бюджету: "За рахунок девальвації гривні ВВП дійсно вдасться розігнати до 1,7 трлн грн, а в цьому році – падіння може скласти з 1,5 до 1,38 трлн грн. Інфляція ж буде офіційно 13-15%, а реально до 30%, тобто реальні зарплати також впадуть на третину".

КОЛИВАННЯ. Тим часом аналітик "Простобанк консалтинг" Іван Нікітченко звернув увагу на фактори, які можуть вплинути на зміцнення курсу гривні в 2015 році.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

По-перше, позитивний торговельний і платіжний баланс. Поки обидві ці статті Україна зводить в мінус для себе. Поліпшити становище може нарощування експорту в країни ЄС і надія на покращення торгових відносин з Росією. Крім того, однозначно нам допоможе зниження цін на нафту, що зробить дешевшим імпорт енергоносіїв і деякої продукції.

По-друге, стабілізація ситуації на Донбасі. До тих пір, поки не припиняться активні бойові дії і не буде загрози розширення зони бойового конфлікту на інші території України, і бізнес, і населення, не зможуть бути впевненими в завтрашньому дні. Долар у нас традиційно вважається "тихою гаванню" для вкладення коштів.

По-третє, поліпшення інвестиційного клімату. Реальних реформ в економіці досі немає, як і реальної боротьби з корупцією. Навіть без війни на Донбасі інвестклімат України продовжує перебувати на дуже низькому рівні. До тих пір, поки це не буде виправлено, поки не запрацює економіка, і в країну почнуть надходити інвестиції з-за кордону, говорити про зміцнення нацвалюти не можна.

Реклама

По-четверте, розширення програм фінансової допомоги від країн Заходу і МВФ. Надати підтримку курсу можуть фінансові вливання від урядів інших країн та міжнародних організацій. У МВФ вже є плани щодо збільшення програми стосовно України до $15 млрд. З одного боку, це можна розцінювати як позитивний знак – наша країна може отримати більше валюти. З іншого – це констатація дуже поганого фінансового стану України. Крім того, США вже чітко заявляли: немає реформ – немає грошей.

"Поки реальних реформ проводитися не буде, гривня завжди буде схильна до девальвації. У 2008-2009 роках у нас не було війни, і курс падав. Як і на початку 2014 року. У корені лежить слабка економіка, а не війна, торгові війни або допомога МВФ. Це лише окремі фактори, які можуть розхитувати курс на кілька відсотків в один чи інший бік, але не на 100%, як це сталося у нас цього року", – зазначає Нікітченко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти