Чи будуть діти платити аліменти батькам

6 квітня 2018 6:54

Олександр Панченко , Ілля Требор

Кабмін пропонує літнім батькам стягувати гроші з дітей за позовом, якщо ті про них погано піклуються

Закон про стягнення аліментів може почати діяти не тільки стосовно батьків до дітей, а й навпаки  - дорослі діти будуть зобов'язані утримувати своїх літніх батьків. З такою ініціативою виступив міністр соцполітики Андрій Рева. Думки експертів різні, при цьому частина стверджує, що ця ідея може стати першим кроком до часткового скасування пенсій.

Пропозиція

Реклама

На думку Реви, потрібно законодавчо ввести відповідальність дітей – вони теж повинні платити аліменти на утримання непрацездатних батьків, схоже зобов'язання записане в 51-й статті Конституції. Рева привів як приклад результати активізації боротьби з неплатниками аліментів, яким два місяці тому заборонили, зокрема, виїзд за кордон, можливість водити авто і т. ін. Внаслідок вже зібрано 500 млн грн добровільних аліментів.

У Мінсоцполітики нам уточнили, що в словах міністра йдеться про виконання законодавства в частині того, що батьки-пенсіонери мають право подати на стягнення аліментів зі своїх дітей, якщо вважають, що діти про них погано дбають.

"Тобто, якщо позов про стягнення не подано, то і аліменти дітям на батьків платити не доведеться", – заспокоїв юрист Володимир Столітній.

Що робити в разі, якщо батько, який багато років не брав участь в житті дитини, подасть позов про виплати, – поки не вирішили.

За та проти

Думки експертів розділилися.

"Немає жодної країни, де б таке існувало. Відповідальність перед пенсіонерами несе держава, якщо вона вважає, що їх пенсії малі, нехай підвищує", – упевнений економіст Михайло Кухар.

Реклама

Його колега Данило Монін пропонує інший шлях:

"Ті, хто утримує своїх батьків, звільняються повністю або частково від сплати єдиного соцвнеску (зараз 22% від зарплати. – Авт .) – замість того, щоб свої податки скидати в загальний котел, є добровільна можливість підтримувати батьків".

Політконсультант Микола Спиридонов не виключає, що ця ідея може призвести до часткової або повної відміни пенсій:

"Ідея правильна, старим потрібно допомагати, і більшість так і робить. Але на практиці означає, що Україна поступово йде до скасування пенсій. В рамках пенсреформи введений обов'язковий страховий стаж в 35 років, який буде далеко не у всіх. Наступний крок – перекладання відповідальності за утримання літніх українців на їхніх дітей".

У Мінсоцполітики таку перспективу заперечують.

"Позовів буде трохи"

Соціологи вважають, що пропозиція про "аліменти з дітей" навряд чи спрацює. Провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна впевнена, що менталітет літніх українців, які звикли все життя допомагати дітям, не дозволить їм вимагати з них гроші, навіть якщо люди похилого віку будуть голодувати.

"Окремі випадки подачі позовів до дітей про стягнення аліментів можливі, але їх буде дуже мало, адже переважна більшість дітей у нас піклується про батьків, – каже Піщуліна. – Перешкодою стане також фізична і розумова неміч літніх людей і страх перед побоями за цей позов з боку дітей, які ведуть асоціальний спосіб життя".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти