Діамантова столиця Європи може позбутися титулу

16 травня 2014, 13:23

Вікторія Розендаал Вікторія Розендаал

Світовий центр алмазів, який дає 12% ВВП Бельгії страждає через українську кризу

Реклама

Антверпен, місто в Бельгії, по праву заслужило звання світового алмазного центру. Через нього проходить близько 80% всіх алмазів, які оброблюють і продають у світі. Причин тому декілька. По-перше, в Антверпені знаходиться другий за величиною порт Європи. По-друге, історично так склалося, що в місті створена краща в світі інфраструктура для огранювання, обробки і виробництва алмазних виробів. Щорічний оборот сектора оцінюють в 54 мільярди євро. Індустрія коштовностей – одна з основних, на яких тримається бельгійський бюджет, і забезпечує до чверті ВВП. Але тепер представники галузі побоюються, що на них всерйоз може відбитися українська криза.

АЛМАЗНИЙ КВАРТАЛ . "Алмазний квартал" Антверпена знаходиться прямо в центрі міста біля залізничного вокзалу, куди з 1836 року прибували потяги з необробленим дорогоцінними каменями. Тут знаходяться 1500 ювелірних фірм (найбільша концентрація у світі), сотні магазинів і кілька фабрик з обробки алмазів. Також в Антверпені знаходяться чотири алмазні біржі з 22-х існуючих у світі. Тут же на початку ХХ століття була заснована і перша в світі біржа дорогоцінних каменів. На біржах проводять операції по великих партіях каменів, за які можуть поторгуватися лише юридичні особи. "Найбільше коштовностей імпортують в США, Китай, Японію, ОАР та Індію. Далі йде ЄС, але Європу підкосила криза. Раніше найбільш важливими були Італія, Німеччина, Франція та Іспанія. Країни СНД і Туреччина – це ринки, які розвиваються", – говорить "Сегодня" експерт Едді Влейсдраггер, який написав кілька книг по алмазному сектору Антверпена.

Діамантовий рай зайняв п'ять вулиць в єврейському кварталі, оскільки так уже склалося, що цим бізнесом займаються в основному ортодоксальні євреї. З 500 тисяч населення Антверпена – 85 тисяч євреї, і абсолютна більшість з них так чи інакше пов'язана з ювелірним бізнесом. Невелику його частку займають індуси.

Часто в "алмазному кварталі" проводять екскурсії, тому там завжди багато туристів. Деякі приїжджають в Антверпен спеціально за "ювеліркою". Найчастіше тут можна зустріти молодят, які шукають діамантові каблучки на весілля. Вважається, що тут ціна може бути до 50% нижчою, ніж в інших країнах. Тому нерідко сюди приїжджають майбутні наречені з Німеччини, Франції, Нідерландів, Люксембургу. Навіть з урахуванням ціни на поїздку це буде вигідна покупка. Але нерідкі гості тут і українці. "Останні роки два близько 20% моїх російськомовних клієнтів – українці. Раніше їх було набагато менше. Це, я думаю, свідчить про зростання добробуту в Україні, що дуже приємно усвідомлювати", – каже гід-консультант Максим Шатилов, який проводить екскурсії по "діамантовому кварталу".

Реклама

Не дивно, що в "діамантовому кварталі" безпрецедентні заходи безпеки. Там розташовано близько 5000 камер спостереження. Жодна людина не залишиться непоміченою. Багато магазинів відкривають свої двері тільки тим клієнтам, які проходять "фейс-контроль".

"Поліція працює дуже добре. Є стовпи, які висуваються з бруківки, щоб ніхто не втік на автомобілі. Є камери стеження, є переодягнені поліцейські й охоронці приватних структур, які весь день сидять на сусідніх вулицях, перекриваючи можливі шляхи відходу. Не забувайте, діамантовий бізнес приносить 12% валового національного доходу Бельгії. Я кілька разів бачив, як жорстко знешкоджують підозрюваних, що невластиво Бельгії", – говорить Шатилов.

Але незважаючи на це саме тут відбуваються найбільші крадіжки в Європі. Пограбуванням століття вважається наліт на алмазне сховище 2003 року. Тоді грабіжники викрали дорогоцінних каменів на загальну суму 100 млн євро. У лютому минулого року невідомі пограбували інкасаторську машину з діамантами на 50 млн євро прямо в аеропорту Брюсселя.

Алмазний клуб і перша біржа

"Що я знаю про діаманти? Здається, їх з Антверпена привозять", – це початок культового фільму Гая Річі "Великий Куш". Світова торгівля алмазами почалася ще в XV столітті, тоді їх переважно постачали з Індії. Найважливішим алмазним містом вважався портовий Брюгге (за 100 км від Антверпена) і більшість індійських алмазів потрапляла туди. Саме там в 1476 придворний ювелір бургундського герцога Людвіг ван Беркем створив верстат для ограновування дорогоцінних каменів у формі троянди. В ідеалі ж діамантове ограновування має бути таким, щоб світло в алмазі повністю внутрішньо відбивалось.

Реклама

Але в XV столітті гавані Брюгге обміліли, і торговці, художники, просто багаті городяни, а разом з ними і гранувальники алмазів перебираються в сусідній порт Антверпен. Тоді ж португальський мореплавець Васко да Гама відкрив морський шлях до Індії. У антверпенскої влади були хороші зв'язки з Лісабоном, і тому місто отримало серйозні привілеї в торгівлі алмазами.

І тільки релігійні війни XVIII століття і Бельгійська революція, в результаті якої Антверпен та інші території вийшли з-під влади Нідерландів, послабили позиції міста. Тоді його місце зайняли Амстердам і Лондон. Але це тривало недовго. У 1893 році євреї, які іммігрували з країн Східної Європи, заснували Антверпенский алмазний клуб. А незабаром в місті з'явилася перша в світі Алмазна біржа та Асоціація вільної торгівлі алмазами.

В тренді
Українців зобов'яжуть забезпечувати немічних батьків: за що доведеться платити

Алмазних справ майстри бояться санкцій проти РФ

У багатьох магазинах продавці добре говорять російською, оскільки переїхали до Бельгії з колишнього СРСР. У більшості – це євреї з Грузії. "Я тут працюю вже 30 років, переїхав сюди разом із дружиною з Тбілісі. Тут ми влаштувалися, народилися діти. А потім відкрили цей магазин. Зараз справи йдуть не так добре, як до кризи. Але ми раді, що взагалі вижили, багато хто закрив магазини" , – нарікає власник лавки ювелірних прикрас Давид. За його словами, жителі колишнього СРСР більше ласі до коштовностей, ніж європейці. Тому російськомовних клієнтів у нього вистачає.

В інтернеті є чимало спеціальних форумів, на яких люди обговорюють, як і де купити діаманти. Чимало з'являється інформації і про нечесних продавців, тому експерти радять купувати діаманти в магазинах, які себе зарекомендували. Навіть самі продавці визнають, що на ринку багато шахраїв.

Реклама

"Я працюю в магазині продавцем вже близько 10 років. І побачила тут багато чого. Не те, що камені підробляють, іноді замість золота можуть всучити метал, пофарбований у жовтий блискучий колір. Це ж навіть не позолота!" – Розповідає українка Анна, яка працює в Антверпені секретарем в одній з ювелірних фірм.

За її словами, українців не часто можна зустріти в ювелірному бізнесі. "Тут його тримають євреї, обробкою на фабриках часто займаються вірмени. А українські заробітчани працюють в будинках у власників цих компаній. Єврейські жінки найчастіше допомагають чоловікам по бізнесу і наймають українок нянями і домогосподарками", – розповідає наша співвітчизниця.

КРИЗА . Антверпен став світовим центром алмазів вже в XV столітті. Але зараз представники індустрії побоюються, що місто може втратити це звання. І все – через російсько-український конфлікт і можливі економічні санкції проти Росії.

"Антверпен може стати можливою жертвою санкцій проти Росії. Адже одна четверта імпорту алмазів надходить саме звідти", – кажуть у Світовому центрі діамантів, розташованому в місті. Торік у місто надійшла половина всього російського експорту алмазів на $ 2,8 млрд. Ювеліри побоюються, що з приходом санкцій, Росія постачатиме дорогоцінні камені в інші країни, і Антверпен позбудеться статусу лідера діамантового ринку. "Торгівля може швидко переміститися в іншу точку світу. Це може бути Дубай, Індія, Ізраїль, вони можуть швидко зайняти місце Антверпена", – кажуть ювеліри.

Тому там намагаються сколотити серйозне лобі, щоб не допустити санкцій проти лідируючої російської алмазної компанії АЛРОСА, яка є головним постачальником алмазів. "Важливо лобіювати інтереси в керівництві ЄС і пояснити необхідність поставок алмазної сировини для бельгійської економіки. На карту поставлено багато чого, і вартість втрати основного постачальника виходить далеко за рамки алмазної промисловості", – закликає у своєму зверненні до колег Ізі Морсель, директор компанії Dali Diamonds.

Експерти погоджуються: ризик для Алмазників вельми великий. "Росіяни – дуже хороші і часті клієнти. Тому ми сподіваємося, що скоро ця холодна війна закінчиться. У нас дуже хороші бізнес-зв'язки з російською компанією АЛРОСА, які виникли з 60-70-х років", – пояснює Едді Влейсдраггер.

КОРИСНІ ПОРАДИ : як не купити підроблений діамант

Купити підробку можна навіть в Антверпені. Експерт-консультант у сфері коштовностей Максим Шатилов дає кілька порад, як не стати жертвою шахраїв. 1. Якщо діамант з усіх боків закритий оправою – швидше за все, зкраю є вкраплення – темна пляма, і не одна, а значить, чистота каменю не відповідає заявленій. 2. Якщо камінь вставлений в жовте золото – можливо, його колір не відповідає заявленому (жовтизна в жовтому не так помітна). 3. Сертифікати можуть бути лише GIA, AGS, HRD, все інше просто "експертні висновки" невідомих експертів. 4. Тестер електропровідності, який на ваших очах підводять до каменя, що не відрізняє діамант від деяких типів муассаніта (мінерал).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти