Боротьба Коломойського за фінансові потоки. Чому відразу в дві компанії вночі прийшли автоматники

23 березня 2015, 17:52

На думку політолога, протистояння між Києвом і Дніпропетровськом формувалося довго, а зараз конфлікт перейшов у стадію, коли приховати його неможливо

Конфлікт навколо двох найбільших компаній в нафтогазовій галузі безпосередньо зачіпає інтереси губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського та групи "Приват".

Реклама

В "Укрнафті", добувної нафту і газ і займається роздрібними продажами палива через АЗС, більше 40% акційпрінадлежіт групі компаній, пов'язаних з акціонерами Приватбанку. Контрольний пакет 50%+1 акція – у НАК "Нафтогаз України". Однак реально контролювати роботу компанії держава не могла, оскільки для проведення зборів акціонерів необхідний кворум – присутність власників не менше 60% акцій. До осені минулого року загальні збори акціонерів не проводилися протягом трьох років. Відповідно, не приймалися рішення про виплату дивідендів.

Проте 19 березня Верховна Рада затвердила зміни до закону "Про акціонерні товариства" (щодо виплати дивідендів акціонерним товариством), згідно з яким відразу після вступу документа в силу для зборів кворуму необхідна буде реєстрація акціонерів, що володіють більше 50% акцій. Мова йде лише про компанії, в яких державі належить 50% і більше простих акцій.

"За минулий рік Укрнафта повинна заплатити в бюджет 2 мільярди дивідендів, вона повинна була заплатити цю суму ще в грудні минулого року, коли курс був інший, вони досі не заплатили. По-друге, тепер держава матиме можливість розпоряджатися 51% акцій в Укрнафті, який належить державі. Тому як де-юре, 51% належить державі, а де-факто, олігарх Коломойський керує державним підприємством", – заявив народний депутат, лідер Радикальної партії Олег Ляшко в ефірі інформаційної програми "События" на каналі "Україна". Крім того, держава, на думку народних депутатів від Блоку Петра Порошенка, зможе змінити керівництво "Укрнафти". "Тепер уперше за 12 років можна поставити державний менеджмент", – упевнений нардеп Сергій Лещенко. З ним згоден колега по фракції Мустафа Найєм. "Якщо все буде як годиться, і закон таки набуде чинності, у держави з'явиться реальна можливість змінити лояльне до Ігоря Коломойського керівництво "Укрнафти" на керівництво більш лояльне до держави", – написав на своїй сторінці в Facebook. В ніч з 22 по 23 березня Мустафа Найєм постраждав під час сутички в будівлі "Укрнафти", яке заблокували озброєні автоматами бійці. Як заявив на камеру один з бійців, він представляє батальйон "Дніпро-1".

Реклама

В опозиції впевнені, що в ситуації з "Укрнафтою" дніпропетровський губернатор переслідує свої інтереси. "За допомогою його телеканалів був створений міф про те, який Коломойський патріот. Але в чому патріотизм? У тому, щоб тисячі працівників його охоронних структур під вивіскою патріотичних сил відправити займатися рейдерством, або в тому, щоб управляти державним підприємством "Укрнафта"? А адже держава від цього нічого не отримує. Більш того, податок Коломойському платить фактично кожен житель України. Українська нафта видобувається з української свердловини, гойдається по українській трубі, віддається на українські заправки. При цьому ціни прив'язані до долара, а гроші йдуть Коломойському", – заявив народний депутат, заступник голови парламентської фракції Опозиційного блоку Олександр Вілкул.

550f1190497f3_01.

Фото Макс Требухов, LB.ua

Нагадаємо, "Укрнафта" є найбільшою нафтогазовидобувний компанією України. Частка компанії у видобутку нафти і газового конденсату становить 68%, у видобутку газу – 11%. "Укрнафта" володіє шістьма регіональними виробничими підрозділами (Охтирканафтогаз, Чернігівнафтогаз, Полтаванафтогаз, Долинанафтогаз, Надвірнанафтогаз, Бориславнафтогаз), трьома газоперерабативающіми заводами (Гнідинецкій, Качанівський, Долинський), а також трьома буровими управліннями (Ахтиркское, Прилуцьке і Прикарпатське) і значним числом інших нафтосервісних підрозділів.

Компанія є також одним з лідерів роздрібного ринку нафтопродуктів в Україні. Під її брендом працює 563 автозаправних станції практично у всіх регіонах країни.

Реклама

"Укртранснафта". Захоплення "Укртранснафти", яка займається транспортуванням нафти і 100% акцій якої знаходяться в управлінні НАК "Нафтогаз України", стався після рішення наглядової ради компанії відсторонити від повноважень голови правління вихідця з "Привату" Олександра Лазорка. Він керував компанією з літа 2009 року, а перед цим працював на НПК (Нафтопереробний комплекс) "Галичина" і в "Нафтохімік Прикарпаття". Замість Лазорко головою правління Укртранснафти тимчасово призначений Юрій Мірошник. Як тільки він зайшов у будинок, відразу заявив, чтоназначіт перевірку діяльності компанії за часів Лазорко.

Олександра Лазорка відсторонили від посади після того, як в 2014 році "Укртранснафта" викачала 628,4 тис. Тонн технологічної нафти з нафтопроводів і направила їх на зберігання в резервуарах НПЗ групи "Приват". Як повідомляло агентство "Інтерфакс Україна" з посиланням на джерело в уряді, витрати на зберігання нафти досягли 340 млн грн, у тому числі в 2015 році було витрачено майже 180 млн грн. За даними агентства, щодоби на зберігання нафти витрачалося майже 2,5 млн грн.

Щоб відстояти вихідця з "Привату" на посаді глави правління, дніпропетровський губернатор Ігор Коломойський в ніч з 19 на 20 березня особисто приїжджав в офіс компанії "Укртранснафта". З Коломойським, як повідомив народний депутат від Блоку Петра Порошенка Сергій Лещенко, були озброєні автоматами бійці. У ситуацію втрутився президент Петро Порошенко, зажадавши беззаперечно виконати рішення про керівництво "Укртранснафти", у тому числі про відсторонення Лазорко.

"Ситуація (яка склалася навколо "Укртранснафти") виходить за всі рамки цивілізованого розуміння. Справа в тому, що губернатор Дніпропетровської області (Ігор Коломойський) є власником 2 тисяч заправних станцій або ж 30 відсотків ринку нафтопродуктів держави, і, відповідно, він і диктує ціни на цьому ринку. Саме ці заправки і були локомотивом підняття цін на нафтопродукти, тієї вакханалії з цінами, яку ми спостерігали впродовж останніх двох місяців", – заявив народний депутат, голова парламентської фракції Опозиційного блоку Юрій Бойко. Він упевнений, що в даній ситуації виник конфлікт інтересів. "По суті, на обличчя – конфлікт інтересів державного службовця і бізнесмена, тому ми задали питання уряду, чи готове воно ініціювати відставку губернатора Дніпропетровської області, щоб він займався бізнесом, а не суміщав дві посади", – сказав Бойко.

Між Києвом і Дніпропетровськом конфлікт формувався дуже довго, упевнений політолог Андрій Золотарьов. "Протягом тривалого періоду конфлікт мав латентний характер і сторони не вирішувалися виносити його на публіку. Коломойський робив активні дії для нарощування свого адміністративного потенціалу та напіввійськових формувань. Зміцнювалися батальйони. У Дніпропетровську розставлялися віддані Коломойському люди, а ті, хто були не лояльні йому, з Дніпропетровської області витіснялися. Прокурор Дніпропетровської області Роман Федик був останнім чиновником, який був орієнтований на столицю", – зазначив Золотарьов.

Реклама

Звільненню Коломойського, на думку політичного експерта, перешкоджає прифронтовій статус області, а також небажання Порошенко спровокувати внутрішньополітичні конфлікти. "Мабуть, за минулий тиждень конфлікт пройшов межу, за якою його приховувати вже важко. Першою атакою стала поява Коломойського у Верховній Раді на засіданні парламентської комісії з приватизації. Влада організувала тиск на нафтовий бізнес дніпропетровського губернатора", – заявив політолог.

"Коломойський перетворив державну компанію в свою приватну лавку (йдеться про компанію "Укрнафта" – ред.). Пане Лазорко в" Укртранснафті "з 2009 року, його навіть Арбузов не зміг звідти зрушити. І ось приходять люди, які кажуть: панове, прошу звільнити приміщення. Коломойський, який вважав, що він по праву рулить діяльністю компаній через свій менеджмент, теж вийшов з берегів. У сухому залишку це боротьба за фінансові потоки", – заявив політолог Андрій Золотарьов.

Баланс сил, на його думку, змістився не на користь Коломойського. "У тому числі озвучені звинувачення заступника дніпропетровського губернатора Денисенко залишають дуже мало можливостей для маневру. Рахунок пішов на години", – зазначив політичний експерт, нагадавши, що глава МВС Арсен Аваков дав охоронним фірмам 24 години на роззброєння. "Або Коломойському треба відступити і продемонструвати, що держава Україна – це не концесія на паях, а він її саме так, схоже, сприймає, або може розгорнутися боротьба за Україну, яка ризикує від неї камені на камені не залишити. Країна знаходиться на межі економічної катастрофи", – сказав політолог.

Всі подробиці в спецтемі Коломойский vs киевские власти

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти