Велика розборка: хто повинен заповнювати податкову декларацію

5 травня 2019, 07:00

Христина Коновалова

Все, що потрібно знати про податкове декларування, щоб не пропустити терміни і не отримати штраф

У всіх тонкощах податкового декларування "Сьогодні" розбиралися за підтримки юриста адвокатського об'єднання "А.Д.ХОК" Артема Телюка.

Що таке податкова декларація

Реклама

Податкова декларація - це офіційна заява платника податків про отримання ним за певний період прибутку, а також поширювані на цей прибуток податкові знижки та пільги. Згідно з чинним Податковим кодексом, податкова декларація визначається як документ, який подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законом.

Хто ж з фізосіб повинен заповнювати декларацію? Скажімо, людина працює за наймом у приватних осіб – наприклад, репетитор, садівник, ремонтник, отримує доходи в конверті і не зареєстрований як фізособа-підприємець, тоді вона повинна показати свої доходи в декларації. Ці доходи, до речі, треба включити в загальний річний оподатковуваний дохід і заплатити податки – 18% податку на доходи фізосіб і 1,5% військового збору.

Якщо українці працюють офіційно в компанії, то, як правило, їх податковими питаннями займаються роботодавці, які нараховують зарплату і сплачують з неї податки до ДФС. Але є випадки, коли фізособи отримують спадок, продають нерухомість, здають житло в оренду, купують/продають цінні папери тощо. Такі доходи теж підлягають декларуванню.

Коли фізособи самі заповнюють декларацію

Звичайні українці зобов'язані задекларувати такі доходи. 

Реклама

Наприклад, це можуть бути гроші від здачі квартири, офісу або будь-якого іншого приміщення в оренду, якщо той, хто орендував нерухомість у власника, не є підприємцем або юридичною особою. 

Варто відзвітувати про отриманий спадок (виняток – спадок від рідних 1-2 ступеня споріднення, коли ставка податку 0%). У цьому випадку спадщина від інших осіб оподатковується в 5%, а для нерезидентів - 18%.

Крім того, українцям-фізособам потрібно задекларувати доходи, отримані не від податкових агентів. Податковий агент – це, як правило, юридична особа або підприємець, роботодавець, нотаріус, які платять в казну податок на доходи фізосіб (ПДФО) до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, які йому виплачуються. Ось про заробітки не від таких осіб потрібно обов'язково відзвітувати в контролюючі органи. 

Чи потрібно вказувати в звіті про доходи продану квартиру, якщо податок вже сплачений

Наприклад, якщо людина володіла квартирою три роки і більше, і продала її. Тоді ж, під час операції, всі податки сплатила до бюджету нотаріус, який є податковим агентом. В такому випадку заповнювати декларацію необов'язково. 
Не потрібно декларувати і дохід за вкладами, адже всі податки сплачує податковий агент – банк. Якщо говорити про облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), то діє пільгове оподаткування для фізосіб (сплачується військовий податок в 1,5%). Згідно із законом, при розрахунку загального оподаткування до доходів платника податку не включаються ні інвестдохід від цих операцій, ні сума доходів, отриманих у вигляді відсотків. І хоча торговці цінними паперами, включаючи банки, можуть виконувати обов'язки податкових агентів (тобто сплачувати податки з доходу клієнтів), це не звільняє платника податків від обов'язку декларування результатів операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року. Але, в будь-якому випадку, як краще заповнювати декларацію, краще дізнатися в ДФС.

Коли потрібно подати і що буде за прострочення

Цього року громадяни подають податкову декларацію за 2018 й до 2 травня. Робити це потрібно за місцем податкової адреси – це місце проживання, за яким фізична особа стає на облік як платник податків в інспекції.

В тренді
Продукти продовжують дорожчати. Чи стане Великдень золотим?
Реклама

У разі якщо платник податків зобов'язаний (має право) подати річну декларацію, але в цей момент проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси. Крім того, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстрована за іншим місцем, то така людина все одно повинна подавати декларацію за місцем податкової адреси, яка відома контролюючим органам. До слова, декларацію можна подати і в електронному варіанті, але потрібно отримати цифровий підпис.

За прострочення подання податкової декларації або за неподання її зовсім передбачений штраф в розмірі 170 грн (п. 120.1 ПК України). Але якщо до декларанта протягом року вже було застосовано штраф за такі порушення, це може спричинити за собою накладення штрафу в розмірі вже 1020 грн. У разі якщо податкова інспекція самостійно виявить суму несплаченого податку, передбачений штраф в розмірі 25% суми несплаченого податку на доходи фізосіб і ЗС (п. 123.1. ПК України). Якщо ви пізніше передбаченого терміну самостійно сплачуєте податок, передбачений штраф в розмірі 20% від суми невчасно сплаченого податку. До речі, за несвоєчасну сплату податків буде нарахована пеня. У разі несплати податків на суму в розмірі 881 000 долл і більше платник податків може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Правда, щоб сплачувати такі податки, дохід повинен бути на суму 4,5 млн грн.

Як переселенці подають податкову декларацію

Відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішній переселенець повинен підтвердити факт внутрішнього переміщення. Для цього йому знадобиться довідка про те, що він став на облік як внутрішньо переміщена особа

Важливо відзначити, що переселенці зобов'язані інформувати контролюючі органи про зміну даних, які вносяться до облікової картки. Для цього вони повинні подати заяву про внесення змін до Держреєстру фізосіб – платників податків за формою №5ДР.

Коли платник податків пред'являє довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, то до заяви за вказаною формою вноситься така інформація: адреса реєстрації місця проживання відповідно до паспортного документа особи, а також адреса фактичного місця проживання/перебування – на підставі інформації, зазначеної в довідці. Таким чином, платник податків – внутрішній переселенець, який подав до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву за формою №5ДР і пред'явив при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, і декларацію подає в цю ж податкову.

Реклама

Але якщо такі дії не здійснені, то декларація подається платником податку за адресою (місцезнаходженням) податкової, яка переміщена з окупованих територій.

Нагадаємо, на початку 2019 року податкова запустила онлайн-сервіс з автоматичного заповнення декларацій. Він частково автоматично заповнює декларації про майновий стан і доходи на основі даних платника податків, інформації про його доходи з Держреєстру фізосіб і відомостей про об'єкти рухомого і нерухомого майна.

Раніше в рамках "Великої розборки" "Сьогодні" розбиралися в тому, як заробити на держгарантії, на облігації внутрішньої держпозики і як вибрати надійний банк для вкладу.

А ще "Сьогодні" розбиралися, як зробити так, щоб частину іпотеки оплатила держава і як отримати цю податкову знижку. Сума виходить невелика, але допомагає трохи заощадити.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти