Велика розбірка: як народ утримує державу

16 квітня 2018, 07:05

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Кожен українець зі своїх чесно зароблених 90 тис. грн на рік фінансує освіту на 7464 грн, медицину – на 4083 грн, апарат чиновників – на 2644 грн

У всіх підводних каменях теми "Як народ утримує державу" допомогли розібратися економіст Іван Нікітченко і керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Кожна людина знає, що отримуючи зарплату або купуючи товари в магазинах, платить країні податки. Але не кожен усвідомлює, наскільки це важливо. Податки – це 80% доходів держбюджету, і саме вони забезпечують безперебійну роботу держави. Завдяки нашим з вами податкам в країні працюють школи і лікарні, йде ремонт доріг в областях або висадка нових дерев в парках, виплачуються пенсії або допомоги і т. д
.

Реклама

Правда, все це добре звучить в теорії, але краще б розібратися на практиці – скільки ж саме коштів у вигляді податків іде з заробітку українців на конкретні потреби країни. Тому "Сегодня" підготувала для читачів інфографіку, де наочно показана вся структура фінансування країни з розрахунку середньої зарплати по Україні в 7500 грн на місяць. Зокрема, мова йде про такі напрямки, як пенсії, соціальний захист, освіта, підтримка економіки, відсотки за позиками, медицина, правоохоронні органи, збройні сили, апарат чиновників, культура і спорт, житлово-комунальне господарство, охорона навколишнього середовища. У цих розрахунках нам допоміг податковий калькулятор CASE Україна "Ціна держави".

Коженукраїнецьзі своїхчеснозароблених90тис.грнна рікфінансуєосвітуна7464грн,медицину-на4083грн,апаратчиновників-на2644грн.

При цьому ми вирішили порівняти, скільки ж і чого саме можна придбати на ці відрахування. Вийшла цікава картинка: наприклад, якщо з середньої зарплати українця в 90 тис. грн на рік на пенсії йде 29 822 грн, тоді пенсіонер може купити за ці гроші 1121 буханку пшеничного хліба і 148 кг свинини. А ось на 700 грн, щорічно передбачених із середнього заробітку громадян на комунальне господарство, вдасться купити тільки 19 банок фарби (вагою в кілограм), придатних для поновлення стін в під'їздах. А ось на такий напрямок держфінансування, як правоохоронні органи, громадянин зі своєї середньої зарплати "віддає" 3899 грн на рік. Цих коштів вистачить на 132 літра бензину марки А-95 (докладніше – див. інфографіку).

1_99

В тренді
Долар і євро знову подорожчали: офіційний курс
Залишаєтьсярозібратися,якжесамеподаткистягуютьсяззаробіткугромадян.Колиспівробітникунараховуєтьсязарплата,сампрацівникіроботодавецьповиннісплатитидо державної скарбницірядподатків.

Зокрема, мова йде про податок на доходи фізосіб (18%), єдиний соціальний внесок (22%), військовий збір (1,5%). Крім цього майже всю свою зарплату українці витрачають, тобто купують продукти харчування, одяг і взуття, алкоголь і сигарети. В такому випадку, здійснюючи всі ці покупки, йде стягування так званих непрямих податків – акцизного збору (з алкоголю, сигарет, бензину), податку на додану вартість (20% ПДВ закладено у вартості кожного товару), мита (яке впливає на ціни імпортних товарів). І це не рахуючи того, що українці можуть платити податок на нерухомість, податок з депозитів і т. д.

Які податки можна повернути і як це зробити?

Реклама

Іноді українці мають право на так звану податкову знижку. Цеможливо,наприклад,у разіякщолюдинаоплачуєнавчаннядитинивучилищіабоінституті,погашаєіпотечнийкредитзаквартируабобудинокіт.д.УтакомувипадкуукраїнціможутьзвернутисявДержфіскальнуслужбу,заповнитидекларацію(внійможнапрорахуватисумуподатковоїзнижки)івпідсумкуоформитиповерненнячастиниподаткунадоходифізосіб.

Правда,першніжзвертатисяззаявою,потрібноуважновивчитизаконодавство,підготуватинеобхіднідокументи(наприклад,договорипро навчання,квитанціїоплатипослуг),врахуватитерміниподачізаявиіт.д.Цедопоможедотриматися всіх правилівивчитивсітонкощіоформленняподатковихповернень.Оформитизнижкуможнаіприштучномузаплідненні,усиновленні,передачімайнанаблагодійність,переобладнанніавтопідбіопаливоіт.д.І,якщовиникаютьпитання,можназвернутисявподатковузаконсультацією.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти