Велика розбірка: що таке відкриті дані і навіщо вони потрібні

15 квітня 2018 7:09

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Уряд визначає, який перелік наборів даних отримує статус open data, які установи відкривають інформацію, як часто потрібні поновлення на сайтах

Увсі підводних каменяхтеми"Відкритідані"намдопомоглирозібратисяекспертикомпаніїYouControl.

Що таке концепція open data?

Відкритідані(open data)-інформація,вільнадлянеодноразовогодоступу,безкоштовноговикористання/поширення,атакождлямашинноїобробки.Йдетьсяпро безперешкодний доступдоінформації,визнаноївідкритоюнадержрівні.

ВУкраїніцюсферуконтролюєЗакон"Про доступдопублічноїінформації".Розпорядникиopen dataзобов'язанінадаватиінформаціюна вимогу,оприлюднититарегулярнооновлюватиїїнаєдиномудержпорталі відкритихданихінасвоїхсайтах.Такожхтозавгодноможевикористовуватиopen dataвбізнес-цілях-їхможнавключатидо складусвогопродуктуабопослуги,алез посиланнямнаджерелоданих.
Реклама

Інодіформуopen dataможеприйматиінформаціязперсональнимиданимифізособиза умови,якщовоназнеособлена,захищенаЗаконом"Про захистперсональнихданих".Аболюдина,чиїданімістятьсявінформаціїopen data,погодиласянаїїпоширення.АзмоментуопублікуваннявЄдиномудержреєстрі(судовому,податковому)даніотримуютьстатус"публічнаінформаціявформівідкритихданих".Ідляїхвикористаннязгодилюдинине потрібно.Так,домашня адресазасновникакомпаніїможеперетворитисязперсональноїінформаціївпублічну.

Яку інформацію повинні публікувати відомства?

Урядвизначає,який перелікнаборівданихотримуєстатусopen data,якіустановивідкриваютьінформацію,якчастопотрібніпоновленнянасайтахта ін.Вкінці2017року Кабміндавгромадськостідоступдо600наборівданих(раніше-300).

Є загальні вимоги, в рамках яких держустанови зобов'язані надавати інформацію про себе в формі open data. Це, наприклад, фінзвітність, інформація про оргструктуру. Крім того, існують допвимоги з надання інформації, якою володіють відомства. Це залежить від їх діяльності. Наприклад, Мін'юст зобов'язаний давати доступ майже до 20 наборів даних. У цьому списку Єдиний держреєстр юросіб та фізосіб-підприємців, Єдиний реєстр нотаріусів та ін. А Міністерство охорони здоров'я має давати доступ, наприклад, до Реєстру оптово-відпускних цін на ліки, статистики захворювань. Міносвіти зобов'язане публікувати деперсоніфіковані дані учасників ЗНО з предметів. Укравтодор має оприлюднити дані по ремонту автодоріг державного значення (ціни, терміни), ліквідації ямковості на основних дорогах країни. Це мала частина того, до чого українці повинні мати вільний доступ і користуватися на свій розсуд.

Як можна використовувати відкриті дані?

Українці можуть використовувати відкриті дані не тільки для того, щоб бути в курсі діяльності держустанов, а й з користю для себе. Наприклад, при покупці квартири на первинному ринку мало хто хоче потрапити на гачок нечесного забудовника. Щоб уникнути проблем треба дізнатися якомога більше інформації з відкритих джерел про компанію-забудовника. Для цього потрібно зайти в реєстри і подивитися дані про те, скільки років компанія працює на ринку, який вид діяльності зазначено як основний, чи є необхідні ліцензії, хто засновник компанії і чи не пов'язаний він з будь-якими махінаціями раніше. Також можна з'ясувати, в яких судових справах фігурує компанія і чи немає щодо неї виконавчих проваджень (з'являються, якщо компанія не виконує рішення суду). Всі ці дані можуть прояснити ризики співпраці з конкретним забудовником і, отже, допоможуть прийняти людині рішення, чи вкладатися в будівництво. Нагадаємо, що в Україні затвердили нові державні будівельні норми.

Не пропусти!
Франція – Німеччина: онлайн матчу "групи смерті" Євро-2020
Франція і Німеччина зіграють між собою на Євро-2020
Реклама

Корисно скористатися open data і в разі, коли потрібно прийняти рішення про отримання вищої освіти. Для початку варто відвідати Реєстр вищих навчальних закладах, який розміщений на сайті Міносвіти. Тут можна дізнатися, яка форма власності будь-якого вузу, хто керує конкретним закладом, і де знаходиться навчальний корпус. Крім цього, там вказано код ЄДРПОУ, за яким можна отримати більш детальну інформацію з інших джерел відкритих даних. Зокрема, можна дізнатися про філії вузу, наявність ліцензій на навчання, можливі суди тощо. Ця інформація допоможе розібратися, чи варто відправляти дитину вчитися в той чи інший вуз, і, можливо, платити цьому закладу гроші за навчання.

Навіщо українському бізнесу потрібен доступ до інформації у формі відкритих даних?

Бізнесможеотриматибільшувигодувідopen data.Щобкомпаніїіпідприємціне понеслирепутаційнітафінансовівтратичерез неблагонадійністьпотенційнихпартнерів,вартоперевірятиїхза різними джереламиінформації.Дляцьогоіснуютьспеціалізованісервіситаонлайн-системи,якінадаютьпотрібнуінформаціюу виглядіготовогодосьєзсупутньоюаналітикою.

Такнащозвернутиувагупрививченнімайбутньогопартнера?Необхіднопровестиперевіркуза кількома критеріями.Спочаткуважливодізнатися,чи не знаходиться підприємство в стадії ліквідації. Далівартоподивитися,який вид діяльності зазначеноосновнимічи єукомпаніїнеобхідніліцензії.Такожважливоперевіритиучастькомпаніївсудахіуточнити,чи виконуєпідприємствосудовірішення.Важливо й те,хтоєвласникомпідприємства, чи не фігуруєця людинавякихосьгучнихсправах,атакожчи не знаходитьсявонаісамакомпаніяпіднаціональнимиабоміжнароднимисанкціями.Всяцяінформаціявідноситьсядо відкритихданих,томубізнесможесміливоїївикористовувативсвоїхінтересах.

Як open data вирішує проблеми нашого суспільства?

Останнірокиукраїнськіжурналіститагромадські активістивчатьсяпрацюватизвідкритимиданими.Аджедляякісногорозслідуванняздоброю доказовоюбазоювжене требаписатидесяткизапитівдержустановам,чекатитижнямивідповідейіотримувативрезультатіформальнуінеінформативнувідповідь.Длявиконанняцієїроботитребазнати,щоідешукати.За допомогоюopen dataможна,наприклад,дізнатисязв'язкиміжчиновникамиібізнесомізрозуміти,хтоічиїінтересилобіює.

Завдякионлайн-ресурсу,дезібрані декларації українських чиновників, громадськістьможевідстежитиджерелаїхдоходів,майно,якимвониволодіють.Цяінформаціядопомагаєдізнатися,якіукраїнськідержслужбовцізбагачувалисянезаконно.Наприклад,присукупномуофіційномудоходів100-200тис.грнкупувалиелітніавтоабодорогу нерухомістьвстолиці.Абожхтозчиновниківуспішно"записав"своїбагатстванародичів.

Крімтого,насайтісистемиProZorroдоступнівсіданіпродержзакупівлі.Завдяки цьомугромадськіорганізаціїтажурналістизлегкістювиводятьначистуводудержзамовників,якінамагаютьсяпроводититендеринечесно,відмиватикошт,переплачуватизатовариіпослуги.Напідставівідкритихданихвжебулостворенокількаспецресурсів -пошуково-аналітичнасистема".007",моніторинговийпорталDoZorroіінші.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти