Велика розборка: що таке податкова соціальна пільга і кому вона призначається

11 березня 2019, 07:00

Христина Коновалова , Олександр Панченко

На отримання податкової соціальної пільги не можуть розраховувати самозайняті підприємці

У всіх аспектах податкових соціальних пільг журналісти "Сегодня" разбіралість за підтримки старшого партнера юк Dega Partners Ігоря Дерев'янка.

Що таке податкова соцпільга

Реклама

Платник податків має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соцпільги. Вона застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як зарплата. Але розмір пільги не повинен перевищувати суму, що дорівнює розміру місячного прожмінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4, округленого до 10 грн. Так, при розмірі прожмінімуму для працездатної особи на 1 січня 2019 го в сумі 1921 грн граничний дохід для застосування пільги складе: 1921 грн х 1,4 = 2690 грн. А загальний розмір податкової соцпільги для будь-якого платника податку обмежується 50% розміру прожмінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року, що в підсумку становить 960,5 грн. І якщо врахувати, що прожитковий мінімум (1921 грн) і минзарплата (4173 грн) суттєво відрізняються, то зараз пільгою можуть скористатися ті, хто працює неповний робочий день, має від 2 маленьких дітей, суміщає посади у одного роботодавця.

Які пільги дають батькам при вихованні дітей

Граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соцпільги одному з батьків у випадку утримання дитини, визначається як добуток граничного доходу для застосування податкової соцпільги в 2019-му і кількості дітей. Так, для одного з батьків граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги в разі утримання 2 дітей до 18 років складе: 2690 грн х 2 = 5380 грн, а для другого з батьків – 2690 грн. 
При цьому якщо платник податків утримує 2 або більше дітей віком до 18 років, тоді розмір податкової соцпільги становить 100% від загального розміру податкової соцпільги (960,5 грн). Це розраховується як добуток загального розміру податкової соцпільги і кількості дітей у віці до 18 років. Наприклад, для платника податків, який утримує 2 дітей у віці до 18 років, розмір податкової соцпільги становитиме 1921 грн.

А для одиноких матерів (батьків), вдів (вдівців), опікунів, піклувальників, а також платників податків, які утримують дитину-інваліда, розмір податкової соцпільги становить 150% від загального розміру (960,5 грн) і нараховує 1440,75 грн в розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

Читайте також: Податки для IT- "спрощенців" хочуть підвищити вдвічі: Рада запропонувала серйозні зміни

Які соціальні податкові пільги надають ветеранам і інвалідам війны

Реклама

На 150% від загального розміру податкової соцпільги можуть розраховувати багато платників податків. Зокрема, сюди відносяться 1 і 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; учні, студенти, аспіранти; інваліди I-II групи, у тому числі з дитинства; особи, яким присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів; учасники бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни тощо.

А 200% податкової соцпільги від її загального розміру можуть скористатися Герої України; Герої Радянського Союзу; особи, нагороджені 4 і більше медалями "За відвагу"; учасники бойових дій під час Другої світової війни або особи, які в той час працювали в тилу, інваліди I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни. Також сюди відносяться колишні в'язні концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особи, визнані репресованими, реабілітованими тощо.

Які є обмеження для застосування пільги

Податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування і виплати. Причому на цю соціальну пільгу можна розраховувати тільки після подання роботодавцю заяви платника податку про застосування цієї податкової пільги і надання документів, що підтверджують таке право.

Важливо пам'ятати, що податкова соціальна пільга не може бути застосована в ряді випадків.

Зокрема, якщо платник податків отримує інші доходи, ніж його заробітна плата, то не може отримати на ці доходи податкову соціальну пільгу.

В тренді
Країни скуповують пшеницю і олію. Чому в усьому світі дорожчають продукти
Реклама

Або якщо платник податку протягом звітного податкового місяця отримує не тільки заробітну плату, але одночасно і інші доходи – наприклад, стипендію або інше (грошове або речове) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, військовослужбовців, що виплачується з бюджету. В такому випадку він також не може отримувати податкову соціальну пільгу.

А ще на податкову соціальну пільгу не можуть розраховувати самозайняті особи, якщо отримують дохід від здійснення підприємницької діяльності або іншої незалежної професійної діяльності.

Важливо пам'ятати, що при застосуванні податкової соціальної пільги з двох або більше підстав, платник податків має право лише на одну податкову соціальну пільгу з підстави, що передбачає її найбільший розмір.
В останньому правилі винятком можуть стати такі випадки: податкова соціальна пільга застосовується при утриманні дитини-інваліда. У даній ситуації податкова соціальна пільга додається до пільги за утримання двох або більше дітей віком до 18 років.

Читайте також: Податку на виведений капітал поки не буде: в Мінфіні назвали причини

Чи є покарання, якщо пільгу застосовують неправильно

Якщо податкову соціальну пільгу застосовують при отриманні інших доходів протягом будь-якого звітного податкового місяця або за кількома місцями отримання доходів, тоді платник податків втрачає право на отримання цієї пільги за всіма місцями отримання доходу. Цей механізм діє починаючи з місяця, коли мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, коли право на застосування соцпільги відновлюється.

Реклама

При цьому поновлення отримання податкової соціальної пільги можливо лише в разі, коли працівник-платник податків надає всім роботодавцям заяви про відмову від пільги із зазначенням місяця, коли відбулося порушення порядку її застосування. На цій підставі кожний роботодавець нараховує і утримує суму недоплати податку та штраф у розмірі 100% суми цієї недоплати.

Це робиться за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку. Якщо ж сума виплати недостатня, за рахунок наступних виплат. У тому ж випадку, якщо суми недоплати-штрафу не були утримані податковим агентом за рахунок доходу платника податку, ці суми включаються до річної податкової декларації такого платника податку.
При цьому право на застосування податкової соцпільги відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, коли сума недоплати та штраф були погашені.

Нагадаємо, раніше в рамках рубрики "Велика розборка" журналісти "Сегодня" розбиралися в тому, що таке податок на доходи фізосіб і що таке ЄСВ і кому він потрібен

В той же час бізнес б'є на сполох: в Україні придумали нову податкову шкалу. Українські депутати запропонували ввести нову прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб з максимальною ставкою податку 48%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти