Розподіл "екологічних" грошей по-новому: що пропонують депутати

8 травня 2019, 01:43

В Україні триває дискусія щодо того, куди слід спрямувати додаткові кошти від податку на промислові викиди

Гроші на екологічні проекти замість екологічного податку. У Верховній Раді зареєстровано чотири законопроекти, їхня мета направляти "екологічні" кошти на боротьбу з причинами, а не наслідками забруднення. "Сьогодні" з'ясували, як завдяки новому механізму розподілу грошей промисловість зможе зменшити шкоду для навколишнього середовища.

Реклама

Чорно-білий сніг жителі Сміли бачать щозими. Це результат роботи місцевої теплоелектроцентралі. Вже 7 років вона працює на деревині замість газу. З труб йде чорний дим. Сажа покриває все навколо.

"Ця сажа, як ти дома не прибираєш, все одно вона якось потрапляє і у людей псуються і доріжки, і килими", – ділиться Олена Міщенко, мешканка Сміли.

А ще одна жінка перенесла операцію на легенях. Передбачає – її стан міг погіршитися через брудне повітря.

"Зараз, коли ці викиди, дуже дихати важко. Раніше такого не було. Очі сльозяться дуже", – говорить Любов Манько, мешканка Сміли.

Перевірка екоінспеції виявила порушення в роботі ТЕЦ.

"Була зафіксована неефективна робота газоочисної установки батарейного циклону, що й призводить до забруднення атмосферного повітря", – говорить Олена Зеленько, головний спеціаліст інспекції з благоустрою екології та забудови міста виконкому Смілянської міської ради.

Екологи стверджують – у подібних підприємств просто немає грошей на будівництво фільтрів. А ось гроші, якими вони платять екоподаток, використовуються не за призначенням. 45% йдуть до бюджету країни, де й "розчиняються". Ще 55 – розходяться по місцевих бюджетах. На них, у кращому разі, висаджують дерева або облаштовують звалища.

"Якщо в розвинених країнах світу екоподаток – головне завдання якого не просто компенсувати шкоду, завдану природі, а запобігати даній шкоді, то в Україні ситуація майже протилежна. Ми керуємося в Україні принципом – забруднювач платить, або все ж забруднювач інвестує і запобігає порушенню?" – каже Людмила Циганок, голова професійної Асоціації екологів України.

Реклама

Тому, крім грошей на оплату екоподатку, підприємства змушені шукати кошти і на зменшення шкідливих викидів. Парламетарі хочуть змінити механізм розподілу грошей від екоподатку.

"Ми пропонуємо зробити податкові пільги для підприємств, які можуть, хочуть і вже інвестують в цю тему, щоб вони мали можливість зменшити оплату екологічного податку на суму до 70 відсотків", – говорить Валерія Заружко, народний депутат, фракція "Радикальної партії".

Парламентарі розраховують, що після таких змін, ймовірно, українські підприємства замість боротьби з наслідками, будуть усувати причини забруднення навколишнього середовища.

Нагадаємо, з 1 січня 2019 року, згідно з рішенням Верховної Ради, ставка податку на викиди вуглекислого газу підвищується з 0,41 грн/т до 10 грн/т. Промислові підприємства України муситимуть сплатити в 25 разів більше екологічного податку, ніж раніше.

Раніше повідомлялося, що ДТЕК продовжує екологічну модернізацію своїх енергогенеруючих підприємств.

Нагадаємо, країни ЄС домовилися про скорочення автомобільних викидів на 35% до 2030 року.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти