Бізнес в цифрах: скільки підприємств відкривається і закривається в Україні і про що це свідчить

28 березня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

У Європі ситуація з новими підприємствами погіршується, але України це наразі майже не торкнулося

Одним з показників стану ділової активності та економіки загалом є кількість підприємств в країні. Скорочується чи зростає їх число? Наскільки активно створюються нові? Якщо ці показники показують позитивну динаміку, можна говорити про те, що економіка розвивається і бізнес з оптимізмом дивиться в завтрашній день, і навпаки.

За даними Укрстату, 2018 року кількість активних, тобто працюючих підприємств в країні збільшилася майже на 27 тисяч, або на 4%. Станом на 1 листопада 2018 року Укрстат нарахував 667 тисяч таких підприємств. Однак роком раніше збільшення числа підприємств йшло активніше. З листопада 2016 по листопад 2017 року кількість підприємств збільшилася на 34,7 тис., або на 5,7%.

Як вдалося з'ясувати за допомогою сервісу Opendatabot, 2018 року було зареєстровано 80 672 нових підприємства. А припинили діяльність (якщо порівнювати з даними офіційної статистики) близько 54 тис. компаній.

За три місяці 2019 року зареєструвалася 16,5 тис. нових компаній, що свідчить про деяке зниження темпів реєстрації нових підприємств. У яких сферах діяльності підприємства створюються найактивніше?

Найбільша кількість компаній, як і раніше, своєю основною діяльністю вказують не виробництво, а торгівлю. Так, з 80 тис. підприємств, що зареєструвалися 2018 року, близько 30 тис. пов'язані з оптовою торгівлею і понад 2 тис. – з роздрібною. 2019 року кількість оптових торгових компаній зросла ще майже на 5 тис., а роздрібних – на 534.

Понад 6 тис. нових компаній, створених 2018 року, планують займатися будівництвом (будівель і споруд, а також спеціалізованими будівельними роботами). Однак темпи приросту числа будівельних компаній явно сповільнилися. Так, за 3 місяці 2019 року їх були зареєстровано тільки 1320.

Ще 3600 компаній, створених 2018 року, працюють в сфері нерухомості (нинішнього року їх стало ще майже на 900 більше). 2825 підприємств пов'язують свою діяльність із сільським господарством (2019-го – плюс 808 таких компаній).

У сфері освіти минулого року розпочали діяльність 1344 компанії, а 2019-го – 218, тобто темпи реєстрації освітніх компаній також знижуються. В охороні здоров'я минулого і цього років створені 642 і 126 компаній відповідно.

Крім того, 2018-го в Україні були зареєстровані 6676 громадських організацій. За 3 місяці 2019-го їх кількість поповнилася ще 1418 організаціями.

Водночас компаній, пов'язаних з різного роду виробництвом, реєструється значно менше. Наприклад, сфера виробництва продуктів харчування поповнилася минулого року тільки 708 новими підприємствами, виробництва напоїв – 80, текстильного виробництва – 73. Деревообробкою зайнялися 430 нових підприємств, виробництвом хімічної продукції – 170, виготовленням паперових виробів – 94 і т.д.

2019-го або 2020 року багато економічних експертів прогнозують початок нової світової кризи. Або як мінімум – спад темпів зростання світової економіки. Зокрема, в Єврозоні наприкінці 2018 – на початку 2019 року вже зафіксовано уповільнення зростання ділової активності.

"Темпи зростання ділової активності в Єврозоні продовжували сповільнюватися – до мінімуму за останніх 4 роки, за даними індексу РМІ. Причому створення нових підприємств практично припинилося, а створення нових робочих місць опустилося до найнижчого рівня за останніх 2 роки", – йдеться, зокрема, в останньому інфляційному звіті НБУ. Деяке уповільнення зростання економіки фіксується і в США, хоча темпи її зростання все ще залишаються найвищими з 2014 року.

В Україні, за даними статистики, з реєстрацією нових підприємств і з динамікою відкриття-закриття підприємств, як бачимо, наразі все в порядку. Чи означає це, що нашій країні в найближчій перспективі можна не боятися економічних проблем?

"Кількість підприємств, що відкриваються і закриваються, – це один з факторів, який вказує на те, що ділова активність зростає. З огляду на, що ми бачимо і інші показники. Зростає ВВП, зростають доходи бюджету, зростають бюджети громадян, експорт. Зростання триває вже 12 кварталів. І показник кількості підприємств – ще один фактор, який підтверджує позитивні зміни в економіці України. Створюється досить багато потужних підприємств. Нехай вони невеликі за обсягами, але зараз в світі вже ніхто не будує гігантів індустрії. Тому формування таких середніх за обсягами підприємств, де задіяні тисяча або кілька тисяч осіб, – цілком позитивна тенденція, яка говорить про те, що економіка рухається в правильному напрямку", – вважає економічний експерт і аналітик Борис Кушнірук.

"Насправді кількість підприємств – це непрямий фактор, який не можна брати до аналізу без урахування інших факторів. На підставі тільки цієї статистики я б не став робити висновки, потрібно дивитися і на об'єктивні фактори. Зараз економіка України, нехай і не швидкими темпами, але зростає. Наприклад, статистичні дані за минулий рік показують, що обсяги будівництва минулого року зросли на 17%. Можливо, йде процес укрупнення цього бізнесу", – говорить директор економічних програм аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолій Амелін.

Реклама

Нагадаємо, раніше ми розповідали про найпопулярніших в Україні бізнес-блогерів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти