Біткоін: валюта майбутнього чи "МММ" XXI століття в світовому масштабі

1 грудня 2017, 07:44

Олександра Романюк Олександра Романюк

Фахівці чекають обвалу щодня, але не бачать у криптовалюти головної ознаки "фінансової піраміди"

Біткоін наочно продемонстрував свою непередбачуваність. Тільки в середу він поставив черговий рекорд, злетівши вище 11 000 доларів, а менш ніж через добу його курс несподівано впав майже на 20%. У ніч на 30 листопада (за київським часом) вартість одного біткоіна становила менше 9 000 доларів. Потім, втім, курс його знову пішов вгору. Але темпи зростання явно уповільнилися.

Реклама

Днем раніше "Сегодня" писав, де в Україні можна придбати таємничі біткоіни і на що витратити. Тепер спробуємо за допомогою експертів відповісти на запитання, що взагалі становить собою криптовалюта з точки зору не технологій, а економіки.

"Нова форма всесвітніх грошей""...

У криптовалюти взагалі і біткоіна зокрема є як свої адепти – ті, хто вірить, що це валюта майбутнього, – так і критики, які вважають, що з валютою у цих "віртуальних грошей" немає нічого спільного.

Наприклад, професор Воррен Вебер, консультант Банку Канади, переконаний, що біткоін міг би стати світовою валютою, але тільки якщо йому вдасться подолати жорстокий опір центробанків і урядів, яким це загрожує втратою важелів впливу на економіку.

Один з видних бізнесменів ринку криптовалюти Андреас Антонопулос вважає, що такий перехід з часом неминучий. "Просто їй (криптовалюті. – Ред.) необхідно трохи більше часу на розвиток", – говорить він.

Реклама

Не чекаючи на кращі часи, одна американська компанія збирається в найближчому майбутньому запустити спеціальні супутники, через які відбуватимуться біткоін-транзакції по всьому світу, навіть без доступу до інтернету.

farm-2852024_1280Один з елементів для видобування – "майнінга" – біткоінів. Фото: pixabay.com

Важливою перевагою крипто валюти її прихильники називають відсутність "єдиноначальності", тобто єдиного центру, який може поміняти правила, ввести обмеження, встановити невигідний курс. Завдяки цьому курс біткоіна регулюється тільки вільним ринком, а більшість транзакцій безкоштовні (на відміну від банківських, де беруть відсотки).

Ще однією важливою перевагою біткоіна називають анонімність транзакцій і захищеність інформації. Про суми на рахунках власника, про рух коштів тощо. А ще для відкриття рахунку в біткоінах не потрібно нікуди йти – досить мати доступ до інтернету. При пересиланні коштів за кордон не потрібно морочитися з курсами валют ("біткоін – валюта наднаціональна", – кажуть її прихильники) і різного роду обмеженнями, які вибудовують банківські системи.

"Криптовалюта – це новий вид активів, які представлені тільки в вигляді записів в розподіленій базі даних (блокчейні) з гарантією незмінності (захистом від підробки записів), прозорою для всіх користувачів і частково анонімною. По суті це нова форма всесвітніх грошей, частина "нової економіки" майбутнього. Поки що, скоріше, тестова її частина, що має фінансову оцінку в реальних грошах", – вважає маркетолог біткоін-агентства KUNA Вадим Попов.

...чи "інструмент спекулятивних інвестицій"

Реклама

Однак критиків у криптовалюти, мабуть, не менше, а навіть більше, ніж "захисників". І кожен з біткоінівських плюсів вони легко обертають в мінуси.

"Біжіть від біткоіна, як від чуми!" – застеріг засновник однієї з найбільших світових інвестиційних компаній Джек Богл. І пояснив: "У біткоіна немає норми прибутку. У облігацій є купон, у акцій є прибуток і дивіденди. У біткоіна ж немає взагалі жодної підтримки, крім надії, що коли-небудь ви продасте його дорожче, ніж купили".

Відсутність якої б то не було матеріальної основи – це головне, що, на думку багатьох експертів, не дозволить криптовалюті отримати статус повноцінного засобу платежу.

"Біткоін не є грошима в класичному розумінні. З класичних властивостей грошей – абсолютна ліквідність, здатність вимірювати вартість товарів і збереження вартості – він з натяжкою відповідає лише першому. Він може бути непоганим інструментом спекулятивних інвестицій, але не є інструментом надійних розрахунків, заощаджень або еквівалента вартості.

Давайте уявимо собі ситуацію: дві фірми підписують контракт на поставку товару з Китаю до Європи. І фіксують суму контракту в біткоінах. Товар може йти більше місяця. За цей час ціна біткоіна може зрости вдвічі, а може вдвічі впасти. І сторони договору явно не зацікавлені в будь-яких ризиках для себе і своїх транзакцій. Адже нам важливий не сам біткоін, а еквівалент його вартості в реальній надійній валюті", – говорить український експерт в області фінансів, директор програми "Економіка" Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

Реклама

Говорячи про "спекулятивний компонент", експерт має на увазі нестабільність курсу.

"У біткоіна досить висока волатильність, тобто висока амплітуда коливань графіка вартості в еквіваленті до класичних валют. Це говорить про нестійкість або навіть відсутності фундаментальної бази вартості криптовалюти. У інших торгових інструментів, будь то валюта або акції, є реальна матеріальна база. У акцій це еквівалент ринкової вартості діючого бізнесу, у класичних валют – курс, який в чималому ступені залежить від політики держави і політики центробанків, що регулюють грошовий обіг і контролюють ризики для користувачів коштами. У біткоіна ж як стрімке зростання його вартості, так і стрімке падіння залежить від балансу попиту і пропозиції, а також від класичних психологічних моделей поведінки людей. А психологія в трейдингу досить серйозно впливає на ціни", – зазначає фахівець.

Він підкреслює, що ринок акцій теж досить волатильний. Але ключова відмінність акцій від біткоіна – це те, що у акцій є реальні, матеріальні активи, зі своєю реальною вартістю, нижче якої вартість акцій навряд чи впаде.

 Передбачити на майбутнє – яким буде курс біткоіна завтра, через тиждень, через місяць – просто нереально

"У біткоіна жодного матеріального фундаменту немає. Це якийсь засіб в тому числі платежу, технічний інструмент про який люди просто домовилися. Приблизно такий ж засіб обміну, як, скажімо, черепашки у аборигенів. Відповідно, поки люди домовилися, що це засіб обміну, біткоін таким є. Але якщо глобальні економічні суб'єкти поставлять його під сумнів, він перестане бути таким засобом", – упевнений Амелін.

Економіст нагадав і про існування "електронних грошей", які не є криптовалютою.

"Якщо порівнювати біткоін з "електронними грошима" на кшталт webmoney, то "електронні гроші" – це не криптовалюта. Це система моментальних веб-розрахунків. По суті, еквівалент реальних грошей. І webmoney мають під собою фундаментальну базу – реальні гроші і курс щодо реальної валюти. Щодо біткоіна такої фіксованої вартості немає. І передбачити на майбутнє – яким буде його курс завтра, через тиждень, через місяць – просто нереально. Це ще раз доводить: в плані трейдингу заробити на ньому можна, але якщо невчасно продати, можна багато втратити", – роз'яснює Амелін.

Іншими словами, контроль над платіжним засобом з боку держав і фінансових систем, який прихильники криптовалюа вважають мінусом сучасних платіжних систем, на думку іншого боку, є, скоріше, перевагою, таким-сяким, але захистом від гострих негативних тенденцій.

Анонімність даних про рахунки і транзакції, на думку прихильників традиційних платіжних систем, теж може заподіяти багато шкоди.

bitcoin-2902690_1280Фото: pixabay.com

Так, під час фінансової кризи на Кіпрі 2013 року і дефолту в Греції 2015-го попит на криптовалюту у жителів цих країн зріс в 10 разів. Зросло і число біткоін-транзакцій. Люди намагалися врятувати свої гроші, вклавши їх у криптовалюту. Як наслідок – курс біткоіна зріс. Але потім знову впав майже до "докризового" рівня. Скільком грекам і кіпріотам вдалося за допомогою операцій з криптовалютою примножити або хоча б зберегти свої заощадження, а скільком ці коливання курсу принесли розорення, на сайтах, які відстежують новини світу криптовалют, не повідомлялося.

Ще одна небезпека повної анонімності і безконтрольності переказів грошей, нехай і віртуальних, пов'язана з тим, що такими властивостями "криптогрошей" легко можуть користуватися злочинці. Фінансові махінатори, наркоділки. Про це теж не раз попереджали ті, хто закликає ставитися до криптовалют з надзвичайною обережністю.

Питання державної ваги

Уряди багатьох країн серйозно стурбовані питанням, що робити з "вискочкою" біткоіном: дозволяти чи забороняти? А це говорить про те, що біткоін став явищем, не помічати яке вже не можна.

"Центральні банки дуже інтенсивно працюють над цим питанням", – заявив голова Нацбанку Швейцарії Томас Джордан.

Українські фінансисти також вчора зробили заяву щодо криптовалюти. Хоча напевно і не таке, яке хотіли б чути прихильники "нових грошей".

"Ми, національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері фінансових послуг, переконані, що складна правова природа криптовалют не дозволяє визнати їх ні грошовими коштами, ні валютою і платіжним засобом іншої країни, ні валютною цінністю, ні електронними грошима, ні цінними паперами, ні грошовим сурогатом", – сказано в спільній заяві фінансових регуляторів.

"Ми продовжуємо працювати над питанням правового статусу криптовалют і законодавчого врегулювання операцій з ними... Водночас попереджаємо... Всі, хто планує вкладати власні кошти в криптовалюти, повинні усвідомлювати, що здійснюють такі операції на власний ризик", – зазначили українські відомства.
Якщо держава визнає криптовалюту грошима або грошовим сурогатом, вона повинна буде нести відповідальність перед громадянами за всі курсові коливання і їх наслідки.

"Це великі ризики для держави. Наприклад, людина купує якийсь фінансовий інструмент на зразок біткоіна, який дозволений до звернення. Він зростає в ціні. Це добре для людини, він може заробити на машину, квартиру. А якщо навпаки: людина продала квартиру, купила дозволений державою фінансовий інструмент, а він обвалився в вартості. Доступ непідготовлених непрофесійних трейдерів до високоризикових фінансових інструментів – це ризик і для них, і для державної фінансової системи", – говорить Анатолій Амелін.

Чи може біткоін впасти?

Головне питання, яке турбує і тих, хто "грає" на ринку біткоіна, і тих, хто тільки планує туди зайти, і тих, хто просто з боку спостерігає за стрімким злетом цієї криптовалюти – чи може курс біткоіна обрушитися. Відповідь на це питання, як не дивно, збігається і у прихильників біткоіна, і у противників. Так, може.

"Питання обвалу біткоіна – це питання часу. Це не тільки моя думка, це думка і західних аналітиків, і всіх великих інвестбанків, торгових компаній, які займаються трейдингом, вони оцінюють ризики і фундаментальні фактори, що формують вартість біткоіна. Якщо завтра якась із держав зробить заяву, що біткоін – це шахрайство, заборонить його використання у своїй юрисдикції, то курс може миттєво обвалитися. Тому що багато хто намагатиметься вивести кошти з біткоіна в класичні валюти. Це призведе до його обвалу", – каже Анатолій Амелін.

Якщо курс впаде, майнінг може стати невигідним. Власник не так сильно постраждає, як майнер

При цьому Вадим Попов зазначає, що зростання курсу означає зростання попиту на біткоін і інші криптовалюти.

"Найбільше зростає біткоін, тому що це флагман нової індустрії, у нього найбільша інфраструктура і найбільша кількість користувачів, і як наслідок – ринкова капіталізація (оцінка потенційної вартості). Значне зростання курсу за останній рік само по собі привертає увагу нових інвесторів і спекулянтів, також цьому сприяють ЗМІ. Чим більше грошей заходить до цієї економіки, тим вищий курс, і поки що в наявності тенденція прискорення цього процесу", – підкреслює експерт.

Він вважає, що ринок криптовалют перегрітий вже протягом півроку, однак це не позначається на їхньому курсі: "Коливання ціни на ринку біткоіна, звісно, відбуваються регулярно, але сам ринок потім все одно штовхає курс далі вгору. Значить, заходять нові гроші, нові користувачі".

Попов упевнений – в разі обвалу курсу біткоіна найбільше постраждають майнери.

"Якщо курс впаде, майнінг може стати невигідним. Власник не так сильно постраждає, як майнер. Але зараз все розглядають біткоін тільки з точки зору зростання. Тому що вони бачать, що відбувається в останні 2 роки, і не думають про інші варіанти, які теоретично можливі. Але ж все може коли-небудь змінитися. І ніхто не скаже, що буде з ринком навіть через 5 років. Ніхто не може захистити курс біткоіна від падіння. Курс регулюється тільки ринком, балансом попиту і пропозиції. І якщо з якихось причин почнуться активні продажі, то курс впаде. І ніхто не зможе з цим нічого зробити", – говорить Попов.

До речі, четверговий "провал" курсу біткоіна аналітики пояснили проблемами в роботі найбільшої в США біржі криптовалют, яка не впоралася з напливом відвідувачів. Але те, що сталося, зайвий раз підтверджує: є фактори, і досить вагомі, які можуть перервати переможну ходу "валюти майбутнього" і направити курс абсолютно за іншою траєкторією. Проблеми всього на одній з численних бірж знецінили біткоін майже на 20%. А чи впораються біржі з напливом відвідувачів, якщо під час чергового такого "провалу" всі кинуться продавати біткоіни, що стрімко дешевшають?

Фінансова піраміда чи "міхур"?

Вражаючий злет курсу біткоіна змушує згадати історію минулого століття з "МММ".

"Тоді люди також купували якісь папірці, під які обіцялась якась прибутковість. Але то була класична піраміда. У біткоіна ознак піраміди немає. У піраміді є залучення інших клієнтів і продаж іншим клієнтам за гроші якогось активу або якихось зобов'язань, на яких заробляють всі члени піраміди до самої верхівки. А у випадку з криптовалютою – її можна купувати не через посередників, а напряму на ринку. Плюс її можна ще й намайнити, тобто заробити, створити. І тут інша природа формування вартості, ніж в піраміді", – говорить Анатолій Амелін.

Але експерти звертають увагу, що у біткоіна є всі ознаки фінансового "міхура", коли вартість формується більшою мірою психологічними, а не фундаментальними факторами.

Наприклад, фінансовий аналітик Тарас Козак звернув увагу на разючу подібність графіків курсу біткоіна і ціни на тюльпани під час так званої "тюльпаноманії", яка сталася в XVII столітті в Голландії.

.jpgФото: Facebook

Тоді ціни на цибулини тюльпанів, які тільки з'явилися на ринку, стрімко зростали, поки не перевищили річну зарплату кваліфікованого працівника того часу. А потім так само різко впали.

"Написав це для попередження недосвідчених інвесторів. Особливо тих, хто вкладає в ризиковані інструменти типу ВТС запозичені кошти. Графіки цін на обидві дивини – тюльпани і біткоіни – майже неможливо відрізнити. Ми знаємо, чим закінчилася тюльпаноманія. Інвесторам в біткоін таку сумну історію ще доведеться пережити. Біткоін не просто подешевшає, але зробить це раптово і різко, для когось катастрофічно. Дуже хочеться вірити, що обійдеться без справжніх трагедій з самогубствами", – сказав Тарас Козак в коментарі "Сегодня". 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти