Рада провалила "безвіз для капіталу"

21 червня 2018, 17:38

Ксенія Капустинська , Борис Васильківський

Нацбанк повинен був отримати ширші повноваження для реагування на кризи, але в цілому валютне регулювання в Україні планувалося зробити більш ліберальним – однак, на це у Ради не вистачило голосів

Верховна рада 21 червня під другому читанні провалила а Закон "Про валюті і валютні операції" (раніше – "Про валюту"), підготовлений Національним банком України (НБУ). Документ підтримали всього 204 народних депутати з 226 мінімально необхідних. Таким чином, законопроект відправлений на повторне друге читання.

Реклама

У НБУ впевнені, що ухвалення закону дозволить Україні, нарешті, перейти до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком і одночасно забезпечити захист української економіки і фінансової системи від майбутніх криз.

Як зазначали раніше в Нацбанку, ухвалення закону "Про валюті" сприятиме притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Документ, за словами заступника голови НБУ Олега Чурія, приведе законодавство до європейських норм.

"Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні є неефективними і стримують приплив іноземних інвестицій. Думаю, це буде дуже позитивним фактором з точки зору припливу не тільки іноземних інвестицій, але і з точки зору і навіть внутрішніх інвестицій", – відзначав Чурій.

Заступник голови НБУ також повідомляв, що вступ в силу закону про валюту не зробить негативного впливу на ситуацію на ринку. Крім того, допоможе зняти всі валютні обмеження. Згідно з проектом закону, кожен українець зможе перерахувати будь-яку суму за кордон без ліцензії.

Реклама

Крім того, законопроект повністю скасовує норми про обов'язковий продаж валютного виторгу і терміни продажу валюти експортерами – такий інструмент може вводитися Нацбанком в дію тільки на час і як спеціальна міра протидії кризовій ситуації.

Новий закон введе т.зв. "безвіз для капіталу" – свободу проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонене законом". Разом з тим, в Нацбанку визнали, що такий підхід збільшує ризики для цінової і фінансової стабільності України.

00_176Інфографіка: прес-службі НБУ

Як зазначив голова Національного банку Яків Смолій 19 червня під час засідання комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, НБУ повинен мати достатньо можливостей, щоб запобігати потенційним ризикам і загрозам.

З огляду на це, в редакції законопроекту, рекомендованої профільним комітетом до прийняття у другому читанні, передбачено, що при наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України та інших кризових явищ, які загрожуватимуть фінансовій стабільності, правління Нацбанку зможе ухвалювати рішення про первісне введення заходів захисту. Ці обмеження носитимуть тимчасовий характер – до шести місяців.  

Реклама

Водночас, в законопроекті передбачені і запобіжники від зловживання регулятором антикризовими повноваженнями:

  • для продовження терміну дії валютних обмежень або введення нового, якщо з дня припинення дії аналогічного попереднього обмеження пройшло менше шести місяців, наявність ознак кризових явищ має підтверджувати Рада Національного банку;
  • в законопроекті передбачена підзвітність і публічність Національного банку при введенні заходів захисту, продовження терміну їх дії і оцінкою результативності їх введення.

01_171Інфографіка: прес-службі НБУ

Відзначимо, незважаючи на депутатські пропозиції, криптовалюти в законопроект не були включені – в 2017 році НБУ вже ухвалив рішення про те, що не може класифікувати криптоактиви як валюту.

 "Криптовалюта в світовій практиці частіше за все не вважається валютою. Ця норма повинна бути врегульована окремим законом. Зараз на цю тему в парламент внесено два законопроекти", – пояснили в комітеті.

Разом з тим, в Україну назріває легалізація криптовалюти – як пояснював раніше заступник голови НБУ Олег Чурій, підготовка концепції регулювання ринку криптовалют в Україні практично завершена. За його словами, регулятором цього ринку виступатиме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР). 

Нагадаємо, 17 травня Верховна Рада в першому читанні підтримала розроблений НБУ законопроект № 8152 "Про валюту" . Нацбанк очікує, що цей закон знизить адміністративний тиск на бізнес і банки, а також забезпечить більш прозорі, зрозумілі і сприятливі умови для іноземних інвесторів. 

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти