Банківські картки за кордоном: як уникнути неприємностей

9 липня 2018, 07:39

Олександра Романюк Олександра Романюк

Безготівкові розрахунки в багатьох країнах набагато популярніше готівки і допомагають економити

Провести літню відпустку за кордоном сьогодні можуть собі дозволити багато українців. Причому після введення безвізового режиму все популярнішим стає "неорганізований" відпочинок, тобто самостійні поїздки за кордон.

Реклама

Міжнародна компанія Mastercard підрахувала, що українці останніми роками подорожують навіть частіше, ніж жителі Євросоюзу в цілому. Якщо європейці подорожують з метою відпочинку по своїй країні або за кордон 10 разів на рік, українці – в середньому 11 разів. Щоправда, якщо говорити про європейські країни окремо, то до багатьох нам ще далеко. Наприклад, чехи і словаки здійснюють в середньому 19 поїздок на рік.

У закордонних поїздках незамінні банківські картки. Оскільки в європейських і багатьох інших країнах безготівкові розрахунки поширені набагато більше, ніж у нас. Наприклад, за даними Mastercard, іноземці, які відвідують Україну, близько 75% всіх транзакцій оплачують картками. Напевно, відсоток міг бути і більшим, якби в Україні безготівкові розрахунки були поширені, як і в європейських країнах. Але українцеві, що подорожує за кордон, варто пам'ятати, що в багатьох країнах розплатитися карткою буває швидше, простіше і навіть дешевше, ніж готівкою. Але щоб банківська карта не перетворилася з зручності на проблему, необхідно правильно підготуватися до поїздки за кордон.

Банк повинен знати, куди ви вирушаєте

З настанням літа в соціальних мережах можна зустріти досить багато розповідей про те, як банківська карта виявилася заблокованою за кордоном. Як правило, в процесі обговорення з'ясовується, що люди й гадки не мали про те, як підготувати свою картку до зарубіжного вояжу.

"Картка може бути заблокована в тому випадку, якщо система ризик-моніторингу банку виявить нетипові для картки операції. Насамперед, блокування картки – це запобіжні заходи і захисту коштів клієнта. При цьому навіть стандартна оплата, досконала за межами країни, може бути розцінена як нетипова і заблокована з метою забезпечення схоронності коштів клієнта. Крім того, є країни з високим ступенем ризику шахрайства, де певні типи платежів спочатку заблоковані банком або на них встановлені деякі обмеження", – роз'яснює директор департаменту з продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Поліщук.

Тобто підозра в шахрайстві у банківської системи може виникнути через те, що запит на транзакцію вчинений не з вашої звичної геолокації.

"Перед поїздкою за кордон обов'язково зателефонуйте до банку і попередьте, до якої країни і на скільки днів ви їдете. Якщо цього не зробити, існує ризик, що система може автоматично заблокувати картку через підозри в шахрайстві", – пояснює директор департаменту роздрібного банкінгу "Укргазбанку" Олег Кляпко.

Реклама

А щоб розблокувати картку, доведеться, як мінімум, витрачати гроші на міжнародний дзвінок до вашого банку. І варто врахувати, що не кожен банк погодиться розблокувати картку заочно. Може захотіти побачити вас у відділенні, щоб переконатися, що власник картки – дійсно ви. А це значить, скористатися грошима з картки до кінця поїздки вже не вдасться. Тож простіше завчасно попередити банк про поїздку. Щоб дані про країни, де ви можете перебувати, були внесені до банківської системи і вона не сприймала ці операції як спроби вкрасти ваші гроші.

Перевірте термін дії та ліміти

Банкіри також радять перевірити перед поїздкою термін дії банківської картки і ліміти, тобто обмеження. На термін дії картки мало хто звертає увагу. Але якщо цю "проблему" легко вирішити в межах країни, то за кордоном це може стати неприємним "сюрпризом" для власника картки.

Стосовно лімітів, то вони також можуть бути різними на операції всередині країни і за кордоном.

"Поцікавтеся в банку, чи є обмеження щодо карткових операцій, тобто ліміти для зняття грошей. Крім того, обов'язково запишіть і візьміть з собою в поїздку телефон свого персонального менеджера або служби банку, через яку можна заблокувати картку в разі втрати", – рекомендує Олег Кляпко.

Якщо карта загубиться чи буде вкрадена, потрібно буде повідомити до банку номер картки і слово-пароль, і картка буде заблокована. Зловмисники не зможуть зняти з неї гроші.

Дмитро Поліщук (ПУМБ) звертає увагу, що клієнти великих банків, з сучасними онлайн-сервісами, можуть і самостійно встановити дозвіл на проведення операцій за кордоном, добові ліміти на проведення операцій в торгових мережах або банкоматах тощо. Якщо людина добре розбирається в мобільних додатках.

Яку картку краще взяти в поїздку за кордон

Реклама

Розплачуватися за кордоном можна практично всіма банківськими картами, які випущені міжнародними платіжними системами Visa та MasterCard. Але банкіри радять взяти з собою іменну картку з чіпом.

"Для повної впевненості в тому, що оплату або бронь можна буде зробити в будь-якій торговельній точці", – говорить Олег Кляпко.

Багато банків випускають спеціальні картки для мандрівників. Вони можуть давати власникам додаткові можливості. Наприклад, відсутність комісії за конвертацію, знижки, доступ до бізнес-залів багатьох європейських аеропортів і багато іншого..

Як конвертується валюта за кордоном

Про засади конвертації валют ми попросили розповісти директора департаменту з продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Поліщука.

"При проведенні операції спочатку сума угоди блокується на рахунку клієнта до моменту списання, причому між датою проведення транзакції і списанням може пройти від двох днів до п'яти тижнів.

В операції від блокування суми на рахунку клієнта до списання бере участь два курси валют: курс платіжної системи (Visa або MasterCard) і банку. Платіжна система, відправляючи до банку запит на проведення операції, конвертує суму операції за своїм курсом. Якщо валюта, в якій відкрито рахунок клієнта, відрізняється від валюти, в якій платіжна система направила запит на проведення операції, банк уже за своїм курсом блокує потрібну суму на рахунку клієнта.

Банки розраховуються з платіжними системами в різних валютах: в гривні – для транзакцій в Україні, в доларах і/або євро – для транзакцій за кордоном. При списанні сума транзакції конвертується в валюту розрахунків з платіжною системою. Євро – в євро, долар – в долар, гривня – в гривню, всі інші валюти – в долари за курсом платіжної системи", – пояснює Дмитро Поліщук.

Відповідно, при поїздці до країн Єврозони вигідніше користуватися карткою в євро, до інших країн – в доларах.

"Для поїздки до країни з власною валютою, наприклад, до Швеції, де ходять шведські крони, вигідніше оформити картку в доларах США, – підтверджує і Олег Кляпко. – Конвертація валют відбувається через долар США. Тобто картка в гривні принесе подвійну конвертацію: гривня-долар-шведські крони".

Але якщо заради однієї поїздки ви не хочете заводити валютну картку, легко можна обійтися і без неї.

"Гривневою карткою ви зможете розрахуватися в будь-якій країні світу, і це буде все одно вигідніше, ніж знімати готівкові кошти", – говорить Олег Кляпко.

Поради для мандрівників

Реклама

Від Mastercard

Перед від'їздом:

- Складіть список важливих телефонних номерів і тримайте їх під рукою.

- Дізнайтеся переваги своєї картки: уточніть в банку наявність страховки або спеціальних сервісів для мандрівників (пропуск до лаунж-зон аеропортів, знижки в готелях, ресторанах тощо).

Під час поїздки:

- Ніколи не передавайте свою картку іншим особам: попросіть офіціанта принести термінал або пройдіть з ним, щоб оплатити своє замовлення в кафе або ресторані.

- Платіть в місцевій валюті: використовуючи картку за кордоном, завжди вибирайте місцеву валюту, щоб заощадити на конвертації курсів.

Вдома:

- Перевірте свою статистику оплат і не забудьте повідомити банку протягом 30 днів, якщо виявите підозрілі операції зі своєї картки.

Від Visa

Перед від'їздом:

- Зв'яжіться з банком-емітентом вашої картки і дізнайтеся, чи існують які-небудь денні обмеження на зняття готівки.

- Запам'ятайте свої ПІН-коди, номери карток і номери телефонів.

Під час поїздки:

- Зберігайте дані своїх карток і телефони для зв'язку з банком в безпечному місці, але не в гаманці або сумочці.

Вдома:

Уважно вивчіть виписки за рахунками і негайно зв'яжіться з банком-емітентом, якщо ви помітили будь-які підозрілі або неналежні списання.

Підказки від мандрівників

Якщо під час подорожі ви збираєтеся відвідати кілька країн з різною валютою, картка позбавить від марнотратства. Курс при розрахунках за карткою вигідніше, ніж при обміні валют. До того ж дрібні гроші, що залишилися від поїздки до тієї чи іншрї країну, важко здати до банку. Картка в цьому випадку дозволить обійтися без здачі і таким чином заощадити.

Якщо в подорож доведеться бронювати (планово або позапланово) готелі, автомобілі, квитки – це простіше і швидше робити за безготівковим розрахунком.

Крадіжки за кордоном – не рідкість. Якщо витягнуть гаманець з картками – гроші все одно залишаться при вас (на рахунку). Якщо вкрадуть гаманець з готівкою – набагато гірше.

У деяких кафе ціни при розрахунку картками нижче, ніж при розрахунках готівкою. У тому числі в європейських країнах не із зони євро.

У невеликих готелях в деяких країн номер картки беруть "в заставу" як гарантію порядності клієнта, якщо він заселяється у вечірній час, коли більшість співробітників розійшлися по домівках.

Нагадаємо, нещодавно ми розповідали, що в Україні активізувалося шахрайство з картками.

Тим часом українці все активніше переходять з готівки на банківські картки.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти