"Антиукраїнські" санкції Росії: чим вони нам загрожують

27 грудня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти не вірять в військове співробітництво України з Росією, але ця інформація закрита

Росія піднесла Україні на католицьке Різдво "подаруночок" у вигляді розширення списку санкцій проти українських громадян і юридичних осіб. До нього додатково внесені імена 245 осіб і назви 7 компаній, проти яких запроваджуються обмежувальні заходи. Як написав у Twitter російський прем'єр Дмитро Медведєв, санкції вводяться "для захисту російської держави, компаній і громадян Росії".

Реклама

Попереднього разу Росія розширювала "антиукраїнські" санкційні списки 1 листопада цього року. Тоді список фізосіб налічував 322 пункти, список юридичних осіб – 68 пунктів. Тепер в цих списках 567 і 75 пунктів відповідно.

Хто з українців "загрожує Росії"?

Якщо говорити про список фізосіб, то майже дві третини його займають прізвища депутатів Верховної Ради – таких 347 осіб, є представники всіх політичних сил, а також позафракційні депутати. Санкції не торкнулися ще тільки 76 народних депутатів, при тому також з різних фракцій.

Ще третину списку санкцій фізосіб займають непарламентські політики, керівники центральної виконавчої влади, підприємств, внесених до списку санкцій, і т.д.

Стосовно юридичних осіб, то 25 грудня перелік доповнився всього 7 українськими компаніями. Туди потрапили НВО "Вертикаль", яке займається, зокрема, виробництвом електрообладнання для нафтовидобувної галузі, страхова компанія "ІНГО", "Перша логістична компанія", що спеціалізується на залізничних перевезеннях. Також санкції введені проти ПАТ "Центренерго", яке забезпечує електрикою Київську, Харківську і Донецьку області та яке мало стати флагманом нової "великої приватизації" в Україні, але все ніяк не стане.

Реклама

Але набагато несподіванішим стало потрапляння до "антиукраїнського" списку санкцій РФ державного "Укрексімбанку", державного концерну "Укроборонпром" та державної компанії "Укрспецекспорт". З одного боку, сама думка про те, що ці стратегічно важливі державні підприємства досі продовжують співпрацю з державою-агресором, викликає подив. А з іншого боку – не менш дивує і той факт, що ці підприємства потрапили до списку санкцій тільки зараз, на п'ятому році російської агресії проти України.

У постанові уряду РФ значиться, що під санкціями (спеціальними економічними заходами) слід розуміти "блокування (заморожування) безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території Російської Федерації і заборону на перерахування коштів (виведення капіталу) за межі території Російської Федерації". Втім, для деяких осіб і компаній зі списку надаватимуть "тимчасові дозволи на проведення певних операцій", якщо міністерство фінансів РФ визнає це можливим або необхідним і подасть відповідні пропозиції до уряду.

За що "покарали" підприємства українського військово-промислового комплексу

Чи продовжується співпраця українських оборонних підприємств з Росією? Як позначаться російські санкції на економіці України? Ми поцікавилися думкою експертів з цього приводу.

З приводу того, чи співпрацювала Україна з Росією останнім часом в тих галузях, в яких працюють "Укроборонпром" і "Укрспецекспорт", – експерти не мають однозначної відповіді.

"Зовнішньоекономічна взаємодія в спеціальному експорті – такому, як експорт озброєнь або інших товарів військового призначення – непублічна. Тому складно сказати, була чи ні така взаємодія. Теоретично вона могла бути. Якщо, наприклад, існували якісь довгострокові контракти, які були укладені, умовно кажучи, ще 2011 або 2012 років і які мали на увазі великі штрафні санкції за невиконання умов", – говорить економічний експерт, засновник і президент ІГ "УНІВЕР" Тарас Козак.

Директор з аналітичної роботи Інституту суспільно-економічних досліджень, президент "Центру антикризових досліджень" Ярослав Жаліло також не зміг однозначно відповісти на запитання про те, чи продовжується співпраця України з Росією в оборонній або суміжних сферах.

"Це дуже специфічні речі. Потрібно знати, які є контракти, що відбувається, знати зв'язки між підприємствами з початку до кінця ланцюжка. Я, чесно кажучи, не думаю, що наразі можливі якісь контакти "Укроборонпрому" з Росією", – каже експерт.

Реклама

При цьому Тарас Козак висловив здивування, що "Укроборонпром" і "Укрспецекспорт" включені до списку санкцій РФ тільки зараз, а не з "першою хвилею" введення санкцій. Але вважає малоймовірною співпрацю у військовій сфері.

"У нас є взаємодія з Росією. Наприклад, наші атомні електростанції працюють на російському ядерному паливі. Такі взаємовідносини тривають. І до нинішнього часу Росія залишається найбільшим торговельним партнером України. Підприємств, які торгують з Росією, багато. Але я не думаю, що продовжується співпраця у військовій сфері. Якщо між державами йде війна, то компанії, які торгують зброєю, не повинні брати участь у зовнішньоекономічних відносинах між цими країнами", – говорить економіст.

В "Укроборонпромі" сайт "Сегодня" запевнили, що наразі підприємство не має жодних взаємин з Російською Федерацією. Співпраця була припинена ще 2014 року. Відповідна інформація була опублікована і на сайті "Укроборонпрому".  

Санкції проти українського системного банку – чи небезпечні вони для економіки

Стосовно держбанку, з ним ситуація інша. Як уже згадувалося, санкції в тому числі передбачають блокування грошових коштів, які знаходяться на території Росії, і заборону на виведення цих коштів з території Росії. Крім того, вони припускають блокування майна українських підприємств, яке перебуває на території Росії. А значить, "Укрексімбанк" може на час дії санкцій втратити частину грошей. Також існує загроза, що майно банку, яке знаходиться на території РФ, може бути конфісковано. Однак на надійності банку і на економіці країни це не позначиться, запевняють експерти.

"Якщо йдеться взагалі про співпрацю, тобто про переведення грошей через цей банк, то, звичайно ж, гроші йдуть. Але я не думаю, що припинення цієї співпраці якось помітно позначиться на економіці України", – говорить Ярослав Жаліло.

"Колись, на початку 90-х, коли банки ще не вміли працювати з закордоном, цей банк дійсно спеціалізувався на зовнішньоторговельних операціях. Але сьогодні всі банки мають валютні рахунки, можуть проводити валютні платежі, і частка "Укрексімбанку" в цій діяльності не така вже істотна. Якщо і є супровід "Укрексімбанком" зовнішньоекономічної діяльності з Росією, то він становить незначну частину всіх операцій. І вважати, що цей банк стане якимось менш надійним або збитковим, точно не варто", – говорить Тарас Козак. 

Економічний експерт Тарас Загородній також вважає, що українській економіці російські санкції не зашкодять

"Для нас це ні холодно, ні жарко. Відсутність співпраці з оборонними підприємствами України більш критична для Росії. В Росії зараз припинені багато програм, в тому числі з модернізації озброєння, через брак запасних частин або конкретних агрегатів з України. Наприклад, підприємство "Укроборонпром" поставляло установки для російських військових кораблів. Зараз ця співпраця припинилася, і росіяни змушені продавати кораблі до Індії, щоб потім Індія могла закупити силові установки, щоб поставити у себе. Те ж стосується співпраці в технічній сфері, наприклад, з "Південмашем". Тому припинення співпраці більше вдарить по Росії. У нас є вихід на західні компанії, ми можемо замінити російські комплектуючі", – говорить Тарас Загородній.

Нагадаємо, Рада національної безпеки і оборони України на засіданні 26 грудня ввела додаткові санкції проти Росії

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти