Антикризове зарубіжжя: як економлять в Угорщині

14 серпня 2016, 09:00

Лось Олена Лось Олена

Живуть в своїх будинках, люблять секонди і купують їжу вечорами

civil_ensign_of_hungary.svg

Реклама

УгорщинадержававЦентральнійЄвропі.

Населення — 9,823 млн.

Сімейний бюджет:450тис.форинтів(бл.25тис. грн)насім'юз4-хосіб.

Освіта:дитячі садки-безкоштовні,середня-безкоштовна,вища-платна.

Реклама

Медицина — умовнобезкоштовна,багато хто звертаєтьсязадопомогоюдо платних клінік.


Угорщина-невелика,аледужепривабливакраїназлісистимипагорбами,величезнимивиноградникамиі чарівноюсередньовічною архітектурою.Про те,яктамживеться,намрозповілиподружжяКісс-співробітницяресепшенвготеліАніта,поліцейськийПетер,атакожжурналісткаМаріяБакарева,якавжерікживевБудапешті.

ДОХОДИ І ЗАРПЛАТА.Доходи, на думку місцевих жителів, тут не дуже високі – середня зарплата 223 тис. форинтів (19 900 грн), з них близько 25% йдуть на податки. Саме стільки отримують працівники в соціальній сфері, робочі, трудівники полів, вчителі і лікарі. Як і в багатьох інших країнах, у айтішників і працівників банків зарплати в рази більше. Мінімальна зарплата – 111 тис. форинтів (9900 грн) в місяць, мінімальна пенсія – 28 500 форинтів (2500 грн), а допомога по безробіттю становить близько 60% від того, що людина отримувала на попередній роботі (але не менше мінімальної зарплати). Допомогу платять всього три місяці після втрати роботи. До 18 років виплачують і допомога на дітей – 12 тис. форинтів (1070 грн) в місяць.

КОМУНАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ.Оплата "комуналки" б'є по кишені, тому угорці намагаються економити: встановлюють енергозберігаючі лампочки, в холодну пору року на ніч знижують температуру в батареях тощо. Як правило, в більшості будинків немає центрального опалення, і на допомогу приходять газові конвектори. В середньому електрику обійдеться в 11 тис. форинтів (980 грн) на місяць, опалення – 30 тис. форинтів (2670 грн), вода – від 2 тис. форинтів (від 180 грн), утримання будинку – близько 12 тис. форинтів (1070 грн) на місяць. "Місцеві жителі обирають власні квартири і будинки. Орендувати житло прийнято в основному в Будапешті: з "комуналкою" або без (хто як домовиться) це 'їм обійдеться в 45-90 тис. форинтів (4-8 тис. грн) на місяць. Купити квартиру в столиці можна від 50 тис. євро", – пояснює Аніта.

new_image4_117

Реклама

Угорцілюблятьїжуівдома,івкафе.

ХАРЧУВАННЯ.В угорців культ їжі, вони обожнюють свою національну кухню. У неї включається і курячий супчик з потрухів, і смажена курка, і варена картопля з кропом, і салат з огірків зі сметаною. А ось марципани тут не тільки їдять, а й створюють з них справжні міні-шедеври, які продають туристам як сувеніри. У закладах громадського харчування їжа коштує не так вже й дорого: тут багато дешевих кафе-столових, в яких можна тільки пообідати, ресторанів. Якщо замовляти бізнес-ланч, то він обійдеться в суму близько 1200 форинтів (106 грн) за меню. Але без інтернаціоналізму і тут не прожити: на вулиці є можливість купити "гірос" – це те саме, що і шаверма, але під грецькою назвою.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Домаугорцітакожбагатокуховарять,та йїжанароботівконтейнерах-частеявище.Такожтутактивноконсервуютьіроблятьзаготовкиназиму.

Насім'юз4 осіб(батькиідвоєдітей)нахарчуваннявтижденьйде близько30тис.форинтів(2670грн).Всупермаркетахввечері уціняютьфасованем'ясо,сирнуім'яснунарізки,кулінаріюіхліб-цимчастокористуютьсяікупуютьнавітьіз запасом.Наринкахпродукти дорожчі,алеякісніші,томулюдиіз середнімрівнемдоходівроблятьпокупкитам.

Зразковіціни:пакетмолока-від200форинтів(17грн),свинина-від 1300форинтів(115грн)закіло,яловичина- 2500форинтів(220грн),риба-від2тис.форинтів(180грн),хліб-250форинтів(22грн),яйця,12шт.-450форинтів(40грн),сиртвердий- 1300форинтів(115грн),яблука-200форинтів(17грн),апельсини-250форинтів(22грн),помідори-300форинтів(27грн).

Реклама

new_image5_92

Великийкритийринок.Найстарішемісце,делюблятьзатаритися.

ТРАНСПОРТ.Автомобіль є практично в кожній родині. Літр бензину коштує 320 форинтів (28 грн). На велосипедах їздять, але не так масово, як у інших європейських країнах. Тут дуже розвинена система громадського транспорту, він строго дотримується графіка і їздить цілодобово. Цікаво, що саме в Будапешті було побудовано перше метро в Європі (працює з 1896 року), а ще по Будапешту курсує найдовший трамвай – майже 56 м. Одна поїздка обійдеться в 350 форинтів (31 грн), тому часто купують проїзні на місяць за 9500 форинтів (850 грн). Безкоштовно їздять діти до року, пенсіонери і матері дітей до 3 років (якщо у жінки близнюки, то пільги продовжують до моменту, поки вони підуть в школу). Школярі та студенти їздять по окремим проїзним.

ОСВІТА І МЕДИЦИНА.ВУгорщинісередня освітаімедичнеобслуговуванняумовнобезкоштовні.Цеозначає,щоофіційновсебезкоштовно,алеякщовибажаєтеотриматибільшякісну освітуабообслуговуваннявмедустанові,топотрібнозвертатися в платні структури.Вища освіталише платна,рікнавчаннявсередньомуобійдетьсявсумувід250тис.форинтів(22 300грн)до1 млн(89100 грн)-всезалежитьвідвузу.

МОДА І ОДЯГ.Угорцінайчастішеодягаютьсяпрактично.Вкінцікожногосезонувсі світовібренди-аїхтутдоситьбагато-влаштовуютьрозпродажі.Людичекаютьчасузнижокзнетерпінням,аджеможнакупитиякіснішкірянічоботиза15тис.форинтів(1300 грн),коливсезонїхцінаскладаєвід50тис. форинтів(4500грн).Такожтутбагатосеконд-хендів,вякихтежактивнокупуютьречі.

ВІДПОЧИНОК.Українірозвиненийвнутрішнійтуризм-дужебагатокрасивихмісць,абіляних-кемпінгівінедорогихгостьовихбудинків,вякихвідпочиваютьсім'ями.Закордон,наморе,найчастішеїздятьдо Хорватії-цепоруч,всього п'ятьгодині намашині.Взимкулюблятькататисяналижах,дляцьогопідбокомєСловаччина(своїгірськолижнісхиливкраїніє,алеїхмало).Хтобагатший,їздятькататисяналижахісноубордахвАвстрію.Популярнаі"класика"-Туреччината Італія.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти