26 років вільної торгівлі: прибутки і збитки України

10 серпня 2017, 07:46

Олександр Панченко Олександр Панченко

Всьому світу продаємо руду і метал, а купуємо енергоносії і авто

Менш ніж через місяць офіційно вступить в силу найбільш ємна угода України про вільну торгівлю з іншими країнами – це країни ЄС. За фактом вона діє з 1 січня 2016 року, але за квотами. А всього, як повідомила заступник міністра Мінекономрозвитку і торгівлі Наталія Микольська, наша країна, починаючи з 1991 року, безмитно торгує вже з 45 державами світу. Це 23% країн на земній кулі. Багато це чи мало, а також з ким і чим ми торгуємо без податків, з'ясувало " Сегодня ".

Реклама

ЦИФРИ . За даними Держслужби статистики, найбільшим є товарообіг з країнами Європи (всього 28 країн). Обсяг торгівлі досяг в 2016 році $ 15,9 млрд з експорту та $ 18,1 млрд з імпорту. Далі йдуть держави СНД (7 країн) – продаємо на $ 11,4 млрд, купуємо на $ 11,3 млрд. Це відповідно 75% від загального обсягу продажів і 76% від загального обсягу покупок.

Нагадаємо, наші головні статті експорту – руда, метал, сільгосппродукція, статті імпорту – енергоносії, автомобілі та інша продукція машинобудування, ліки. Частка безмитної торгівлі з ЄС становить близько 10%, з СНД – до 20%. Безмитна торгівля з СНД пішла на спад з 2016-го, після того як РФ вийшла з договору про ЗВТ. Решта частки торгівлі з зарубіжжям доводиться на 115 країн світу, з якими ми маємо договори або ведемо переговори про безмитну торгівлю лише з 10 державами.

Великі торгові партнери – це Туреччина і Ізраїль (йдуть переговори), невеликі – Грузія (ЗВТ діє з 1996 р.), Македонія (з 2001 р.), Чорногорія (з 2013 р.), Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія (з усіма – з 2012 р.) і Канада (ЗВТ вступає в силу з 1 вересня). За даними статистики, обсяг торгівлі, в тому числі безмитної, з цієї десяткою – не більше 2%. Також наш бізнес може користуватися генеральної системи преференцій США, в рамках якої передбачено безмитний експорт з України до 5000 видів товарів.

ЕКСПЕРТИ . Але аналітики поки скептично оцінюють успіхи в області вільної торгівлі.

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс
Реклама

"ЗВТ повинна бути інструментом для досягнення якоїсь мети, а не просто створити її і заспокоїтися. Мета України – наростити продажі своєї продукції, залучити інвесторів, щоб відкривали своє виробництво в нашій країні, а не в інший, в якій немає ЗВТ, – говорить економіст Іван Нікітченко. – Тому якщо в країні не створені комфортні умови для ведення бізнесу, ЗВТ починає, навпаки, працювати проти неї. Адже вона відкриває свій ринок для більш розвинених країн, а сама не може наростити свій експорт в ці країни. Поки Україна майже не виконає всі вигоди від ЗВТ – є новини про відкриття невеликих заводів, але про масовий прихід виробників поки що не йдеться. Поки не видно активності з країнами Африки та Азії, де в України традиційно сильні позиції з експорту".

ТОВАРООБМІН З "МАЛЮКАМИ". Обсяги безмитної торгівлі з невеликими країнами (Чорногорія, Ліхтенштейн) малі. Найменший товарооборот – з Чорногорією: експорт – $ 1,13 млн (продукти, перш за все, зерно і соняшникову олію), імпорт – $ 4,88 млн (кольорові метали, вино). Найбільш значний – зі Швейцарією: на $ 123 млн ми продаємо (зерно, мед, горіхи, яйця), а на $ 458 млн – купуємо (годинники, одяг, паливо, сірка). Наш безмитний імпорт з Ісландії (риба, морепродукти на $ 31 млн) в рекордні 116 разів перевищує наш експорт (деревина, меблі, кріплення на $ 265 тис.).

За словами економіста Олександра Охріменка, Україні треба добиватися ЗВТ з великими партнерами, на кшталт Туреччини і Єгипту, товарообіг з якими перевищує $ 2-3 млрд і де ми більше продаємо, ніж купуємо.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти