2016-й рік без торгівлі з Росією: як на українських виробників вплинуть ембарго і нові мита РФ

Більшість виробників продуктів знайшли нові ринки збуту, а найважче доведеться машинобудуванню і хімікам

З нового року Росія підвищить рівень "митно-тарифного захисту" і введе в дію продуктове ембарго проти України. Більшість товаровиробників ще з минулого року відчули на собі наслідки втрати російського ринку, а нові "санкції", в першу чергу, торкнуться машинобудівників та хімічного виробництва. Як Україна буде обходитися без російських покупців, з'ясовував "Сегодня.ua".

Продаж українських продуктів у РФ заборонять, а на інші товари введуть мита

Реклама

Продуктове ембарго введуть з 1 січня у зв'язку з тим, що Україна, поряд з іншими країнами, приєдналася до антиросійських санкцій. Продавати продукти в Росії буде неможливо. Для того, щоб продавати будь-які товари (крім заборонених продуктів), українцям доведеться платити мито. Як пояснив російський міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв, українські товаровиробники будуть платити таке ж мито, як, приміром, Японія чи Німеччина (близько 7,8%). Мито вводять у зв'язку з тим, що, згідно з угодою про Зону вільної торгівлі, з 1 січня український ринок відкриється для європейських виробників.

______01

До слова, обсяг експорту всіх товарів в РФ з України за дев'ять місяців цього року, за даними Укрстату, досяг 3 млрд 612 млн доларів. За цей же період минулого року Україна експортувала до Росії товарів на 8 млрд 143 млн доларів (на 66% більше).

Реклама

При цьому, за оцінками прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, від санкцій Росії українські експортери в наступному році втратять 600 мільйонів доларів.

000000000000000000000000000

Фото: С. Гапон

Реклама

Якщо в 2013-му році українські виробники продуктів харчування реалізували росіянам продукцію на 2 млрд доларів, то цього року вдалося "вторгувати" всього 200 млн доларів.

Хто опиниться під ударом

Як розповіли в Українському клубі аграрного бізнесу, в 2013 році найбільше на експорт до Росії були орієнтовані виробники молочної продукції, яєць птиці та натурального меду – вони експортували товарів на 382 млн доларів на рік. На другому місці виробники какао та продуктів з нього – 336,6 млн доларів.

У 2014 році, через санкції Росії, на першому місці за обсягом експорту в Росію виявилися виробники готової продукції з зерна – вони експортували товарів на 133 млн доларів. Незважаючи на "торгову війну", в 2015 році наростили свій експорт в РФ виробники м'яса та їстівних субпродуктів. Всього за 9 місяців вони реалізували свою продукцію на 90 млн доларів, у той час як за весь 2014 рік – всього на 71 млн доларів.

Саме виробники м'ясної продукції можуть опинитися під ударом, так існує ризик, що вони не встигнуть переорієнтуватися на інші ринки збуту до 1 січня наступного року, а тому можуть зазнати значних збитків. До слова, серед товарів, дефіцит яких не вдалося ліквідувати силами російських виробників після введення ембарго на європейську продукцію, числяться яловичина (ринок скоротився на 42 відсотки) і вершкове масло (скорочення на 15 відсотків), повідомив Центробанк РФ.

Як зазначає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, через ведення мит постраждає машинобудування і виробники хімії – їх продукція в РФ подорожчає через додаткові збори і відповідно стане неконкурентноспроможною.

"Машинобудування, продукти з металу, хімія – вони постраждають. Мито означає, що подорожчає сировина. Продукти вже сильно впали. Ми колись 2 мільярди доларів заробляли на продажі продуктів, зараз усе розвалилося", – говорить Олександр Охрименко.

У Союзі хіміків України розповіли, приблизно 13% всієї продукції хімічного виробництва реалізується в Росію. Знайти заміну російському ринку буде складно. Найбільш чутливі до санкцій "сусідів" – вироби з пластмас, миючі та чистячі засоби, дуже небагато видів резинових виробів, шини.

____

Як українські виробники впораються без РФ

В Асоціації виробників молочної продукції зазначають, що більшість виробників, які експортували свою продукцію в РФ, ще в минулому році були змушені переорієнтувати своє виробництво на інші ринки – більш ніж у 40 країн світу. Приміром, як розповіли в групі компаній Терра Фуд, російський ринок замінили експортом в Китай, Грузію, Йорданію, США, Сінгапур, Єгипет, Кувейт, Казахстан, Північну Корею та інші країни.

Новий ринок для своєї продукції знайшли і українські птахівники. За рік втрату російського ринку практично повністю компенсували за рахунок Іраку, Казахстану, ЄС та ін, розповідає виконавчий директор Асоціації "Союз птахівників України" Сергій Карпенко.

"У нас повністю експорт переріентіровался на інші ринки, в першу чергу це Ірак, Казахстан, ЄС, Африка, Близький Схід. Раніше ми в РФ поставляли 50-55 тис. тонн. У цьому році в Росію ми нічого не поставили. Те, що вони вводять першого числа, ніяким чином на наш експорт не позначиться", – розповідає Карпенко.

"У нас повністю експорт переорієнтувався на інші ринки, в першу чергу це Ірак, Казахстан, ЄС, Африка, Близький Схід. Раніше ми в РФ поставляли 50-55 тис. тонн. У цьому році в Росію ми нічого не поставили. Те, що вони вводять першого числа, ніяким чином на нашому експорті не позначиться", – розповідає Карпенко.

При цьому скорочення виробництва є, але незначне. У країни ЄС за підсумками року продали близько 20 тис. тонн птиці, в той час як в РФ реалізовували 50-55 тис. тонн продукції.

"Якщо говорити про виробництво м'яса бройлера, то у нас невеликий плюс, по всьому м'ясу птиці невеликий мінус. За прогнозом, у нас скорочення виробництва м'яса птахів по року буде десь на 20 тис. тонн. При цьому загальний обсяг буде десь 1 млн 145 тис. тонн", – розповідає директор Асоціації.

В ЄС діють квоти для України – це 16 тис. тонн на частини птиці та 20 тис. тонн на тушку курки. Як кажуть виробники, на тушку попит в Європі значно нижчий. "Ми сподіваємося, що може в кінці наступного року, квоти будуть переглядатися. Ми постійно концентруємо увагу, щоб нам збільшили квоти. Шукаємо зараз інші можливості. Це відкриття підприємств в ЄС та експорт вже там тушки і там оброблення її на частини", – ділиться планами птахівник.

На російський ринок, за словами Сергія Карпенка, українські виробники більше не розраховують. Навіть у ті часи, коли був експорт, зазначає голова Асоціації птахівників, "росіяни постійно вставляли "палки" в колеса, постійно знаходили причини, щоб обмежити постачання".

.jpg_15

Фото: С. Гапон

В Українському Клубі аграрного бізнесу кажуть, Росія не вперше закриває свій кордон для українських продуктів – виробники аграрної продукції вже мають досвід пошуку альтернативних ринків збуту.

"З початку" торгових воєн", українські виробники почали диверсифікувати власні ринки збуту за рахунок перегляду власної продуктової лінійки для уникнення подібних ситуацій у майбутньому. Так, українські виробники аграрної продукції побачили можливості для збільшення поставок своєї продукції на ринки Північної Африки і країни Близького Сходу", – зазначають в організації.

"З початку "торгових воєн", українські виробники почали диверсифікувати власні ринки збуту за рахунок перегляду власної продуктової лінійки для уникнення подібних ситуацій у майбутньому. Так, українські виробники аграрної продукції побачили можливості для збільшення поставок своєї продукції на ринки Північної Африки і країни Близького Сходу", – зазначають в організації.

Як відомо, Росія з кінця жовтня 2014 року заборонила ввезення з України всієї рослинної продукції – овочів, фруктів, злаків. Ще раніше Москва ввела обмеження на ввезення соків, молочної та сирної продукції, кондитерських виробів, рибних і плодоовочевих консервів та окремих видів алкоголю з України.

Торговий представник України Наталія Микольська заявляла про те, що Україна у відповідь на дії Росії прийме необхідні заходи – оскаржуватиме обмеження і готова також вийти із зони вільної торгівлі з РФ.

"Якщо вони застосують ці заходи – вони отримають заходи у відповідь. Зона вільної торгівлі – це двосторонній процес. Просто сидіти і чекати ми не будемо. Ми будемо оскаржувати їх незаконні обмеження, і в разі застосування ними виходу з режиму зони вільної торгівлі, будуть прийняті відповідні заходи з боку України", – сказала вона.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявляє, що Київ відповість дзеркальними діями на кожну санкцію Російської Федерації. "Російські погрози про введення ембарго проти українських товарів з 1 січня отримають аналогічну, дзеркальну відповідь української влади. На кожне російське рішення про введення ембарго проти України буде аналогічне українське рішення про введення ембарго проти Росії", – заявив Яценюк.

Україна 21 жовтня 2015 року подала перший із серії майбутніх позовів до Світової організації торгівлі проти Росії, що стосується торгових обмежень відносно вагонів і стрілочного переведення вітчизняного виробництва.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
36,49
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,73
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,59
51,44
35,14
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

37624.39

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2041.19

Litecoin (LTC)

69.35

Ripple (XRP)

0.61

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти