10 кредитних угод, але жодна не виконана: що потрібно знати про співпрацю України з МВФ

11 червня 2020, 18:03

Олексій Росовецький Олексій Росовецький

За 25 років наша країна отримала від Міжнародного валютного фонду 35 млрд доларів

/ Фото: Getty Images

У середу, 10 червня, стало відомо, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) виділив Україні новий кредит. Перший транш у розмірі 2,1 млрд доларів вже направлений в Україну.

Реклама

Як повідомив представник України у Фонді Владислав Рашкован, транш, виділений нашій країні в рамках нової програми фінансування stand-by, "буде на рахунках уряду з урахуванням тимчасової різниці і швидкості проходження коштів в міжнародних платіжних системах." Він буде повністю витрачений на компенсацію дефіциту бюджету.

Про те, як складалося співробітництво України з МВФ, читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

За Ющенка Україна обходилася без кредитів МВФ

За інформацією, розміщеною на сайті Фонду держмайна, Україна стала 167-м членом Міжнародного валютного фонду 1992 року. Всього за понад 25 років співпраці український уряд уклав 10 кредитних угод з МВФ.

Але по-справжньому історія взаємин МВФ і України почалася в 1994-1995 роках, коли Україна отримала 498,7 млн ​​СПЗ (763,1 млн доларів США) в рамках програми "Механізм фінансування системних перетворень", яка була спрямована на підтримку пострадянських країн.

Реклама

СПЗ – спеціальні права запозичення, від англійського Special Drawing Rights, скорочено SDR. Це умовні "гроші" МВФ, в яких відбуваються всі розрахунки і в яких, власне, і видаються кредити. СПЗ не є ні валютою, ні борговим зобов'язанням, проте, крім МВФ, ними користуються 14 офіційних організацій.

При цьому Україна прийняла і виконала більшість рекомендацій Фонду щодо посилення фінансової політики. Результати стали видні майже відразу, але їх не було достатньо для нормалізації економічної ситуації.

У період з 1995 по 1998 роки в рамках трьох річних програм stand-by Україна отримала 1,3 млрд СПЗ (1,9 млрд доларів). Головною метою цих кредитів було зміцнення курсу гривні і скорочення дефіциту бюджету. Однак третя програма була припинена в березні 1998 року через те, що уряд України не виконав вимоги МВФ щодо показника дефіциту бюджету і максимальних темпів зростання грошової бази. Тоді Україна втратила 54% від обумовленої суми кредиту.

Того ж 1998 року Україна стає учасницею нової, "Розширеної програми фінансування" (EFF), яка передбачала отримання кредитів на 2,6 млрд доларів. Але знову отримує не весь обумовлений обсяг кредитування, а тільки частину – 1,19 млрд СПЗ (1,59 млрд доларів). Трирічний пакет реформ, які забезпечували б виконання вимог МВФ, був ухвалений урядом, але не був виконаний до кінця. А ще ревізори МВФ виявили недостовірність в звітах НБУ про стан золотовалютних резервів в 1996-1998 роках. Але незважаючи на те, що і цього разу виплати були припинені, 2001 року Україна досягла цілей, поставлених МВФ. Зростання ВВП досягло 9,1%, інфляція вийшла на рівень 6,1%, а золотовалютних резервів стало вистачати хоча б на вісім тижнів імпорту (зараз – на 12).

До 2008 року Україна обходилася без кредитів МВФ. Цьому є два пояснення. Оптимістичніший: президент Віктор Ющенко висунув гасло "В майбутнє – без боргів", і відмовився від макрофінансової допомоги. Іншу точку зору озвучив сайту "Сьогодні" економічний експерт Ігор Гарбарук, аналізуючи валютні борги країни за 23 роки: співпраця України і МВФ загасала в ті роки, коли світова економіка активно розвивалася і ціна на сировину зростала – за щасливим збігом обставин, вони припали на президентську каденцію Ющенка.

Реклама

Але вже 2008 року світова економічна криза завдала болючого удару по і без того нестабільному господарству країни. Уряд подав заявку, і в листопаді 2008 року рада директорів ухвалила надання траншів, загальна сума яких становила 802% відсотка від всієї квоти України в МВФ. За новою програмою stand-by Україна повинна була отримати 16,5 млрд доларів.

Перший транш був негайно відправлений на поповнення золотовалютних фондів, частина другого і третій – поповнили бюджет України. Однак він так і залишився дефіцитним на 2009 рік. Це суперечило кредитним вимогам, і виплати знову були перервані.

У липні 2010 року МВФ задіяв Україну в новій програмі, тим самим скасувавши всі домовленості щодо попередньої. Нова програма передбачала отримання 15,1 млрд доларів на 2,5 року. Цього разу уряд отримав два транші: 1,89 і 1,5 млрд доларів. Переважна частина коштів знову була перерахована безпосередньо на підтримку держбюджету. І знову програма була перервана через невиконання кредитних умов.

Зверніть увагу: за всю історію взаємин з МВФ, яка ведеться з 1992 року, жодна кредитна програма не завершена повним виконанням Україною взятих на себе зобов'язань.

В тренді
"Укргазбанк" залишиться державним, але туди пустять іноземного акціонера

Головна проблема зараз – пік виплат боргів попередніх років

Після Революції Гідності МВФ погодився на включення України до чергової програми. Незважаючи на те, що уряд був новий, йому довелося погодитися зі старими умовами кредитування: оздоровлення банківської системи, газові реформи, зменшення витрат бюджету. Звісно, до них додалися настійні поради щодо виправлення ситуації з корупцією та поліпшення бізнес-клімату. Також обговорювалася земельна реформа, скасування мораторію на продаж землі, підвищення "комуналки" і пенсійного віку.

Реклама

7 травня 2014 року МВФ перерахував Україні 3 млрд доларів. 4 вересня відбувся другий транш – 1,3 млрд доларів. Однак ще влітку стало ясно, що і цього разу впоратися з усіма реформами не вийде через масштабну економічну кризу, яку значно посилила російська агресія на сході країни. Макроекономічні показники кредитних умов були відкориговані, і вже 11 березня 2015 року, за запитом уряду, МВФ замінив програму stand-by на нову програму розширеного фінансування EFF.

За чотири роки Україна повинна була отримати 17,5 млрд доларів. Перший транш відбувся того ж місяця і становив 5 млрд доларів. Другий транш, в розмірі 1,7 млрд доларів, з невеликою затримкою, але все ж відбувся 4 серпня. Після цього МВФ взяв паузу. Наступна виплата відбулася тільки у вересні 2016 року і становила 1 млрд доларів. У квітні 2017 року МВФ перевів ту ж суму. Варто зазначити, що вперше за весь час співпраці з МВФ Україна дійшла до четвертого траншу.

Загалом станом на липень 2017 року валютні борги України становили 35,2 млрд доларів. А ось повернулося назад за всі роки співпраці України з МВФ трохи більше 18 млрд. При цьому відсотків наша країна заплатила 2 млрд 785 млн доларів.

Повністю всю інформацію про надані позики можна знайти на офіційному сайті МВФ.

У серпні 2017 року Україна повинна була почати віддавати борги за останньою програмою МВФ. Так і сталося – 4 серпня були повернуті 450 мільйонів доларів за програмою 2014 року.

За даними Міністерства фінансів України, оприлюдненими в квітні 2018 року, прогнозні платежі України щодо погашення та обслуговування державного боргу становили 327,73 млрд грн, або близько 12,5 млрд доларів. З них зовнішні виплати становили 43,66 млрд грн – відсотки і 55,41 млрд – повернення кредитів (у сумі – близько 3,8 млрд доларів).

21 травня 2019 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, який йде у відставку, назвав суму, яку Україна заплатила за держборгом. За його словами, Україна з початку 2019 року виплатила вже 2,7 млрд доларів держборгу.

"Хтось це відчув? Ні! Ситуація контрольована. Щомісяця ми повинні виплачувати борги – це серйозні виклики", – заявив Гройсман.

Але незважаючи на оптимізм експрем'єра, найбільша поточна проблема України – пік виплат боргів попередніх років. За даними Мінфіну, тільки за період з квітня по грудень 2020 року Україна необхідно виплатити за боргами 299 млрд гривень, які діляться на 5 умовних груп платежів.

За даними Центру аналізу публічних фінансів і публічного управління Київської школи економіки, на які посилається "Економічна правда", 44,5 млрд грн (15% боргових виплат) потрібно заплатити за боргами перед міжнародними фінансовими організаціями, зокрема МВФ.

"Але оголосити дефолт по них технічно неможливо – адже той же МВФ технічно не надає позики. Він скоріше дозволяє країні-позичальнику, яка є членом МВФ, використовувати валюту, доступну за квотами інших країн", – відзначають в центрі.

Нагадаємо, що черговий раунд переговорів з МВФ пройде в серпні. Про це в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Україна 24" розповів прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Міжнародний валютний фонд схвалив програму підтримки України. Йдеться про виділення п'яти млрд доларів. Кошти мають допомогти державі подолати збитки, пов'язані з пандемією COVID-19. Перший транш надійде в бюджет, щоб покрити дефіцит, який виріс в умовах карантину і падіння економіки. Другий країна отримає, якщо виконає всі вимоги МВФ. Всього до кінця року в Україну надійдуть 3,5 млрд доларів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти