Новий податок для бізнесу: що буде з економікою і зарплатами

6 березня 2018 7:29

Олександр Панченко Олександр Панченко

Влада хоче оподатковувати не прибуток, а дивіденди. Експерти: це може зупинити трудову міграцію

Український бізнес чекають серйозні зміни в сплаті податків: президент і низка депутатів висловилися за те, щоб уже з 2019 року скасувати податок на прибуток, замінивши його податком на виведений капітал. Тобто на гроші, які будуть виплачені у вигляді дивідендів та інших видів винагороди акціонерам.А ось прибуток, інвестований в розвиток виробництва і поліпшення умов праці найманих працівників, оподаткуванню не підлягає. Прихильники закону кажуть, що це прискорить зростання економіки України, противники – що в бюджеті утворюється дірка від недонадходжень, перекрити яку буде складно.

За і проти

Реклама

Як роз'яснила нам один з ініціаторів нововведення, голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, заміна податку на прибуток податком на виведений капітал означає, що базою оподаткування для підприємств стане не прибуток, а дивіденди та прирівняні до них доходи, такі як роялті та відсотки. Передбачається, що дивіденди обкладуть податком за ставкою 15%, а прирівняні до них платежі – за ставкою 20%. Нагадаємо, зараз податок на прибуток дорівнює 18%.

За словами президента Петра Порошенка, буде ліквідована корупційна схема адміністрування податків:

"Сьогодні не закон, а настрій і апетит фінінспектора визначають, що можна віднести до собівартості, а що ні".

Водночас і Южаніна, і в АП, і в Мінфіні визнають, що в перші рік-два функціонування нового податку бюджет недоотримає 30-40 млрд грн (до 4% доходів скарбниці) і лише потім, коли бізнес "розкрутиться" і вийде з тіні, втрати будуть перекриті за рахунок зростання виробництва.

Експерти

Думки економістів різняться. Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський за новий податок:

"Він допоможе підприємствам вивільнити оборотні кошти і створити інвестресурс, який піде на модернізацію обладнання, поліпшення умов роботи, створення нових робочих місць, підвищення зарплат. Схема прозора і легко адмініструється шляхом перевірки банківських операцій. Бізнесу не треба буде штучно збільшувати собівартість продукції, щоб знизити суму прибутку, що обкладається податком".

Реклама

А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко побоюється, що заміна одного податку іншим відштовхне зарубіжний капітал:

"Зараз вони при виведенні з України заробленого прибутку платять 18% від неї, а платитимуть 20%. У нас значна частина бізнесу взагалі показує збитковість і не платить податок на прибуток, після заміни податку нічого не зміниться. Утворюється діра в бюджеті, яку влада будуть змушені перекривати за рахунок неповернення ПДВ і зростання податку на доходи фізосіб".

Заробітки можуть зрости

Скасування податку на прибуток може зменшити міграцію українців за кордон, де платять за однакову роботу більше, ніж у нас. Але, як роз'яснила нам HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна, без зростання продуктивності праці підвищення зарплати виявиться неефективним:

"Якщо підприємець на зекономлені кошти встановить сучасне обладнання, і робочий зможе за той же час виготовити дві деталі, а не одну, тоді і підвищення заробітків обґрунтовано, і бізнесмен не буде в збитку".

Олександр Охріменко зазначив, що така схема не спрацювала в Естонії: замість того, щоб розширювати виробництво, компанії стали купувати на зекономлені кошти цінні папери і розміщувати гроші на депозитах.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти