В Україні помітно подорожчають яблука

10 листопада 2016, 08:18

Фермерам потрібно активніше орієнтуватися на експорт фруктів, впевнені експерти

Поки європейці полюють за хорошими фруктами і ягодами і готові платити хороші гроші за якісні плоди, наші садівники недоотримують прибуток. Вартість яблук на внутрішньому ринку України при цьому може зрости до 35 грн, вважають експерти.

Реклама

Якби фермерам вдалося реалізувати урожай переважно на експорт, заробили б на 370 млн грн більше (близько 14 млн доларів), підрахував глава асоціації "Укрсадпром" Дмитро Крошка. Але для цього вітчизняні виробники повинні підвищити якість сортування, пакування і – головне – зберігання товару.

Є куди рости

У профільній асоціації вважають, що Україна цілком може потіснити конкурентів на зовнішніх ринках. "Україна могла б закрити весь обсяг імпорту Південної Кореї або ОАЕ. Просто в багатьох країнах навіть не підозрюють, що ми можемо виробляти якісні фрукти", – говорить Крошка.

_pixabay_06

За інформацією експертів асоціації, найбільш вигідними для експорту є яблука, вишня, черешня і лохина. "Наприклад, польські яблука продаються в Європі по 500 дол/т, італійські по 1000 дол/т, а українські поставляються в середньому по 210 дол/т. Ми можемо захопити ринок, пропонуючи конкурентну ціну при порівнянній, а часом і кращій якості наших яблук", – повідомив Крошка.

Реклама

За даними ДФС, експорт українських яблук за 8 місяців поточного року виріс до 7,8 тис. тонн (на суму майже 1,8 млн доларів). Для порівняння за аналогічний період минулого року українські садівники експортували 0,46 тис. тонн яблук на суму 89 тис. доларів. Тобто, поставки зросли приблизно в 20 разів, причому, як в кількісному, так і в грошовому вираженні.

Поставки яблук на експорт зросли приблизно в 20 разів, причому, як в кількісному, так і в грошовому вираженні

В "Укрсадпромі" кажуть, що експорт яблук за 9 місяців вже перевищив обсяги всього минулого року. При цьому, за даними офіційної статистики, на 1 жовтня 2016 року Україна експортувала 98 тис. тонн фруктів, що на 38% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Оскільки збір врожаю ще триває, варто очікувати подальшого збільшення експорту до кінця року.

Однак радіти з цього приводу ще занадто рано, кажуть експерти Частка плодового експорту в загальному виробництві досі залишається незначною. Навіть 10 тис. тонн, відправлених на експорт, це мізер у порівнянні з приблизно 1,1-1,2 млн тонн врожаю.

Найсоковитіші ринки

До заборони Росією ввезення українських овочів і фруктів восени 2014 року, в цю країну вивозилося 10-20 тис. тонн яблук. Закриття російського ринку означало втрату 96% збуту українських яблук, груш і айви. Спочатку українські виробники пускали свій товар через Крим, а в минулому році – через Білорусь. Але всі ці обхідні шляхи не дали бажаного результату.

До початку літа 2016 року внутрішній ринок виявився затовареним. В результаті, ціни на яблуко в Україні, за даними "АПК-Інформ: овочі і фрукти" впали до 4 – 9 грн/кг, в той час як роком раніше ця продукція пропонувалася в середньому в 3 рази дорожче (17 – 22 грн/кг).

Реклама

За словами експерта з плодовоовочевого ринку Східної Європи Тетяни Гетьман, до осені минулого року (час початку блокади Криму) фермери не замислювалися про пошук нових покупців, але тепер, коли ринок РФ майже закритий, а виробництво яблук в Україні та країнах ЄС продовжує збільшуватися, доводиться шукати альтернативу.

"Де-факто основний обсяг українських яблук як і раніше експортується в Росію через Білорусь. Але список покупців розширюється за рахунок нових країн і це хороша новина для ринку", – вважає Гетьман.

fruit-1227552_960_720

Протягом липня-вересня 2016 року, крім Білорусі, Україна експортувала майже 3 тис. тонн яблук на ринки Молдови, Грузії, Румунії, Індонезії та ін. Крім того, за словами Крошки, в Австрію була відвантажена пробна партія в 400 тонн органічних яблук, а в Лівію – близько 100 тонн яблук сорту "Гала".

В асоціації "Укрсадпром" вважають азіатський напрямок більш перспективним, ніж європейський. Найбільший інтерес з точки представляють Китай, Індія, В'єтнам, Мексика, Малайзія, Південна Корея. Зокрема, є надія, що ринок В'єтнаму буде відкритий вже до кінця цього року.

Реклама

Важливий і той факт, що в Європі і Азії наші сорти яблук практично не знають. З схожих можна виділити хіба що сорт Грені Сміт (Granny Smith), який в чомусь перетинається з сортом Семеренко. "Треба вирощувати нові сорти, але для цього їх доведеться реєструвати в держорганах, а на це підуть роки", – нарікають в "Укрсадпромі".

Немає де зберігати

Нарощуванню експорту заважають і технічні складності. Наприклад, до цього часу фермери орієнтувалися на не надто вимогливі до якості ринки РФ і країн СНД. А західні споживачі звикли отримувати калібрований (відсортований за розміром), ретельно упакований і гарантовано якісний товар. Але для збереження плодів необхідні відповідні складські потужності, яких в Україні катастрофічно не вистачає. Це визнають і в Мінагропроді.

"У нас виробляється дуже багато яблук, але доводиться переробляти їх на соки та концентрати, бо ніде тримати великий урожай. Потім на полицях супермаркетів з'являються смачні і красиві яблука. Але не українські", – зазначив нещодавно глава відомства Тарас Кутовий.

apple-1589869_960_720

За даними експертів, на переробку йде не більше половини врожаю (близько 500 тис. тонн), складські потужності дозволяють закласти на зберігання максимум 277 тис. тонн, з яких тільки 50 тис. тонн – це сучасні холодильники з регульованим газовим середовищем.

Решту потрібно швидко продати на ринку. В результаті свіжі яблука продаються в Україні максимум до лютого, а потім настає час імпорту (в основному, польського).

Тому, найімовірніше, тенденція підвищення цін на яблука, зазначена в кінці жовтня на ряді оптових ринків країни, продовжиться ближче до зими. І замість нинішніх 10 – 15 грн/кг вартість яблук зросте до 30 – 35 грн/кг вже до Нового року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти