Успішний стартап за одну ніч втратив $ 5 млн і звільнив 400 співробітників

17 серпня 2015, 08:33

До краху привели проблеми з математикою

На цьому тижні успішний стартап Zirtual раптово лопнув. Всього за одну ніч 400 співробітників втратили роботу. Засновниця і СЕО Zirtual Марен Кейт Донован якийсь час зберігала мовчання, але, нарешті, дала інтерв'ю Fortune, в якому пояснила, що компанію погубила неправильна математика, пише AIN.

Реклама

Zirtual – це віртуальний асистент для бізнесменів, управлінців і невеликих команд, якому можна ставити завдання, майже як живому секретарю. Компанія дуже швидко росла і спалювала занадто багато грошей. За три роки свого існування Zirtual залучив $ 5 млн венчурних грошей і перейшов з незалежних контрактників на фултайм-штат чисельністю 400 осіб, після чого витрати зросли ще більше. У критичний момент засновники просто не змогли підняти новий раунд інвестицій, щоб утриматися на плаву.

"Це було якесь пекло, і зараз я намагаюся все це пережити", – говорить Марен Кейт.

За її словами, компанію погубили дві фатальні помилки: відсутність постійного фінансового директора і всього дві людини в раді директорів.

Проблеми з математикою

Приблизно півтора роки, з моменту заснування стартапу, Донован і її команда самостійно управляли з фінансами. Один з інвесторів стартапу порекомендував їй найняти сторонню консалтингову компанію з Кремнієвої Долини, яка могла б узяти на себе фінансові завдання. Ця фірма допомагала іншим його портфельним компаніям. Фірма приставила до Zirtual людину, яка взяла на себе бухгалтерію і робила прогнози на кожному засіданні ради директорів.

Реклама

Цієї весни Донован запідозрила, що в прогнози щодо швидкості згоряння компанії закралася помилка. Вона закопалася в цифри і виявила, що не враховані два додаткові цикли по заробітній платі за травень і жовтень (компанія виплачувала платню своїм співробітникам кожні 14 днів). Оскільки до того моменту в компанії вже працювали постійні співробітники, а не незалежні контрактники, ці два цикли багато міняли.

Вона відправила інвесторам лист, в якому пояснила, що компанії знадобиться $ 3 млн додаткового фінансування, щоб виконувати свої зобов'язання і продовжувати працювати за планом (будувати технологію і збільшувати зарплату до $ 16 на годину, щоб утримати людей). Донован була на півдорозі до закриття раунду – вона знайшла іноземних інвесторів, які були готові взяти участь в угоді. Але в останній момент угода провалилася.

Глуха відмова

Приблизно чотири тижні тому Донован і її співзасновники найняли, нарешті, постійного фінансового контролера. "Вона копнула глибше і заявила, мовляв, ну нічого собі, нам доведеться буквально піднімати тут все з колін". Стало зрозуміло, що цей раунд для Zirtual життєво важливий. Втім, Донован не дуже переживала з цього приводу – раніше залучення інвестицій ніколи не було для команди проблемою. Прогнозні показники на основі поточного темпу Zirtual оцінювалися на рівні $ 11 млн. За місяць стартап спалював $ 400 000, але "за мірками Сан-Франциско це – ніщо", розповіла Марен Кейт.

Коли угода зірвалася, Донован поінформувала про це своїх інвесторів, які заявили, що не дозволять компанії збанкрутувати. А потім різко звільнився HR-директор, бо вирішив, що настав час відпустити співробітників і призупинити роботу компанії. Це сталося якраз тоді, коли Донован намагалася забезпечити додаткове фінансування, щоб гроші встигли прийти до кінця тижня. "Ми хотіли дотягнути до неділі, сподівалися врятувати компанію", – пояснила Донован.

Реклама

Але поточні інвестори проекту не відгукнулися. Вони вирішили, що в раунді братимуть участь або всі, або ніхто, і знайшлися ті, хто не захотів вкладатися. Вранці в понеділок Донован і її співзасновники готувалися повідомити співробітникам і клієнтам сумні новини.

Звичайне диво

maren-kate-donovan

Тим часом, Zirtual прославився. Конкуренти сполошилися і, копаючись в тому, що привело компанію на 400 співробітників до краху, стали меланхолійно обмінюватися порадами в Facebook групах про те, як уникнути подібної долі. А через 11 годин після того, як Zirtual оголосив про закриття, сталося диво: один з клієнтів компанії – СЕО Startups.co Уіл Шротер – запропонував Донован викупити 100% акцій Zirtual.

Засновниця вирішила продати компанію, щоб остаточно розрахуватися з працівниками, і в середу всі отримали свої останні чеки. Втім, відпускні компанія поки не виплатила – співробітникам пообіцяли, що погасять заборгованість пізніше і частинами. Ніякої вихідної допомоги і компенсації клієнтам, які втратили гроші. Так журналіст Fortune недокористувався послугами на суму $ 175 в рамках свого тарифного плану. Ймовірно, з часом Startups.co придумає, як реабілітуватися перед клієнтами.

Реклама

Шротер планує перезапустити Zirtual вже наступного тижня. Поки неясно, чи залишиться Донован і менеджмент компанії в штаті після покупки і скільки співробітників повернуться на роботу.

Робота над помилками

За словами Донован, Zirtual потрібно було зовсім небагато, щоб уникнути краху. "Якби у нас було всього $ 500 000, ми б протрималися ще кілька тижнів і знайшли б інвестора, угода з яким, можливо, не на найкращих для нас умовах, все ж врятувала б компанію", – пояснила вона.

Озираючись назад, засновниця розуміє, що повинна була давно найняти постійного CFO в команду. "Я звинувачую себе за те, що не найняла більш досвідчених людей, але це скоріше по наївності, ніж зі злості", – говорить вона, додавши, що все через її меркантильність. Якби вона не намагалася зекономити на CFO, то історія могла б вийти зовсім інша.

Крім того, вона нарікає на брак директорів у раді. Крісел у Zirtual було п'ять, але зайняті всього два – одне нею самою, а друге Уіллом Янгом з Vegas Tech Fund Тоні Шия. І на минулих вихідних Янг пішов у відставку.

І звичайно ж, Донован визнає, що наймати великий штат на постійну роботу було необачно – необхідність виплачувати регулярні зарплати і премії призвела до зниження маржинальності бізнесу. Це стало однією з причин, по якій у Zirtual не зійшовся дебет і кредит. Мораль цієї байки така: аутсорсь своїх співробітників, якщо потрібно, але не аутсорсь свого фіндиректора без крайньої на те необхідності.

Всі подробиці в спецтемі Бізнес в Україні. На допомогу підприємцю

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти