Українських топ-менеджерів вчили бережливого виробництва

15 грудня 2017, 15:43

Секрет унікальної технології LEAN – не в економії на дрібницях, а в довірчому і шанобливому ставлення до кожного працівника

З 12 по 14 грудня в Києві проходила II Міжнародна конференція LeanForum.org "Розвиток виробничих систем та операційна досконалість", організована за підтримки лідерів українського бізнесу, таких як КиївСтар, P & G, PwC Україна, ДТЕК Енерго.

Реклама

"Lean" по-англійськи – пісний, стрункий, без жиру. Або, в широкому сенсі, – без надлишків. Так ось, в даному випадку Lean – це назва концепції управління підприємством, в результаті застосування якої можна отримати "виробництво без надлишків", або "бережливе виробництво".

Родом з Японії

Родоначальником Lean-виробництва вважається японський автомобільний концерн Toyota. А точніше, тодішній директор заводу Таїті Оно. Історія свідчить, що до створення концепції його підштовхнуло саме життя. У 50-х роках минулого століття попит на автомобілі в Японії був величезним. Але всім потрібні різні моделі, а значить, заводу потрібно було закупити десятки різних виробничих ліній, щоб задовольнити цей попит. Але в умовах повоєнного часу грошей на це просто не було, і тоді Таїті Оно задумався над тим, як можна підвищити ефективність виробництва в умовах жорсткої економії буквально на всьому. Погодьтеся, ситуація багато в чому нагадує ту, в якій сьогодні опинилися і багато підприємств України.

Як можна було вийти з ситуації найпростіше? І як це роблять десятки підприємств по всьому світу, в тому числі і в Україні? Скоротити зарплати, здешевити деталі. На щастя, Таїті Оно пішов не цим шляхом, інакше японські автомобілі не стали б на довгий час еталоном якості.

Відкриття Таїті Оно лежало абсолютно в іншій площині. В результаті експериментів він зрозумів, що ефективність виробництва можна підвищити набагато більше, якщо міняти не стільки технології, скільки... ставлення працівників до своїх обов'язків. І сьогодні, коли весь світ дивується успіхам японців у виробництві, називаючи це "японським дивом", він, по суті, дивується ефекту від застосування концепції Таїті Оно.

До виробництва – дбайливо, по-хазяйськи

Реклама

Залучити кожного в роботу, робити все так, як для себе. Здавалося б, це і так зрозуміло. Це мрія будь-якого роботодавця. Але ось як домогтися такого ефекту? Саме такими секретами і ділилися з українськими підприємцями експерти світового рівня, яких зібрала II Міжнародна конференція "LeanForum.org".

img_20171213_132255

Для початку, в перший день роботи конференції, учасникам запропонували своїми очима подивитися, що собою являє Lean-виробництво. Виявляється, підприємства, які застосовують концепцію LEAN, є і в Україні. Адже секрет "японського технологічного дива" вже давно не секрет. Його вивчили, розвинули і успішно застосовують в багатьох країнах світу. У тому числі і деякі підприємства в Україні.

Одним з таких підприємств, що застосовують концепцію "бережливого виробництва" в розумінні Таїті Оно, є Procter & Gamble, яке розташоване в Борисполі. Як розповідали відвідувачам, завод прагне робити більше з меншими відходами. Ефективність використання обладнання тут досягає 85%, тоді як в середньому по галузі – 55%. Зараз Procter & Gamble працює за принципом "Zero Manufacturing Waste to Landfill", тобто "нуль відходів на звалище", або "очищення відходів від відходів". Іншими словами, завод прагне забезпечити 100% -ву переробку відходів, щоб нічого не відправлялося на смітник і не спалювалося без отримання корисної енергії.

Практика, доступна кожному

У другий день конференції керівники впровадження системи і консультанти з Lean-виробництва ділилися з колегами своїми підходами до організації виробництва, до управління компаніями і до залучення співробітників.

Реклама

img_20171213_132233_1

Джон Шук, що представляє сьогодні "Lean Enterprise Institute", був першим американцем, який спіткав в компанії Тойота принципи системи. Він же один з перших став переносити досвід і культуру японців на американські корпорації. Джон Шук розповів про історію трансформації збиткового заводу GM в Сан-Франциско в одне з кращих виробництв за якістю всього за 1 рік. Тепер на цьому ж заводі випускають знамениті автомобілі "Тесла".

"Це була стара фабрика General Motors. Це був найгірший завод, напевно, у всій автомобілебудівній індустрії. У 1984 році Toyota і General Motors створили на заводі об'єднане підприємство, яке називалося New United Motor Manufacturing, Inc. (NUMMI). І за допомогою технологій Lean за рік з найгіршого підприємства цей завод став найкращим. Причому вони не покращилися тільки з якихось окремих показників. Вони стали кращими в усьому, з тими ж самими людьми".

В тренді
Зростання цін уповільнилося, а долар застиг – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Звертаючись до представників української промисловості та бізнесу, Джон Шук сказав: "Основна причина, чому я вам це розповідаю, – щоб у вас з'явилося бажання теж цим займатися. Це не якесь японське таїнство, це практика, яку може застосовувати кожен".

Професор університету в Сандерленді (Великобританія) Альфредо Москардіні, який також співпрацює з консалтинговою компанією "BPI Group", розповідав, як перебудувати структуру обов'язків і відносини з співробітниками, як мотивувати людей. Адже саме "людський фактор" є визначальним в системі Lean. "Бережливе виробництво" передбачає і впровадження сучасних технологій, і стандартизацію. Але в набагато більшій мірі – системну роботу з персоналом. Успіх залежить від залучення людей, від їх мотивації. І мова не про гроші. Керівник повинен не боятися передавати відповідальність і заохочувати ініціативність кожного працівника. Кожен на своєму місці повинен відчувати себе відповідальним за свою ділянку роботи і за взаємодію з іншими "гвинтиками" в складній структурі виробництва.

Реклама

"Кожен працівник повинен усвідомлювати, що система, в якій він працює чи якою керує, є частина ще більшої системи і, в свою чергу, ділиться на інші, більш дрібні системи. Так, університет входить в систему освіти країни, але сам ділиться на факультети, кафедри і т.д. Так само і будь-яке підприємство. Так само і працівник. Коли він приймає рішення, йому потрібно завжди подумати, як це рішення вплине на рівень вище і на рівні, які знаходяться поруч або нижче. Але ви не зможете дізнатися, як вище рішення вплине на інші системи, якщо вивчили тільки одну конкретну систему. Ви повинні знати, як різні системи взаємодіють в межах більшої системи", – говорить Альфредо Москардіні.

Досвід українських компаний

Керівник впровадження системи Лін під назвою "Новатор" Євген Леденьов розповів про досвід впровадження в компанії ДТЕК Енерго.

img_20171213_114324

"Ми прагнемо домогтися, щоб кожен співробітник на своєму робочому місці виконував свою задачу ідеально. Якщо такого домогтися, нам не потрібні будуть системи контролю в звичному розумінні, які віднімають купу ресурсів і знижують мотивацію. Кожен і так буде виконувати своє завдання максимально ефективно. Але як цього домогтися? Поведінка співробітників залежить від того, яка мета перед ним поставлена, жодні рамки ми поставили у вигляді процедур і правил, які неписані правила присутні на робочому місці. І наше завдання – виявляти перешкоди і їх усувати".

Одним з базових принципів успішного впровадження системи Лін в будь-якій компанії Сигео Синго (один з авторів системи Лін) назвав принцип "рівність і повагу кожного", якому повинен слідувати кожен керівник, який хоче домогтися успіху.

"Чи готові керівники чути співробітника, який прийшов з ідеєю? Ми вже домоглися серйозного прогресу, тепер уже керівників не відмахуються від ідей і швидко їх впроваджують. На це пішло 2 роки. Тепер у нас новий етап – створити зрозумілу систему показників, яка і розділяється всіма співробітниками, коли кожному зрозумілий його внесок в загальну справу, а також навчити весь персонал навичкам наукового мислення. Наукове мислення – це спосіб приймати рішення на підставі даних, пошуку кореневої причини, і пошук кращого рішення, яке назавжди усуне корінь проблеми", – говорить Євген Леденьов.

У третій день роботи конференції учасники могли отримати відповіді на свої запитання у колег по галузі (сервісні і виробничі компанії), а також на майстер-класі з Теорії обмежень. А після конференції – підвищувати пізнання принципів "бережливого виробництва" за допомогою спеціальної літератури, з якої можна було познайомитися і придбати під час LeanForum.org.

img_20171213_132148

Список літератури по темі LEAN:

  • "Машина, що змінила світ", авторства Джеймса Вомака, Деніела Т. Джонса та Деніела Руса
  • Майк Ротер и Джон Шук – "Вміння Бачити бізнес-процеси",
  • Джим Ланкастер – Лідерство в стилі LEAN
  • Джеффрі Лайкер – ДАО Тойота
  • Джеффрі Лайкер – Корпоративна культура Тойота

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти