Українці вже отримують зарплати, як до кризи: у кого цієї весни оклади зростуть ще більше

11 березня 2019 7:19

Олександр Панченко Олександр Панченко

Купити можемо вже стільки ж, як 5 років тому, але багато хто цього не помітив

Реальна зарплата середньостатистичного українця досягла за підсумками 2018 року рівня докризового 2014 го, про це говорить аналіз даних Держслужби статистики. У той же час економісти стверджують, що середні показники по зарплаті все менше відповідають реальній картині через все більше розшарування доходів населення. А фахівці з ринку праці прогнозують, що різниця в зарплатах і далі буде рости в залежності від затребуваності професій.

Скільки платять

Реклама

Середньостатистичний українець, що офіційно працює за наймом, за підсумками 2018 року запрацював в середньому 8865 грн/міс., підрахували в Держстаті. При цьому в грудні 2018 р середня зарплата склала 10 573 грн, а в січні 2019 го вона виявилася меншою на 1350 грн, знизившись до 9223 грн. Експерти кажуть, що це традиційне зниження за рахунок того, що в грудні працівникам виплачують премії і бонуси, а в січні – ні, а також в січні через свята менше робочих днів. За 2018 рік середня номінальна зарплата зросла на 19%, майже вдвічі менше, ніж у 2017 році (було 36%). З 2016 року зростання зарплат було на 24%, в 2015-му – на 25%, а в 2014-му – на 7%. А ось реальна зарплата, тобто з урахуванням інфляції, підвищувалася набагато повільніше. Як підрахував економічний експерт Олексій Дорошенко, в 2014 році реальна зарплата (рік до року) впала на 20%, в 2015-му – на 27%.

"Тільки з 2016-го почалося поступове зростання реальних заробітків, вони стали більше на 12%, – аналізує Дорошенко. – У 2017 році було зростання на 25%, в 2018-м – на 14%. Тобто в минулому році люди, які отримують середню по країні зарплату, начебто повинні були відчути повернення її купівельної спроможності на рівень 2014 року. У той же час середні показники все менше відповідають реальній картині через те, що все більше збільшується розшарування доходів населення".

На думку експерта, для більшої реалістичності Держстатистики повинна оцінювати зарплати по медіанним величинам, не враховуючи заробітки вузького кола топ-менеджерів, багатомільйонні оклади яких істотно впливають на підсумкові середні показники.

Перспективи весни

Аналітики ринку праці прогнозують вже в найближчі місяці як подальше зростання заробітків, так і все більше їх розшарування за темпами збільшення. HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна назвала шість сфер-лідерів, де зарплати будуть рости швидше, ніж в середньому по країні. Це виробництво, в тому числі будівництво, роздрібна торгівля, продажі товарів та послуг, IT-сфера, студенти і адміністративний персонал.

"У 2018 році середня пропонована зарплата склала 11 767 грн, середня очікувана зарплата – 13 161 грн, це більше, відповідно, на 2700 і 2800 грн, ніж у 2017 році, – говорить Пашкіна. – Але навіть на одному і тому ж підприємстві, наприклад, інженеру-технологу з великим досвідом роботи пропонують 15 тис. грн, без такого досвіду – вдвічі менше. У той же час мають перевагу фахівці навіть без досвіду роботи, але такі, що досконало знають англійську мову – вони можуть знайти в Україні місце у філії відомих іноземних компаній, причому зі стартовою офіційною зарплатою більше 15 тис. грн".

Приблизно на рівень інфляції (7-10%) підвищаться зарплати бюджетників. А ось економістам та юристам, що працюють поза бюджетною сферою, як і раніше не варто розраховувати на підвищення і так невеликих зарплат через те, що претендентів більше, ніж вакансій. Наприклад, юристам в регіонах пропонують ставку 6-7 тис. грн. Дорошенко зазначив, що в Україні, за статистикою, за останні 14 років середня реальна зарплата стабільно росла від 20% і вище, і тільки три роки її зростання було менше 10%.

"Варто розраховувати на те, що номінальна середня зарплата в 2019 р знову виросте більш ніж на 20% (+1800 грн/міс.), – прогнозує Дорошенко. – А реальна зарплата підвищиться всього на 12-14% через ризики, закладені в курс гривні (в середньому по році 29,4 грн/$)".

Скільки платять нашим на Заході

Реклама

Зростання зарплат в Україні підштовхує і дефіцит робочої сили за кордоном, причому не тільки в сусідній Польщі, а й в інших країнах Східної і Західної Європи. Так, за даними rabota.ua, в IV кварталі 2018 р середня пропонована зарплата в зарубіжжі зросла на 13,5% в порівнянні з III кварталом, або до 41 775 грн. Будівельному монтажнику-теслі в Чехії готові платити в перерахунку на гривні 25 тис. грн/міс., зварювальнику – 60 тис. грн, електрику в Угорщині 31 тис. грн, водієві-далекобійникові в Литві – 66 тис. грн. Але експерти попереджають, що нерідко обіцянка високих зарплат нівелюється завищеними вимогами до норми виробітку, і на ділі працівникам платять набагато менше. І радять влаштовуватися на роботу тільки офіційно через легально працюючі в Україні фірми і в жодному разі не платити їм "за працевлаштування". Оскільки всі послуги по підбору персоналу рекрутинговими структурами оплачує роботодавець. 

Нагадаємо, раніше журналісти "Сегодня" з'ясували, як перезимував ринок праці в Україні і де можна буде знайти роботу навесні. На лідерських позиціях за приростом вакансій сферами "Продажі", "ІТ, телеком" і вакансії для молодих фахівців. А ще шукають репетиторів і артистів до виборів президента України.

Також стало відомо, де в Україні платять найвищі і найнижчі зарплати: ТОП областей. У січні 2019 року найвищі зарплати в Україні зафіксовані в Києві, а також в двох промислових областях України. Причому тільки в Києві і Донецькій області середня зарплата перевищила 10 тисяч гривень.

Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман анонсував, що середня зарплата в Україні за підсумками 2019 року перевищить 10 500 грн:

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти