Українцям дозволили великі "зарплати в конвертах": що змінилося насправді

25 лютого 2019, 16:44

Бізнес ніхто не звільняв від податків – навіть при виплаті зарплат готівкою, пояснює юрист

Національний банк України (НБУ) дозволив українським підприємствам виплачувати зарплати понад 50 тисяч гривень готівкою. Це рішення викликало в суспільстві неоднозначну реакцію – дехто вирішив, що в країні легалізували "зарплати в конвертах", за які не потрібно платити податки.

Реклама

Чи так це насправді, пояснила сайту "Сегодня" асоційований партнер АО "Скляренко, Сидоренко і партнери" Юлія Стусенко.

Ще в січні 2017 року НБУ заборонив готівкові розрахунки на суму понад 50 тисяч гривень. Юрист уточнила, що постанова НБУ, зокрема, забороняла "суб'єктам господарювання здійснювати розрахунки з фізичними особами готівкою в розмірі понад 50 тисяч гривень" на день.

"Цю норму податкова впевнено застосовувала до питань, пов'язаних з виплатою заробітної плати. Там вважали, що зарплати в розмірі понад 50 тис. грн повинні виплачуватися працівникам виключно в безготівковій формі. З цим не завжди погоджувалися роботодавці, які час від часу зверталися до податкової за роз'ясненнями. І, мабуть, коли там накопичилася критична маса запитів, податкова вирішила уточнити порядок застосування норми безпосередньо у регулятора", – пояснила Стусенко.

У відповідь на запит податкової Нацбанк уточнив, що обмеження за розрахунками готівкою не стосуються виплат, пов'язаних з оплатою праці. Такі випадки вирішили вважати винятком з правила про 50 тисяч гривень. Зміни вступили в силу з 15 лютого.

"Як видно, ні про які незаконні схеми ухилення від оподаткування (а саме з ними у нас асоціюються зарплати в конвертах) мова не йде. Фактично Нацбанк лише конкретизував існуючу норму, підтвердивши для підприємств можливість виплачувати заробітну плату готівкою в будь-якій сумі", – зазначила юрист.

Нюанси для бухгалтерії

Уточнення НБУ жодним чином не скасовує оподаткування зарплати як доходу, підкреслила Стусенко.

"Відповідно, незалежно від того, в якій формі – готівкою або на картку – вона виплачується, ПДФО, ЄСВ і військовий збір залишаються", – зазначила юрист.

Реклама

При цьому ПДФО, ЄСВ і військовий збір повинні перераховуватися на казначейські рахунки в безготівковій формі.

"Таким чином, паралельно з проведенням виплати заробітної плати готівкою роботодавець змушений проводити безготівкові платежі по сплаті податків", – пояснила Стусенко.

Також для видачі заробітної плати готівкою бухгалтерії необхідно складати і вести додаткові документи, в тому числі, підписувати їх у працівників.

В цілому експерт вважає, що роботодавцю дешевше перерахувати заробітну плату на банківські рахунки безготівковим переказом.

"Адже за видачу готівки в банку і подальшу інкасацію таких сум, в тому числі і не виданих працівникові з будь-яких причин, підприємство сплачує комісії. ... Тому в цілому нововведення від НБУ не призведуть до масових виплат заробітних плат готівкою, але створять для роботодавців додаткову можливість виплат в якихось виняткових випадках", – резюмувала юрист.

А ось нагляд за "зарплатами в конвертах", з яких не платять податки, навпаки, посилюється. Ще з осені 2018 року по всій Україні почалися масштабні перевірки бізнесу, в ході яких викривають "податкових ухильників":

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти