Вимоги до страховиків в Україні посилюються

5 червня 2015, 08:33

З ринку планують прибрати "сміттєві" резерви

Регулятор страхового ринку з 1 вересня має намір посилити вимоги до якості резервів страховиків.

Реклама

"Результати роботи компаній за минулий рік та перший квартал 2015-го показали, що більша частина активів страхових компаній, включаючи резерви, неякісні", – повідомив член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов, пише "Капитал".

Наприклад, аналіз розміщення страхових резервів на банківських депозитних рахунках показав, що в десятку найпопулярніших серед страхових компаній банків входять фінустанови, розмір капіталу яких становить всього 1-1,5 млрд грн.

"І в таких маленьких банках деякі страховики розміщують понад 0,3 млрд грн. Це ж величезний ризик", – говорить Залєтов.

Ще більше схильні до ризиків страхові резерви, розміщені в цінних паперах українських компаній. Мова йде, за словами гендиректора асоціації "Страховий бізнес" Людмили Білошицької, про 50% всіх резервів страхових компаній і 70% всіх активів.

Реклама

"Здійснюючи схемні операції, страховики накопичили величезні ресурси у вигляді "сміттєвих", що не мають ринкової вартості, цінних паперів. Щоб позбутися їх страховикам знадобляться кошти і час", – вважає екс-член Нацкомфінпослуг Сергій Бірюк.

Сміттєвий вітер

Ні того, ні іншого у страхового ринку поки немає. Планується, що підготовлений Нацкомфінпослуг проект розпорядження "Про затвердження змін до деяких нормативно-правові акти Держкомісії з регулювання ринків фінпослуг України" буде прийнятий вже 1 вересня 2015. Цей документ повинен внести ряд суттєвих змін в правила розміщення страхових резервів.

Наприклад, регулятор хоче, щоб в акції українських емітентів страховики могли розміщувати не 30%, а всього 10% резервів. Зате в держоблігації України – не менше 25%.

"Ми категорично проти того, щоб регулятор ставив нижню планку для резервів. Це незаконно, тому що є примусом до вибору певного фінансового інструменту у розмірі, не менше 25%", – вважає гендиректор Української федерації страхування Галина Третьякова.

Цю думку поділяє і голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. За його словами, після кризи 1998 року регулятор, навпаки, навіть ввів обмеження на обсяги ОВДП у резервах страховиків, так як тоді багато компаній різко втратили ліквідність через великих вкладень в державні цінні папери. "Тому запропонована норма про 25% обов'язковий обсяг купівлі держоблігацій не може бути прийнята, оскільки наша держава не несе відповідальності за виконання зобов'язань перед страховиками", – запевняє Черняховський.

Реклама

Страховики також проти орієнтації на оцінку рейтингових агентств України при розміщенні резервів. Регулятор, наприклад, планує зобов'язати страхові компанії робити вклади в банки, кредитний рейтинг яких за національною рейтинговою шкалою не нижче "А-". Сьогодні рейтингові оцінки для цього не потрібні. На думку Третьякової, якщо не можна обійтися без рейтингових агентств при розміщенні резервів, то потрібно хоча б обмежити кількість "оцінювачів" та підвищити вимоги до них.

Не подобаються страховикам і нові підходи до резервів, представленим в якості премій по внутрішньому перестрахуванню. Якщо сьогодні розмір таких премій досягає 20%, то в новому документі вони не повинні будуть перевищувати 3% щодо кожного перестраховика-резидента, який до того ж має бути з 10-річним досвідом роботи і мати рейтинг надійності не нижче "uaA-". "При внутрішньому перестрахуванні не можна розглядати рейтингові агентства, як панацею", – впевнена Третьякова.

Але можна зрозуміти і регулятора – перестрахування всередині країни є одним з найбільш "схемних" видів бізнесу, за допомогою якого з економіки України щорічно виводяться мільярди гривень.

Час покаже

Реклама

В цілому, страховики згодні з тим, що вимоги до резервування потрібно посилити. "Суть нагляду полягає в тому, щоб ринок був платоспроможним", – нагадує президент ЛСОУ Олександр Філонюк.

Але вони просять комісію дати більше часу для поліпшення якості резервів, ухваливши нове розпорядження не у вересні 2015-го, а в січні 2016 року. "Це антикризовий план порятунку ринку. Якщо його відкладати надовго, то ніяких реформ може і не бути", – вважає Залєтов.

У свою чергу страховики погрожують судовими позовами до Нацкомфінпослуг, якщо їхні зауваження до проекту розпорядження регулятор не врахує.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти