"Тіньова" Україна: до чого призводять зарплати в конвертах і як йдуть справи в Європі

29 вересня 2016, 08:25

Олександр Литвин

МЕРТ заявляє про те, що економіка країни виходить з тіні, а економісти говорять про наслідки

У "тіні" перебуває 40% ВВП країни: українські підприємці приховують свої реальні обороти, а зарплати співробітникам виплачують в конвертах. Бізнес скаржиться: якщо платити всі податки, вартість товарів і послуг доведеться піднімати, що призведе до падіння попиту, а декларувати реальні зарплати відмовляються самі співробітники. Серед країн Європи рівень тіньової економіки України один з найвищих, державний бюджет недоотримує мільярди гривень, які могли піти на будівництво доріг, пенсії, освіту і зарплати бюджетникам. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, чому українці не хочуть платити податки і як вивести економіку з тіні.

Україна в тіні: скільки грошей не доходить до бюджету і чому

Реклама

За інформацією Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), найменший рівень "тіні" традиційно в сільському, лісовому і рибному господарстві, а перші місця в антирейтингу займають видобувна промисловість (62%), фінансовий сектор (61%) і переробна промисловість (58 %). За інформацією Державної фіскальної служби (ДФС), з усіх підприємств, яких перевірило відомство, 60% приховували реальні зарплати своїх співробітників. Міністр соцполітики Андрій Рева зазначає: 40% працюючих українців, які платять єдиний соціальний внесок (ЄСВ), декларують мінімальну зарплату – тобто 1450 гривень. В результаті більше 40% ВВП знаходиться в тіні.

Бізнес іде в "тінь" з кількох причин, головні з них – складна економічна ситуація і високий рівень корупції. "Якщо я заплачу всі податки, доведеться звільнити третину співробітників або взагалі закрити контору", – розповідає "Сегодня.ua" один з українських підприємців. За даними статистики, за підсумками першого кварталу цього року тисячі українських великих і середніх підприємств знаходяться у збитках. Частка збиткових підприємств при цьому скоротилася з 46,6% в 1 кварталі 2015-го до 39,7% в 2016-му.

Рівень тіньової економіки в першу чергу показує ступінь довіри бізнесу до держави, зазначає гендиректор аудиторської компанії "Бейкер Тіллі Україна" Олександр Почкун. "Це елемент довіри до держави, чим вища довіра до держави, тим нижча тіньова економіка. Я не схильний пов'язувати тіньову економіку з питанням виживання підприємств", – розповідає податковий експерт.

Варто відзначити, що за кілька років рівень тіньової економіки дещо знизився. Якщо в 2014-му він сягав 43% ВВП, в цьому році цей показник знизився на декілька пунктів.

Реклама

У МЕРТ впевнені, що детінізація стала результатом макроекономічної стабільності, поліпшення бізнес-клімату, зниження ЄСВ з 37 до 22%. При цьому в міністерстві відзначають, що "вибілювання" економіки перешкоджає контрабанда, "що стала наслідком освіти територій, непідконтрольних владі".

Як вивести економіку з тіні

Незважаючи на зниження ЄСВ, як заявляють в Пенсійному фонді, роботодавці не поспішають легалізувати своїх працівників і підвищувати офіційні зарплати. Аналітик "Альпарі" Антон Козюра впевнений, що держава змушена була знизити податковий тиск на зарплати, однак цього кроку недостатньо.

"За умови значного зниження фактичних доходів як підприємців, так і населення в цілому зниження ЄСВ скоріше вимушений крок з боку уряду, спроба зниження темпів зростання дефіциту бюджету. Цей крок справді швидше вимушеним, проте він же демонструє готовність уряду до реформ в очах західних кредиторів. В цілому до детінізації економіки тільки один цей фактор привести не може", – розповідає експерт.

У той же час партнер практики Податкового права Адвокатського Об'єднання Juscutum Наталія Радченко зазначає: саме ЄСВ найбільше утримує роботодавців від декларування фактичного рівня заробітної плати своїх працівників. "Зменшення ставки ЄСВ, або встановлення його пільгових ставок для роботодавців, які виплачують офіційно заробітну плату або певний її рівень, сприяти "виходу їх з тіні" і стимулювати не тільки збільшення надходжень від ОСВ, а й створення нових робочих місць", – розповідає юрист.

Реклама

Експерти впевнені: щоб вивести економіку з тіні потрібно не тільки знижувати податкове навантаження, але і посилювати контроль над бізнесом і створювати такі умови, при яких давати хабарі і приховувати доходи стане небезпечно. "На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж знаходиться на "світлі", – вважає Олександр Почкун.

"На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж знаходиться на "світлі", – вважає Олександр Почкун.

Юрист Juscutum Наталія Радченко впевнена: для того, щоб вивести економіку з тіні, в рамках податкової реформи необхідно вдосконалити порядок адміністрування податку на додану вартість, акцизного податку.

"Також варто в рамках податкової реформи передбачити зниження ставок податків і зборів, ЄСВ, а ще краще – їх диференціацію в залежності від категорій платників, числа їх працівників, суми доходів. Потребує змін і правове регулювання податку на доходи фізичних осіб з метою" наближення " його до платника ", – вважає експерт.

На даний момент рівень тіньової економіки в Україні один з найвищих в Європі. Вважається, що рівень тінізації в 70% не зустрічається навіть в країнах з дуже погано працюючими державними інститутами, розповідає аналітик "Альпарі". Так, в Болівії в середині нульових тіньова економіка була 66%, в Зімбабве – 63%. Рекордсмен – Грузія: в кінці 1990-х у цій країни в тіні було 68% економічної діяльності. "Думаю, що показник, що перевищує вказані значення, означатиме відсутність держави як інституту", – зазначає Антон Козюра.


Що загрожує за несплату податків і чому це погано

Реклама

Умисне ухилення від сплати податків, зборів, вчинене службовою особою підприємства або підприємцем карається штрафом від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тися до 34 тисяч гривень), розповідає Наталя Радченко. Також порушнику можуть заборонити на три роки займатися певною діяльністю. Максимальне покарання за несплату податків – штраф до 425 тисяч гривень з конфіскацією майна і позбавленням права займати певною діяльністю на три роки.

В "Альпарі" відзначають, в короткостроковій перспективі, наприклад, зарплати в конвертах дозволяють українцям заробляти більше. При цьому українців, які декларують мінімальну зарплату, в старості очікують і мінімальна пенсія. Від тіньової економіки в першу чергу страждають незахищені верстви населення, які отримують зарплати і пенсії з бюджету.

У той же час високий рівень тіньової економіки також можна розглядати і як величезний потенціал зростання. У бюджеті на наступний рік закладено зростання ВВП в розмірі 3%, проте, якщо Україні вдасться хоча б наполовину "вибілити" економіку, ВВП може вирости на 23%. Правда, як відзначають експерт, процес детінізації це справа не одного року.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти