Пристрасті по 3G: десятирічна історія провалів

3 грудня 2014, 20:00

Україна залишається єдиною країною цивілізованого світу, в якій немає зв'язку третього покоління

Увечері 1 грудня прем'єр-міністр підписав багатостраждальне постанову про проведення тендера на зв'язок третього покоління (3G). Підписанню передувало піврічне протистояння між Кабміном, Адміністрацією президента, мобільними операторами і Нацкомісією держрегулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), в ході якого умови конкурсу неодноразово змінювалися, пише ЛІГАБізнесІнформ.

Реклама

Спочатку планувалося видати одну ліцензію на трьох операторів, що створило б свідомо нерівні умови на ринку. Зрештою був прийнятий порядок тендера з трьома ліцензіями, вартість яких в останній момент зросла з 2,44 до 2,7 млрд грн. Заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків вважає, що НКРЗІ прийме рішення про проведення тендера 9 грудня.

Впровадження зв'язку третього покоління – одна з найдовших з "мильних опер" вітчизняного телеком-ринку, яка затягнулася вже на 10 років.

2005-й – перший провал

До "помаранчевої революції" в Україні не існувало профільного держрегулятора ринку зв'язку. Тому створення в 2005 році "рівновіддаленої" від всіх компаній і гілок влади Національної комісії регулювання зв'язку (НКРЗ) було сприйнято учасниками ринку з великим піднесенням. Одним з першочергових завдань, яке ставилося перед новоутвореним регулятором, була якнайшвидша видача ліцензій на зв'язок третього покоління. До того часу в Україні вже спостерігалося відставання від більшості країн Європи, що впровадили 3G. Однак НКРЗ, в ході сумнівною і непрозорою процедури, видала всього одну ліцензію.

Реклама

2007-й – "Бо люди хочуть"

Поки GSM-оператори вимагали від держави справедливості, ініціативу перехопили представники CDMA-табору. У лютому 2007 року запустилася перша вітчизняна 3G-мережу стандарту CDMA2000 під торговою маркою PeopleNet. Запуск супроводжувала пафосна рекламна кампанія під слоганом "бо люди хотят", що робила упор на малозрозумілий тоді термін 3G. Незабаром й інші українські CDMA-оператори оголосили про запуск послуг зв'язку з приставкою "3G" в назві. Варто зауважити, що згідно з рекомендаціями Міжнародного союзу електрозв'язку, на території України мала розвиватися тільки одна технологія мобільного зв'язку – GSM. Запеклі дискусії про те, яким чином CDMA-оператори отримали необхідні дозволи та запустилися на українському ринку, не вщухають на телеком-ринку до цих пір. З 2007 року жодному вітчизняному CDMA-оператору не вдалося наростити дійсно національну абонбазу.

2009-й – прощальний привіт Ющенка

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Тендер на 3G-частоти мало не відбувся 5 років тому, в листопаді 2009-го, але був скасований в останній момент. Офіційна причина – позиція тодішнього президента Ющенка, який вирішив, що передача військових частот під цивільні потреби може поставити під загрозу обороноздатність ЗС України та її національну безпеку.

Після скасування тендера в 2009 році Україна почала швидше віддалятися від зв'язку 3G, ніж наближатися до неї. Різні держструктури довгий час "відфутболювали" один одному прийняття необхідних рішень. Спочатку військові не хотіли розлучатися з частотами, потім довго не могли узгодити суму конверсії частот, в певні моменти запитуючи до 3 млрд грн. Озвучувалися також пропозиції про необхідність дефрагментації карти частот (т. Зв. Рефармінг) перед видачею ліцензій на 3G. Уповільнені суперечки навколо 3G тривали п'ять років, за які Україна стала єдиною країною цивілізованого світу, де немає зв'язку третього покоління.

Реклама

2014-й – іспит для нової влади

Влітку 2014-го стрімке пожвавлення "заіржавілого" процесу впровадження 3G дало надію учасникам ринку на швидкий позитивний результат ситуації. У липні вийшов указ президента, згідно з яким аукціон 3G-частот повинен був відбутися до кінця жовтня. Проте з моменту підписання цього указу Кабмін встиг чотири рази "загорнути" проект правил аукціону, кожен раз висуваючи НКРЗІ нові вимоги. Спочатку планувалося видати одну ліцензію на трьох операторів, а потім говорили про недопуск до аукціону компаній з російським капіталом (Київстар та МТС).

На думку високопоставленого співробітника НКРЗІ, причиною багаторазових повернень є конфлікт між Кабміном і НКРЗІ – остання входить в сферу впливу адміністрації президента. В результаті цього протистояння виконання президентського указу було фактично зірвано. До кінця осені ентузіазм учасників остаточно вивітрився. Спрогнозувати реальні дати доступності послуг 3G для абонентів не наважився жоден з опитаних операторів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти