Поради підприємцям-початківцям: як виправити кредитну історію

20 серпня 2017, 08:15

Христина Коновалова

Де подивитися свою історію отримання кредитів і як виправити поганий рейтинг, розповідає економіст Іван Нікітченко

Нерідкопідприємецьдлярозвиткубізнесуберевбанкукредит.І,якщопорушуєтермінипогашенняборгів,можевиявитисявчорномуспискуфінустановякнедобросовіснийплатник.ЕкономістІванНікітченкодопоможерозібратися,якполіпшитикредитнийрейтингвочахбанків.

ОСНОВИ. Кредитна історія – перелік оформлених позик з хронікою їх обслуговування. "У персональній справі позичальника фіксується вся інформація про взятий кредит. І затримка навіть в день по платежу може вплинути на те, що інший банк відмовить у отриманні кредиту", – пояснює Нікітченко. За його словами, банк може залишати дані по клієнту для свого використання, а може передавати їх в бюро кредитних історій (БКІ). "Якщо перед видачею кредиту банк робив звернення по людині в бюро, то в разі надання позики він повинен передавати туди інформацію про клієнта. І часто фінустанови користуються послугами БКІ, щоб оцінити платоспроможність клієнта. Дані мають велику вагу в ухваленні рішення – наприклад, якщо у людини є високі платежі по іншому кредиту, інспектор відмовить в позиці, адже клієнт не потягне нові зобов'язання", – говорить Нікітченко.

Реклама

ДІЇ. Гарна кредитна історія корисна тим, що людина може спокійно отримати в банку нову позику. "У випадку з кредитами діє формула "базові умови + коефіцієнт ризику". Нижче ризик – нижче, наприклад, відсоток і аванс", – уточнює економіст. Тому краще відстежувати свою історію, а зробити це можна, згідно із законом, раз на рік безкоштовно. "Потім звернення платні, умовно, по 50 грн, в залежності від бюро. Для знайомства зі своєю історією людина пише заявку в БКІ і отримує доступ. У стислій історії може бути відображений тільки бал кредитного рейтингу, а в розгорнутому вигляді показані дані за попередніми кредитами і графік платежів, судові рішення", – говорить Нікітченко.

Трапляється,коливконкретномуБКІнемаєісторіїлюдини,хочавонасамкаже,щоплатилакредит.Цеможеозначати,що їїбанкспівпрацювавзіншимбюро:"ВУкраїнідієкількабюро.Частинабанківспівпрацюєз2-3структурами,демістятьсяісторіїмайжевсіхпозичальників,адеякіобмежуютьсяоднимбюроабоне співпрацюютьзовсім".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Якщоулюдинипоганакредитнаісторія,не вартовпадати у відчай:їїможнавиправити.Дляцьогоберемокредит,івиплачуємоврамкахвстановленогографіка."Кращеоформитиспоживчий кредитабокредитнукарту.Банкможеїхвидатинавітьзпоганимрейтингомпозичальника.Алеумовиможутьбутигірше,ніждляіншихклієнтів-наприклад,високаставкачерез ризики.Алеякщоклієнтплативкредитсправно-цевідіб'єтьсявісторії,ірепутаціялюдини"виправиться",-радитьНікітченко.

Такожекспертпопереджає:виправлятивкредитнійісторіїпомилки,якщотаківиявлені,потрібнообов'язково."МожназвернутисявБКІзпроханнямвидалити "лівий" кредит,якийлюдинанаділіне брала.Бюро,всвоючергу,зробитьзапитвбанк-і,якщоданіпідтверджуються,рейтингвиправляють",-пояснюєНікітченко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти