Ринок праці в Україні повільно виходить із зимової сплячки: потрібні будівельники та начальники

1 березня 2018, 07:42

Тетяна Негода

А заробітчани зробили 6% ВВП

Свята давно позаду, але ринок праці виходить зі сплячки занадто повільно. Весь січень і першу половину лютого фахівці експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу "HeadHunter Україна" спостерігали падіння кількості вакантних пропозицій: в період післясвяткового затишшя роботодавці традиційно не такі активні.

Реклама

Спад спостерігався в більшості професійних сфер.

"Найбільший – в таких рубриках, як "Інформаційні технології, інтернет, телеком", "Маркетинг, реклама, PR" і "Продажі", – говорить Катерина Криворученко, керівник експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу hh.ua. – А ось найбільше зростання кількості вакансій і активність з боку роботодавців спостерігаються в сферах "Будівництво, нерухомість" і "Робочий персонал". Незначне зростання було також характерне для сфери "Вищий менеджмент". Відчутний спад вакансій був в Києві, а також у Вінницькій, Дніпропетровській, Одеській та Харківській областях. Невелике зростання кількості вакансій спостерігалося в Житомирській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській областях".

За даними Держслужби статистики, на початок 2018 року в країні було зареєстровано 354 000 безробітних: рівень безробіття населення за методологією МОП становив в 3-му кварталі року не більше 9,7% (щодо четвертого даних поки немає). Середня зарплата за місяць зараз дорівнює 7104 грн – і, на думку прем'єр-міністра, 2018-го зростатиме. Погано інше: до лютого 2018 року загальна сума заборгованості із зарплат в Україні дорівнювала 2,4 млрд грн.

1_19

2_11

Реклама

3_05

4_05

Польща: золота жила за кордоном

Пооки тут спад, чимало цікавого відбувається в сфері працевлаштування українців за кордоном. Нацбанк Польщі повідомляє, що в третьому кварталі 2017-го наші заробітчани перевели до України близько 770 млн євро (всі іноземці – 842 млн євро, тобто частка українських перекладів – 91%). За даними дослідження польського центробанку і Варшавського університету, 2016 року українці заробили в Польщі 12,6 млрд злотих (понад 3 млрд євро). Для порівняння: 2013 року – всього 3,6 млрд злотих. Близько 66% своїх доходів йде на батьківщину: за деякими даними, сума, приватних грошових переказів що надійшли до України за 2017 рік (не тільки з Польщі), збільшилася на 2 млрд доларів, до 9,8 млрд доларів. За словами експертів, ці гроші дуже виручили платіжний баланс України, нам вдалося уникнути валютного дефіциту.

"Згідно з платіжним балансом України за 2017 рік, надходження від оплати праці заробітчан становили 4,9% ВВП – 5,3 млрд доларів (2016-го – 4,3 млрд доларів, 4,6% ВВП)" – наводить свої дані експерт програми "Економіка" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ольга Хоменко.

Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, озвучує цифру солідніше: сумарні переклади еквівалентні 6% ВВП, і це чимало.

З підпілля

Найсвіжіша статистика Держслужби зайнятості щодо заробітчан (за 2016 рік) показує: за рік було працевлаштовано 79 200 українців. З них в Польщі – 9500. Навіть якщо ці люди виїхали працювати на золоті копальні, мало віриться, що вони заробили кілька мільярдів євро.

"Фігуранти офіційної статистики виїхали через компанії-посередники, які мають ліцензію від Мінсоцполітики. Вони зобов'язані інформувати Держслужбу зайнятості про кожного відправленого клієнта, – пояснює Василь Воскобойник. – З цих показників і збирають "офіційну статистику", яка насправді нічого не відображає".

Реклама

Реальної кількості тих, хто виїхав на заробітки, не знає ніхто: за словами експерта, можна тільки посилатися на інформацію польської сторони про видачу 1,3 млн робочих запрошень 2016 року і 1,8 млн – 2017-го.

"Але багато хто отримує і по 2 запрошення на роботу за рік, – міркує Воскобойник. – В цілому можна сміливо говорити, що українських трудових мігрантів в одній тільки Польщі понад 1 мільйон осіб".

І вони, як не крути, виручають не тільки валютний баланс України, а й ринок праці: якби не працювали за кордоном, рівень безробіття пішов би вгору, середня зарплата – вниз, а конкуренція за вакансії посилилася б.

За оцінками "Українського інституту майбутнього", наші гастарбайтери створюють 25-30 млрд доларів ВВП країн, в яких трудяться.

"За умови створення сприятливого інвестиційного клімату, при щорічному надходженні інвестицій в розмірі 20 млрд доларів в Україні може бути створено 117 тис. нових робочих місць, – каже Ольга Хоменко. – Вони і будуть найкращою мотивацією для повернення наших громадян додому".

Можливо, процес простимулює ухвалений в Польщі скандальний закон про "заборону бандерівської ідеології"..

"Очікується, що 2018 року Польща видасть українцям до 3 млн запрошень на роботу, – каже експерт. – Але, якщо підуть судові позови, напруга зросте, українці обиратимуть інші країни".

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти