Ринок праці змінився назавжди. Безробітних все більше, а людей замінюють машини

16 грудня 2020, 16:18

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Аналітики назвали 5 основних тенденцій і дали поради на майбутнє

Світ після закінчення пандемії коронавірусу вже не повернеться до колишньої структури ринку праці. І це стосується не тільки віддаленої роботи. Посилюється нерівність, прискорюється автоматизація і цифровізація... Ці фактори в поєднанні з COVID-19 вже залишили без роботи мільйони робітників, і до 2025 року це число зросте в рази. Але проблему можна вирішити навчанням і заміною застарілих навичок новими.

Реклама

Про це йдеться в традиційному звіті Future of Jobs від Світового економічного форуму. Документ з даними з 35 країн проаналізували в Vice. Сайт "Сьогодні" вибрав головне.

→ Кількість безробітних зростає

Якщо порівняти кризу 2008-2009 рр. з коронакризою, виявиться, що нинішні проблеми куди серйозніші за минулі. У 2010 році безробіття в ОЕСР (37 країн світу) досягло піку на рівні 8,5%. Тепер же, за прогнозом Міжнародної організації праці, пік може скласти 12,6% до кінця 2020 року. Ще 97,3 млн людей, або приблизно 15% робочої сили, знаходяться під високим ризиком звільнення (оцінка МВФ).

У підсумку:

 • 83% (!) компаній планують прискорити автоматизацію завдань;
 • 30% мають намір тимчасово перепризначити співробітників для виконання інших завдань;
 • 28% планують тимчасове скорочення своєї робочої сили;
 • 14% будуть постійно скорочувати штат;
 • 1% компаній планує збільшити свій штат.
Реклама

→ Робочі місця зникнуть. На кого переучуватися?

Час, що витрачається на виконання завдань людьми і машинами, буде рівним вже до 2025 року. Це стане перешкодою в роботі 15% працівників по всьому світу. Йдеться про 85 мільйони робочих місць, що зникнуть. І це значить, що 85 млн людей повинні до 2025 року або стати безробітними, або освоїти нові спеціальності.

Але автоматизація має тенденцію знищувати одні робочі місця, створюючи інші. Тому робочих місць з'явиться навіть більше, ніж зникне, – 97 млн. На ці місця підійдуть представники таких спеціальностей:

 • аналітики даних;
 • вчені;
 • фахівці з штучного інтелекту і машинного навчання;
 • інженери-робототехніки;
 • розробники програмного забезпечення і додатків;
 • фахівці з цифрової трансформації;
 • фахівці з автоматизації процесів;
 • фахівці у сфері інформаційної безпеки;
 • фахівці з "інтернету речей".

→ У людини є конкурентна перевага

Незважаючи на поступову заміну людей машинами, аналітики впевнені: акцент ринку праці збережеться на людській взаємодії. Це означає, що зросте попит на робочі місця у сфері догляду, в маркетингу, продажах і виробництві контенту, а також культури.

Реклама

"Основний акцент робиться на явно людських навичках. Ті, хто працює, важко проходять курси особистого розвитку, зростання яких в цьому сегменті склало 88%. На відміну від більш технічних навичок, виділених у 2019 році, список 10 основних навичок для тих, хто буде з роботою, включає самоврядування, усвідомленість, гнучкість, стійкість, стресостійкість і навіть доброту", – зазначають аналітики.

В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки
В тренді
"Укрзалізниця" тимчасово змінила розклад поїздів: список

→ "Дистанційка" з нами надовго

Пандемія коронавірусу посилила тенденцію до переходу на віддалену роботу. Наразі 84% роботодавців налаштовані на "швидку цифровізацію робочих процесів" з можливістю переведення 44% своїх співробітників на "дистанційку". А 80 американських компаній і організацій вже оголосили про повний перехід офісів на дистанційну роботу. Це, зокрема, Dropbox, Shopify, Twitter і навіть Національне транспортне управління США.

Втім, багато керівників підприємств як і раніше скептично ставляться до продуктивності віддаленої роботи. 78% очікують невеликого негативного впливу "дистанційки" на продуктивність, а 22% вважають, що негативний вплив буде сильним.

→ Нерівність поглиблюється

Реклама

Зміни, викликані пандемією коронавірусу, посилюють нерівність на ринку праці. Найсильніше постраждали люди, що живуть в районах з поганою інфраструктурою, з низькими перспективами працевлаштування і ті, чий дохід не дозволяє забезпечити комфортний рівень життя.

У більш високооплачуваних галузях мало тих, кому загрожує безробіття. Та й галузі з найкращими можливостями для роботи з дому – це інформаційні технології та страхування. Тобто сфери з високими зарплатами. Те ж стосується фінансової та юридичної сфери, а також бізнес-послуг.

Водночас низькооплачувані робочі місця відчули більш глибокий вплив кризи. Крім того, що ручна праця мало оплачується, вона ще й не може бути дистанційною. В результаті близько 60% працівників у країнах з високим рівнем доходу, таких як США і Швейцарія, не можуть повноцінно працювати з дому. У бідніших країнах, наприклад, в Єгипті та Бангладеш, мова йде вже про 80-90% працівників.

Нагадаємо, раніше аналітики назвали 5 пріоритетів для бізнесу майбутнього, які допоможуть підприємствам вижити у світі, що змінився через пандемію COVID-19.

А про те, як правильно шукати роботу, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти