Звідки приходять гроші: інвестиції в Україну зростають, але довоєнного рівня поки що не досягли

12 січня 2017, 12:52

Більшість надходжень з офшорів – це український або російський капітал

Після Революції Гідності, анексії Криму та початку війни на Донбасі нові прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в Україну значно знизилися – з 4,5 млрд доларів 2013 року до 410 млн доларів 2014 року. Падіння ПІІ більш ніж вдесятеро 2014 року стало безпрецедентним як в українській історії, так і порівняно з сусідніми країнами. І попри зростання 2015 року (до 2,96 млрд доларів) і за 6 місяців 2016 роки (2,13 млрд доларів), ПІІ все ще не досягли рівня 2013 року. До того ж це зростання значною мірою викликане докапіталізацією банків з іноземним капіталом, тоді як кількість нових інвестицій залишається невисокою, пише VoxUkraine.

Реклама

У структурі присутніх в Україні прямих іноземних інвестицій як до війни, так і тепер, переважають інвестиції компаній, зареєстрованих на Кіпрі. На початок 2014 року їхня частка становила 32,7%, а тепер – 24,4%. Кіпр, Віргінські острови, Беліз – три "класичних" офшори разом відповідають за 29,6% обсягу ПІІ (38,8% на початок 2014 року).

.png_279

Більшість інвестицій з офшорів в Україну – це український або російський капітал, власники якого використовують компанії на Кіпрі та інших офшорах для оптимізації оподаткування та отримання специфічного правового статусу.

Нідерланди є одним з найбільших джерел інвестицій в світі лише формально.

Чималими, на перший погляд, здаються інвестиції з розвинених країн – Нідерландів і Німеччини. Однак величина і відсутність зростання інвестицій з Німеччини пояснюється тим, що саме через німецьку компанію індійська "Арселор Міттал" контролює "Криворіжсталь".

Реклама

Нідерланди, в свою чергу, завдяки сприятливим податковим та іншим умовам також діють як офшор і є одним з найбільших джерел інвестицій в світі лише формально.

"Офшорна" динаміка

2012 року Кіпр і Британські Віргінські острови відповідали за 71,4% всього зростання обсягу прямих іноземних інвестицій. 2013 року їх внесок знизився до 52,9%. Після початку збройного конфлікту саме обсяг інвестицій з Кіпру знизився найбільше (капітал з офшорів переважно вкладався в найураженіший конфліктом і економічною кризою Схід України). На тлі руху капіталу з Кіпру, обсяги і динаміка інвестицій з інших країн виглядають невеликими. Без нього, іншого очевидного офшору – Британських Віргінських островів – і Росії, динаміка інвестицій з інших країн виглядає так:

1001-6

*Данные за 2014 и 2015 годы не слишком репрезентативные относительно фактического движения капитала, поскольку обусловлены изменением валютного курса и потерей инвестиций на оккупированной части Донбасса и в Крыму

Реклама

Зростання інвестицій з Нідерландів і Швейцарії – це переважно теж український і російський капітал. Коливання інвестицій з інших країн значною мірою зумовлено вкладеннями в банківський сектор. Наприклад, докапіталізація банків з іноземним капіталом привела до зростання інвестицій з Австрії ("Райффайзен банк Аваль" і Unicredit) і Угорщини (OTP).

"Таким чином, падіння прямих іноземних інвестицій після початку війни переважно зумовлено різким зменшенням вливань українських і російських підприємців, які проводили свої капітали через офшори. До цього призвели гостра економічна криза і невизначеність, пов'язані з військовим конфліктом і політичними змінами", – підбиває підсумок випускник програми "Філософія, політика, економіка" Оксфордського університету, запрошений редактор VoxUkraine Ростислав Аверчук.

Перспективи і прогнози

Експерт допускає, що збройний конфлікт з Росією і підтримуваними нею бойовиками на Донбасі і далі впливатиме на інвестиційні потоки в Україну. Політичний ризик інвестування в Україні все ще дуже високий.

Крім того, як зазначено в огляді інвестиційного клімату від Держдепартаменту США, завдяки широкому висвітленню конфлікту міжнародними ЗМІ, вся країна зв'язується з конфліктом на Сході і не проводиться розмежування між різними регіонами країни. Щоб така відмінність стало зрозумілою інвесторам, потрібні час, відсутність ескалації конфлікту, активна інформаційна політика і позитивні приклади інвестицій.

Реклама

Водночас деякі іноземні компанії не побоялися військових дій. Наприклад, французька компанія Biocodex інвестує в фармацевтичний ринок. Американська Cargill і китайська Cofco інвестують в логістику сільського господарства. Французька Nexans і японська Fujikura почали промислове виробництво у Львівській області, використовуючи такі переваги України як освічена і дешева робоча сила і близькість до європейських ринків. Успіх цих інвестиції може стати сигналом для інших потенційних інвесторів.

Згідно з опитуванням зацікавлених України інвесторів від компанії Dragon Capital, військовий конфлікт з Росією вже стає меншою перешкодою, ніж широкомасштабна корупція і відсутність довіри до судової системи України.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти