ОПЗ, "Укрспирт" і обленерго: чого чекати від нового витка приватизації в Україні

28 листопада 2016, 09:06

Сергій Гусєв

До 78 млн грн надходжень від приватизації за підсумками десяти місяців цього року вже можна додати 116,5 млн, отриманих в листопаді, а якщо відбудуться всі вже оголошені конкурси, то додасться ще мінімум 5,4 млрд грн

У держбюджети минулого і поточного року були включені однакові доходи від приватизації – по 17,1 млрд грн. Але в минулому році надійшло всього 152 млн грн, тобто 0,09% від плану. У цьому році ситуація поки не краща: за підсумками січня-жовтня отримано всього 78 млн грн, що на 43% менше, ніж за аналогічний період 2015 р.

Реклама

За перші 10 місяців поточного року центральне і регіональні управління Фонду держмайна продали 112 об'єктів державної власності (в тому числі в жовтні – 21) і 245 об'єктів комунальної власності (в жовтні – 35). Всього ж з початку приватизації станом на 1.11.2016 р. було роздержавлення 124379 об'єктів, з яких 77% перебували в комунальній власності, решта – у державній.

Надходження до держбюджету від приватизації, млн грн

 

Доходи держбюджету

Реклама

Надходження від приватизації

Частка від доходів, %

2008

231686

482

Реклама

0,21

2009

209700

778

0,37

Реклама

2010

240615

1093

0,45

2011

314617

11480

3,65

2012

346054

6764

1,95

2013

339180

1480

0,44

2014

357024

46

0,13

2015

534645

152

0,03

В тренді
Apple розширить рекламний бізнес і потужно вдарить по доходах Facebook

2016 янв.-окт.

--

78

--

Джерело: Мінфін

 Щ о заплановано продати

31 серпня Кабмін схвалив (постанова №588) розширення переліку об'єктів для приватизації, затвердженого ще в 2015 р., і продовжив можливість їх продажу на 2017 р. Список доповнився 320 новими об'єктами. Крім того, включені 110 об'єктів, які будуть приватизовані після виключення їх парламентом з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації (до цього в цьому списку було 44 об'єкти). Всього потенційно можуть бути приватизовані близько 400 об'єктів.

Верховна Рада має вирішити, чи дозволити продаж таких підприємств, як "Турбоатом", "Електроважмаш", "Об'єднана гірничо-хімічна компанія", держчастка в Запорізькому титаномагнієвому комбінаті, 12 морських торгових портів і спеціалізований порт "Октябрськ", Дунайське пароплавство, Азовський судноремонтний завод, науково-виробнича корпорація "Київський інститут автоматики", "Артемсіль", "Укрбуд" та ін. Навряд чи депутати легко погодяться, тому що на цих об'єктах часто сходиться багато конкуруючих інтересів.

Серед підприємств, що виставляються на продаж за рішенням уряду, перебувають шахти компаній "Волиньвугілля", "Красноармійськвугілля", "Селидіввугілля", "Первомайськвугілля", "Львіввугілля" (37,5% акцій), "Лисичанськвугілля" (100% акцій).

Також плануються до продажу: контрольні пакети акцій "Запоріжжяобленерго", "Миколаївобленерго", "Тернопільобленерго", "Харківобленерго", "Хмельницькобленерго", "Центренерго"; Херсонська, Одеська, Дніпровська і Миколаївська ТЕЦ (всі по 99% акцій); – "Донбасенерго", "Одесаобленерго", "Сумиобленерго", "Черкасиобленерго", "ДТЕК Дніпроенерго", "Київенерго", "ДТЕК Дніпрообленерго", "ДТЕК Західенерго", "ДПЕК Донецькобленерго" (все по 25% акцій).

  Продаж обленерго

Що стосується продажу пакетів акцій шести обленерго, то глава ФДМ ще влітку заявив, що цього не можна робити, поки не будуть прийняті закони про Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), про ринок електроенергії і про RAB-тарифи, що стимулюють залучення інвестицій в енергогалузь – непрозорість ринку відштовхує інвесторів. Але все-таки підготовка до приватизації цих об'єктів йшла, називалися якісь терміни аукціонів, тому вони скасовувалися і називалися нові.

oblenernho

Фото: Watcher

Глава ФДМ говорив і про великий інтерес потенційних покупців до цих об'єктів: "Після конференції, яку ми провели в кінці червня, у нас вишикувалася черга інвесторів. 99% з них – це іноземці. Іноземці не з Кіпру, а реальні, серйозні люди з підтримкою посольств". За оцінкою ФДМ, стартова ціна пакетів обленерго може коливатися від 8-12 млн до 60 млн доларів.

23 листопада Ігор Білоус повідомив, що процес приватизації шести останніх контрольних пакетів акцій обласних енергопостачальних компаній, які залишаються у власності держави, почнеться в січні 2017 р. після вступу в силу закону про НКРЕКУ (днями прийнятого Радою), та утвердження нею положення про RAB-регулювання (стимулююче). Підготовка до приватизації п'яти обленерго завершена, а в разі "Черкасиобленерго" залишилося затвердити на засіданні Кабміну вже схвалене на засіданні урядового комітету рішення про об'єднання двох держпакетів акцій в один. "Очікуємо досить хороших надходжень – сотні мільйонів доларів. Це буде бюджетоформуюча приватизація", – сказав глава ФДМ.

Поки ж ФДМ закликав всі обласні енергетичні компанії провести одночасну оцінку своїх активів до кінця року. Вона необхідна для переходу на стимулююче регулювання, затверджується ФДМ за погодженням з Антимонопольним комітетом, НКРЕКУ, Мінрегіоном та Державною регуляторною службою. Оскільки зміни в методику оцінки вступили в силу тільки 18 листопада, компанії не можуть здійснити оцінку активів до 30 листопада, як передбачалося раніше.

  Продаж Одеського припортового заводу

Після скасування конкурсу, запланованого на липень, влада визнала, що початкова ціна на пакет акцій була завищена. 19 серпня Ігор Білоус повідомив: "Прийнято рішення істотно знизити стартову ціну, щоб збільшити число учасників конкурсу. Можливо зниження ціни наполовину". При цьому глава ФДМ зазначив, що оцінює ринкову вартість ОПЗ в 400-450 млн доларів, а новий конкурс може бути проведений в кінці жовтня – початку листопада. Але не потрібно забувати, що покупцеві доведеться сплатити борги ОПЗ за газ, а це близько 280 млн доларів. Так що якщо відштовхуватися від ринкової оцінки глави ФДМ, то держава може розраховувати на отримання 120-170 млн доларів.

cena-opz-mozhet-byt-snizhena-pochti-v-dva-raza-fgiu

Фото: NewsNetwork

13 вересня Білоус вже говорив, що стартова ціна ОПЗ не повинна перевищувати 150 млн доларів – при встановленні початкової вартості активу слід враховувати те, що в останні півроку суттєво змінилася кон'юнктура цін на зовнішніх ринках, що робить діяльність ОПЗ ще більш збитковою.

Однак 31 жовтня, коли ФДМ оголосив про те, що аукціон з продажу пакета акцій ПАТ "Одеський припортовий завод" відбудеться 14 грудня 2016 р. початкова ціна була встановлена в 5,16 млрд грн, тобто приблизно 200 млн доларів.

До 6 грудня приймаються заявки від потенційних учасників торгів. В даний час, за словами І.Білоуса, переговори ведуться з 6-7 претендентами, але поки жоден з них не подав необхідний пакет документів і не сплатив конкурсну гарантію (258 млн грн) і реєстраційний внесок. Учасники аукціону (якщо вони будуть) можуть бути названі орієнтовно 9 грудня.

  Приватизація "Укрспирту"

На сьогоднішній день державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" є монополістом у виробництві і реалізації спирту на внутрішньому і зовнішніх ринках. У минулому році воно отримало 16 млн грн чистого прибутку, а в 2014 р. було 532 млн грн чистого збитку. Навколо підприємства останні кілька років раз у раз спалахують корупційні скандали.

16 листопада Кабмін підтримав проект закону "Про демонополізацію і впровадження ринкових засад функціонування спиртової галузі", розроблений Мінагрополітики. Цей закон повинен дати старт приватизації спиртової галузі.

В Україні є 78 спиртзаводів, з яких на сьогоднішній день основна частина не працює. Частка тіньового обігу спирту досягає 45%. Вважається, що тільки в минулому році втрати бюджету від несплати акцизу і ПДВ тіньовими виробниками склали близько 6 млрд грн.

79fc26cce6481c47703aa4668bd13fb6

Фото: NewsNetwork

Законопроектом пропонується розділити підприємства спиртової галузі на дві групи. До першої увійдуть ті, на яких протягом семи років можна буде виробляти харчовий спирт в межах потужності цих об'єктів. Вони будуть найдорожчими. До другої групи увійдуть підприємства, нові власники яких отримають право проводити тільки технічний спирт. Очікується, що більшість об'єктів другої групи після приватизації будуть перепрофільовані на виробництво біоетанолу.

Також законопроектом передбачена повна лібералізація експорту спирту з України. Але встановлюється семирічний перехідний період, протягом якого імпорт спирту зможуть здійснювати тільки державні підприємства. Повна лібералізація спиртової галузі запланована на 1 січня 2023 р. Виробництво харчового спирту стане доступним будь-яким суб'єктам приватної форми власності без обмеження обсягів виробництва.

Тарас Кутовий, мністр агрополітики, обсяг бюджетних надходжень від приватизації спиртової галузі оцінює в 5-6 млрд грн. Частка тіньового виробництва зменшиться з 45 до 12% вже на четвертий рік з моменту імплементації закону, вважають в Кабміні.

Міністр пропонує приватизувати кожен завод, що входить до складу "Укрспирту", окремо, але в один проміжок часу – це буде сприяти демонополізації спиртової галузі.

  Що нещодавно продано

На початку жовтня ФДМ оголосив конкурси з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу цілісних майнових комплексів Костянтинівської та Мігейської гідроелектростанцій, розташованих на річці Південний Буг. Перша з цих ГЕС постійно знижує вироблення (в 2015 р. – 3,76 млн квт*год), а друга в даний час взагалі не працює. Проте обидва конкурси виявилися досить успішними.

22 листопада Мігейська ГЕС була продана за 52,5 млн грн при стартовій ціні 10,86 млн. Заявки подали 16 компаній, це дозволило в ході конкурсу зробити 25 кроків. 24 листопада за 64 млн грн була продана Костянтинівська ГЕС, в конкурсі взяли участь 16 компаній, початкова ціна спочатку була 13,8 млн грн, проте на підставі кращої цінової заявки ФДМ підвищив її до 40 млн.

  Що ще планується продати

24 листопада ФДМУ закінчив прийом заявок на участь у конкурсі з продажу 99,99% акцій невеликого Українського банку реконструкції та розвитку. Аукціон запланований на 30 листопада.

Початкова ціна продажу пакета акцій 82,8 млн грн, що на 29,8% нижче за номінальну (118 млн грн). Ігор Білоус повідомив, що розраховує на успішне проведення конкурсу: інтерес до цього активу проявили інвестори з Китаю та Ірану. Це конкурс повторний, попередній був запланований на 22 квітня зі стартовою ціною 118,9 млн грн. Однак він не відбувся у зв'язку з відсутністю покупців.

22 грудня призначили торги з продажу держпакету акцій (99,833%) Херсонської ТЕЦ. Стартова ціна – 155 млн грн. Покупець буде зобов'язаний сплатити протягом року податкові борги підприємства, крім того, йому доведеться встановити новий котел, що працює на твердому паливі.

Таким чином, до 78 млн грн надходжень від приватизації за підсумками десяти місяців цього року можна вже додати 116,5 млн, отриманих в листопаді від приватизації двох ГЕС (хоча гроші покупці ще не перерахували). А якщо відбудуться все вже оголошені конкурси, то додасться ще мінімум 5,4 млрд грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти