Новий Трудовий кодекс: які зміни чекають українців

23 грудня 2019 10:58

Міністр економіки ексклюзивно поділився з новинами "Сьогодні" подробицями проекту

Парламентарі готують українцям новий Трудовий кодекс(ТК), він замінить нинішній застарілий КЗпП, якому виповнилося майже півстоліття. Попередній парламент схвалив законопроект лише в першому читанні, але нові депутати вирішили переписати все по-своєму. Вже говорили про збільшення відпустки і чотиригодинну "сієсту" для найважчих професій, зменшення декретних днів і скорочення кількості свят ... Як все ж таки переписують Трудовий кодекс, і що це означає для українців, розбиралися новини "Сьогодні".

Реклама

До кінця 2019 року українцям обіцяли представити проект нового Трудового кодексу, тому що нинішні закони вже морально застаріли, говорить президент Всеукраїнської асоціації кадровиків Вікторія Липчанська.

"Немає багатьох понять, які є в трудовому законодавстві. Там навіть немає поняття "роботодавець". Ані" фрілансу "," аутсорсингу ", немає навіть пояснення, що таке "суміщення", "дистанційна/віддалена робота ", – перераховує Липчанська.

Деякі статті КЗпП змінювалися, але точково. Новий кодекс ж анонсували як ліберальний для бізнесу. Правда, проект так досі і не опублікували. Про його головні новації "Сьогодні" ексклюзивно розповів міністр розвитку економіки Тимофій Милованов.

"Це реформа щодо підвищення зайнятості населення. І щоб люди самі визначали, як їм краще працювати", – пояснив Милованов.

Змін буде багато. Наприклад, паперові трудові книжки замінять електронними реєстром. Стане менше бюрократії під час працевлаштування – не потрібно буде надавати навіть оригінал паспорта. А роботу за гнучким графіком або з дому, нарешті, узаконять. Крім того, чоловіків почнуть відпускати в декрет.

"І чоловік, і жінка повинні скористатися мінімум одним місяцем декретної відпустки. А після цього вони вже можуть вирішити, хто скористається всім іншим. Можна взяти і половину – 1,5 роки декретної відпустки для чоловіка і 1,5 для жінки", – пояснив Милованов.

А поки уряд працює над новим кодексом, депутати вирішили доповнити старий підставами для звільнення. Законопроектом № 2584 вони пропонують дозволити роботодавцю розривати угоду з підлеглими через розголошення комерційної таємниці і втрату довіри. Але, як зазначають експерти, поки в законопроекті немає достатньо чіткого формулювання, що таке "втрата довіри".

"Якщо не обгрунтувати, що таке втрата довіри, з одного боку, роботодавець не буде застрахований від зустрічі з працівником в суді, а з іншого боку, працівник не буде захищений від свавілля роботодавця", – пояснює Липчанська.

Реклама

Читайте також: ТОП-10 літніх способів додаткового заробітку в Україні: на котах і траві

Втім, як вважає податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська, роботодавець в Україні залишається менш захищеним, ніж працівник. А тому для тих, хто створює робочі місця, додатковий захист був би дуже доречним.

"Наш КЗпП захищає працівника. І я, якщо у мене офіційна зарплата, і роботодавець захоче мене звільнити, можу над ним знущатися – відновлюватися на роботі, писати в усі органи, що мене намагаються незаконно звільнити. Роботодавець буде доводити, що звільняє через невідповідність професійному рівню, а я буду стверджувати, що відповідаю, буду псувати репутацію. Тому роботодавець буде змушений буквально повзати на колінах, щоб я погодилася на компенсацію в 10 окладів і зникла з його життя", – наводить приклад Томашевська.

Щодо іншого, вона стримано оцінює "втрату довіри" як можливу причину для звільнення. Експерт вважає, що законодавці повинні чітко визначити це поняття, адже користуватися суб'єктивним фактором не можна – це неминуче приводити до зловживань.

"Ти можеш мені не довіряти, але я виконую свої функції. Що означає втрата довіри? Це значить, що можна звільнити без причини? А якщо настрій такий, що сьогодні нікому не віриш? Тоді звільняти весь персонал?" – дивується спеціалістка.

Всі учасники ринку погоджуються – осучаснювати відносини між роботодавцем і персоналом необхідно. А якою буде ця реформа і чи задовольнить вона всіх, ми дізнаємося вже у 2020 році.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розбиралися, що таке трудові відносини і як їх правильно оформити в Україні. А також чим трудові договори, що дають можливість влаштуватися в штат, відрізняються від договорів підряду, які укладають для надання тієї чи іншої послуги.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти