Новий бюджет: доходи від податків можуть збільшити на 70 млрд грн

16 грудня 2014, 08:53

Найсильніше уряд планує "заробити" на ПДФО

Останні тижні уряд займається доопрацюванням проекту бюджету на 2015 рік. Передбачається, що в Раду документ повинен потрапити не пізніше 20 грудня. Проект уже побував у парламенті – він був зареєстрований в п'ятницю, але вже на слудующій день відкликаний. У той же час глава Мінфіну Наталія Яресько напередодні заявила, що проект бюджету готовий лише наполовинутому публічне обговорення документа в найближчий тиждень недоцільно.

Реклама

Крім того, керівникам центральних органів виконавчої влади разом з депутатами було доручено створити робочі групи з питань доопрацювання законопроектів щодо внесення змін до Податкового та Бюджетного кодексів та проект бюджету-2015. У розпорядженні "Апострофавиявився проект бюджету, переданий на доопрацювання депутатам.

Уряд розраховує, що дохідна частина казни наступного року збільшиться на 14,4% порівняно з нинішнім – до 432,34 млрд грн, у тому числі загальний фонд зросте на майже 28% – до 411,9 млрд грн. Витрати зростатимуть менш динамічно – витрати держбюджету збільшаться на 9,9% – до 485,3 млрд грн, загального фонду скарбниці на 20,6% – до 463,8 млрд грн. Граничний розмір держборгу до кінця року складе 933,9 млрд грн (зростання показника на 127 млрд грн порівняно з поточним роком).

Реклама

Зокрема, податкові надходження мають зрости на майже 70 млрд грн (349 млрд грн).

Найбільше – втричі – планується збільшити відрахування від податку на доходи фізосіб (ПДФО) – до 44160 млн грн. Кабмін раніше пропонував розширення диференційованих ставок оподаткування доходів, введення непрямих методів оцінки доходів громадян із застосуванням підвищеної ставки податку на надприбутки. Крім того, уряд очікує зростання відрахувань від рентних платежів за користування надрами (на 47,4%); ПДВ (9,6%) – як внутрішнього, так і імпортного, відшкодування податку планується на рівні 62,8 млрд грн (+22%); акцизу з вироблених в Україні (28,7%) та імпортованих товарів (більше 600%).

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Поворозник припускає, що Кабмін планує досягти зростання надходжень від ПДФО за рахунок збільшення частки відрахувань до місцевих бюджетів до держскарбниці. Наприклад, відрахування Києва запропоновано збільшити з 50% до 75%. Податки з імпорту зростають за рахунок девальвації. Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць припускає, що доходи держбюджету можуть рости за рахунок зниження витрат на фінансування вугільної промисловості, скорочення податкових пільг, компенсації вартості тарифів. "Це може дати економію в розмірі 10% від ВВП", – говорить він. Аналітик Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталій Кравчук не бачить причин для такого істотного зростання доходної бази скарбниці: "Податкова база навряд чи різко виросте, навіть якщо переглянути податкові ставки".

Реклама

Також Кабмін хоче переглянути принцип відрахування Нацбанком коштів до бюджету. Якщо зараз регулятор платить щоквартально (в 2014 році за 5,7 млрд грн; сумарно – 22,8 млрд грн), то в 2015 році він може сплатити суму в 30 млрд грн не пізніше 11 травня.

При цьому, було обіцяно, що бюджет-2015 буде прийнятий, виходячи з нових Бюджетного і Податкового кодексів. Документів поки немає, але деяка інформація про ініціативи уряду відома.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Реклама

Так, повідомлялося, що в Податковому кодексі уряд запропонує скоротити число податків в країні вже в першому кварталі 2015 з 22 до 9 (хоча далеко не всі податки зникнуть, просто кілька старих платежів зведуть в один новий). Одночасно посилюється податковий тиск на фізосіб, зокрема, можуть підвищити збір до пенсійного фонду при купівлі готівкової валюти, скасувати пільги по сплаті податку на житлову нерухомість, продовжити на рік стягування "військового податку", ввести прогресивну шкалу ставок податку на доходи фізосіб – від 15 до 25%, збільшити податки на доходи від депозитів і дивіденди, понизити поріг ціни, при якій оплата покупки повинна бути безготівковій.

Прем'єр-міністр також наполягає на необхідності впровадження системи електронного адміністрування ПДВ вже з 1 січня 2015-го. Він каже, що останні шість місяців уряд спільно з профільними відомствами впритул займалося питанням поліпшення процедури автоматичного відшкодування ПДВ. Однак глава ДФС сказав: "Швидше за все, будемо пропонувати перенесення термінів електронного адміністрування. Ми просто фізично не встигаємо за часом". Нагадаємо, що закон про електронний адмініструванні ПДВ прийнятий в кінці липня цього року і набуває чинності 1 січня 2015 р. Але з пропозицією відкласти його введення до президента і прем'єра вже звернулися Європейська бізнес-асоціація та Федерація роботодавців України, за оцінками яких, нова система не усуне всіх ПДВ-проблем, але призведе до великих фінансових втрат підприємств.

Зміни в Бюджетному кодексу повинні дати більше фінансової свободи місцевій владі. Ним може стати простіше позичати гроші, вони самі будуть вирішувати, де зберігати свої кошти. Розширяться джерела надходжень до місцевих бюджетів. У Кабміні вважають, що зміни в Бюджетному кодексі принесуть місцевим бюджетам не менше 39 млрд грн додаткового доходу в 2015 р

За інформацією джерела в Кабміні, бюджет категорично не влаштовує депутатів – їм надано мало часу на якісну відпрацювання документа і всіх паралельних бюджетному процесу законопроектів.

"З урахуванням настроїв у Верховній Раді прийняття бюджету може бути перенесено на січень", – говорить співрозмовник ізначнія. Нагадаємо, що в даному випадку набуває чинності норма Бюджетного кодексу про обмеження витрат скарбниці: уряд зобов'язаний здійснювати асигнування загального фонду в розмірі не більше 1/12 видатків бюджету на 2014 рік. Поворозник також упевнений, що ухвалення бюджету в січні набагато реальніше, ніж до кінця поточного року. У документі, за його словами, багато протиріч – наприклад, в проекті відсутні будь-які згадки Міністерства інформполітики і, відповідно, для нього не передбачено бюджетне фінансування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти