"Податкові" борги бізнесу повернуть цінними паперами

3 листопада 2014, 08:32

В ДФС вирішили спільно з Мінфіном випускати облігації з відшкодування податку на прибуток

Уряд намагається вирішити питання переплат з податку на прибуток, який в останні кілька років став значною проблемою для бізнесу. Зокрема, на початку квітня 2014 року, за оцінками глави Державної фіскальної служби Ігоря Білоуса, вони досягали 7 млрд грн, пише "Апостроф".

Реклама

Як повідомив Білоус, ДФС узгодила з Мінфіном випуск ОВДП на суму переплаченого наперед податку на прибуток за аналогією з погашенням заборгованості з відшкодування ПДВ цінними паперами. Як уточнив головний податківець країни, обсяг випуску може скласти близько 7 млрд грн, а емісія може бути здійснена на таких же умовах, як і у випадку з ПДВ-облігаціями. Нагадаємо, термін обігу паперів – п'ять років, прибутковість – 9,5%, номінальна вартість однієї облігації – 1 тис. грн. За даними Мінфіну, з травня відомство емітувало паперів для повернення боргів по ПДВ на суму майже 6,83 млрд грн.

За словами Білоуса, обсяг переплат сьогодні становить 26 млрд грн. "Переплати є практично у всіх підприємств. Ці 7 млрд грн ми розділимо пропорційно між усіма підприємствами або серед тих, які першими зробили переплату", – зазначив глава ДФС.

Міністр фінансів Олександр Шлапак ідею з випуском ОВДП для погашення переплат вважає непоганою. "Ми не добрали за рахунок ПДВ-ОВДП, тому залишок можемо використовувати для випуску паперів по прибутку", – каже Шлапак.

У меморандумі з МВФ узгоджено випуск облігацій на суму 16,7 млрд грн. Ще взимку 2013 року в парламенті було зареєстровано декілька депутатських законопроектів, якими пропонувалося врахувати переплати в рахунок виконання зобов'язань за авансовими платежами, оскільки бізнесу доводиться, відповідно до Податкового кодексу, здійснювати авансові виплати (норма введена з 1 січня 2013 року). Втім, від сплати податку наперед ніхто не відмовлявся. Останнє є умовою для відшкодування ПДВ, розповідає голова наглядової ради компанії "Гідросила Груп" Павло Штутман.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Реклама

"Спочатку переплати становили 18 млн грн, зараз – 8 млн грн. Утворилися вони через те, що просили перерахувати прибуток для отримання нами ж нашого відшкодування ПДВ, – обурений Штутман. – Є прибуток, немає прибутку, хочеш ПДВ – сплати. Для економіки, звичайно, ці гроші дуже вигідні. А бізнес працює далеко не на цивілізаційних умовах".

Заступник голови ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник зазначає, що бізнес хотів би бачити "живі" гроші, які він віддавав державі замість того, щоб вкладати в свій розвиток. Однак через брак коштів, компанії готові вже отримати й папери. Крім того, ці кошти можна було б зарахувати в рахунок сплати податку в майбутніх періодах, але така практика зараз, скоріше, виняток, ніж правило і можлива лише при виняткових відносинах платника та податківця, додає Олійник.

Експерт групи "Податкова реформа" проекту "Реанімаційний пакет реформ" Ілля Несходовський впевнений, що якщо держава визначиться з випуском цінних паперів по прибутку – значить, вона зізнається у своїх боргах перед бізнесом. Водночас фахівець з борговими паперами ІК Dragon Capital Сергій Фурса зазначає, що в нинішніх умовах папери будуть нецікаві ринку. "Якщо немає іншої можливості, то для бізнесу папери можуть стати виходом. Доведеться продавати їх з великим дисконтом і то навряд чи, що хтось купить", – пояснює аналітик. Зараз дисконт наближається до 25%. Ключовим фактором стабілізації має стати зміцнення гривні – тоді й ринок пожвавиться.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти