Налоговая амнистия все ближе: все подробности законопроекта, который внесли в Верховную Раду

15 вересня 2019 7:55

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Всі приховані доходи понад 100 тисяч гривень підлягають декларуванню

Верховна Рада готує легалізацію тіньових капіталів і податкову амністію. У Раду поданий законопроект про так зване "спеціальне декларування" тіньових коштів, тобто їх легалізацію, але зі сплатою невеликого податку. Що може статися, якщо закон приймуть, з'ясували "Сьогодні".

Хто і скільки

Реклама

Як видно з тексту законопроекту, закон стосується як юросіб, так і фізосіб, у яких "під матрацом" сховано понад 100 тис. грн в перерахунку на нацвалюту, з яких не сплачено податки, наприклад зарплата в конверті або дохід від нелегальної здачі квартири. Щоб узаконити ці гроші, треба їх з 1 січня по 31 березня 2020 р задекларувати, сплатити 5% податку (з 100 тис. це 5 тис. грн), покласти на рахунок в банк на рік, і тільки через рік вони стануть легальними.

Те ж стосується, декларування нерухомості, цінних паперів тощо. Юрособи будуть зобов'язані показати тіньові доходи (від продажу, виконання робіт) та сплатити з них не 20% ПДВ і 18% податку на прибуток, як вимагає Податковий кодекс, а всього в сумі 5%. Суму менше 100 тис. грн декларувати не потрібно, вважається, що вона зароблена законно. Не підлягають амністії капітали, нажиті злочинним шляхом, а також такі, що підпадають під Закон "Про запобігання корупції", тобто якщо, припустимо, міністр або народний депутат мав доходи від бізнесу.

За, але з застереженнями

Експерти підтримують податкову амністію, але кажуть, що одного закону про добровільне декларування недостатньо.

"Нульовий відлік нарешті потрібно встановити, але, щоб закон про амністію капіталів почав працювати, необхідні ще два закони: про загальне декларування доходів громадян і про контроль за витратами, тільки в цьому випадку бізнесу і громадянам є сенс добровільно "засвітити" тіньові накопичення. Поки прийняття цих законів відкладено до 2022 року", – сказав нам глава Секретаріату ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

А член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що в законопроекті багато неясностей, наприклад, не визначено, з яких капіталів треба платити податок.

"Незрозуміло, чи зобов'язаний я при подачі декларації платити 5% зі спадщини (наприклад, коштовності, антикваріат), отриманої моїми батьками ще при СРСР. Якщо так, то на якій підставі, адже держави Україна тоді не було, – аналізує Пендзин. – Також, виходячи з презумпції невинуватості, декларант не повинен доводити, що його накопичення нажиті законним шляхом, це прерогатива правоохоронців. Шукати їм докази довго, занадто багато роботи і за давністю років часто неефективно".

"Декларування легко можна обійти"

Реклама

Низка експертів говорять, що закон недосконалий і в запропонованому вигляді не працюватиме. Так глава Украналітцентру Олександр Охріменко нагадав, що такий закон про амністію капіталів був прийнятий ще в 2015 році, але так і не запрацював.

"Головна причина – в ньому також була заборона на декларування капіталів, нажитих злочинним шляхом, що відлякало великий і середній бізнес, – каже Охріменко. – У правоохоронців залишилася можливість порушення фейкових справ, за якими будь-який капітал може бути визнаний незаконним. Поки статтю про неможливість амністії "злочинних" грошей не вилучать, закон працювати не буде".

Але навіть після цього декларування легко можна буде обійти, взявши для великої покупки кредит і швидко його погасивши, цей прийом давно відомий в інших країнах. Олег Пендзин нагадав, що стаття про незаконне збагачення скасована, тому все, що нажито до моменту вступу в силу закону про легалізацію капіталів, є легітимним.

Новини "Сьогодні" повідомляли, що, за словами президента Володимира Зеленського, влада протягом наступних п'яти років не буде заважати бізнесу. При цьому він додав, що наполягає на проведенні податкової амністії.

У свою чергу президент Асоціації податкових радників і член Європейської асоціації податкових професорів Данило Гетманцев розповів в інтерв'ю "Сьогодні" про плани команди Зеленського внести на розгляд до Верховної Ради новий законопроект про податкову амністію, або так звану нульову декларацію.

Раніше це питання піднімали прем'єр-міністр Володимир Гройсман та Петро Порошенко на посаді президента країни.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти