На чому заробляють аграрії в Україні: інфографіка

4 квітня 2016, 10:33

Ставка на соняшник може зіграти з АПК злий жарт

За даними офіційної статистики номінально чиста виручка сільського господарства в минулому році збільшилася на 68% – до більш ніж чверті трильйона гривень. При 45,7% рентабельності динаміка прибутку до чистого прибутку – "плюс" 150% – і зовсім могла б тягнути на прорив. Але самі учасники ринку не беруться сказати, чи поліпшилося фінансове становище, а тим більше – наскільки, пише Forbes.

Реклама

Від дворазового підвищення гривневої рентабельності аграріям мало пуття, підтвердженням чому служить скорочення в минулому році індексу аграрного виробництва на 4,8%, незважаючи на аналогічне зростання ключових фінансових показників галузі роком раніше.

1459751372

Зростання середньорічного курсу долара на 84% до 21,85 грн/дол в 2015 році значною мірою нівелював збільшення чистого прибутку до оподаткування сільськогосподарських підприємств за той же період. Ефект від ослаблення національної валюти аграрії відчули через подорожчання імпортних матеріально-технічних ресурсів. Крім цього, реальні доходи сільгосптоваровиробників скоротило підвищення цін на енергоносії.

За словами генерального директора агрохолдингу KSG Agro Сергія Мазіна, цінову кон'юнктуру 2015 року можна було назвати більш-менш сприятливою, проте зростання гривневої рентабельності не відображає реальної зміни фінансового стану агросектора. До того ж, опубліковані Укрстату показники маржинальності виглядають дуже оптимістично. "45% [для рослинництва і тваринництва] – забагато", – додає Мазін.

Реклама

Цифри Укрстату кардинально відрізняються від листопадового прогнозу Національного наукового центру "Інститут аграрної економки", згідно з яким очікувалося падіння рентабельності українського рослинництва з 29,2% до 25,9%. Глава одеської Асоціації фермерів і приватних землевласників Григорій Афанасьєв констатує, що в його регіоні маржинальність сільського господарства не перевищує 1-2%, при тому що основна частина господарств балансує на межі збитковості. За даними ж компанії "Украгроконсалт", рентабельність сільгосптоваровиробників в доларовому вираженні скорочувалася протягом усього минулого року.

Найбільшу прибутковість аграріям у 2015 році принесли соняшник, зернові та зернобобові, а також овочі відкритого ґрунту. Рентабельність перших двох директор "Украгроконсалт" Сергій Феофілов пояснює тим, що світові ціни на зерно і соняшникову олію, більше половини виробництва яких Україна поставляє на експорт, знижувалися повільніше інших сировинних ринків.

Соняшник при цьому є ще й дефіцитною культурою – при врожаї в 11,5 млн тонн сумарні потужності по його переробці в 2015 році становили 14-15 млн тонн. У зв'язку з цим в нинішньому році очікується розширення площі посіву соняшника, завдяки чому його урожай зросте не менш ніж до 13 млн тонн.

В тренді
Де вигідніше обміняти долар: курс валют ПриватБанку, Monobank та інших

Втім, ставка на цю культуру може зіграти злий жарт з аграріями. "Ми не виключаємо рекордний урожай соняшнику в 2016-му, однак конкуренція може вестися вже серед покупців, а не продавців", – застерігає Феофілов. Гарну прибутковість повинні будуть принести рапс і соя, що не дали в минулому році очікуваного врожаю, а також пшениця, площа посіву якої в нинішньому сезоні скоротилася. "Пшениця, соняшник, ріпак, соя – вони завжди рентабельні", – констатує Мазін.

1459751689

Реклама

Собівартість вирощування сільгоспкультур за рік стала в два рази більшою, ніж витрати на виробництво в орієнтованому на внутрішній ринок тваринництві.

"Купівельна спроможність населення різко впала. У разі подорожчання м'яса відповідно до інфляції його неможливо було б продати в Україні, – підкреслює Феофілов. – Не дивлячись на підвищення цін на корми, виробники м'яса не могли дозволити собі так підвищувати витрати. Доводилося жорстко економити". І не тільки виробникам тваринницької продукції.

У минулому році сільгосптоваровиробники масово економили на прив'язаних до валюти ресурсах і максимально переключалися на МТР українського походження, хоча їх якість нижча.

1459751751

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти