Міфи vs. реальність: як користуватися цифровим підписом в Україні

5 лютого 2017, 08:18

У податкової немає законних підстав вимагати паперові копії документів

Електронний цифровийпідпис(ЕЦП)вУкраїнізастосовуєтьсявжедавно.Щодняпідприємцікористуютьсянеюприроботізбанком,атакождляподачіелектронноїзвітностідо податкової службитаіншіорганивлади.ЗаразсферазастосуванняЕЦПрозширюється,іоднією зтакихновихможливостейстаєпідписаннядоговорів,актівірізнихдокументіввелектронній формі,пише AIN.

Реклама

ЕЦП-цеаналогзвичайногопідписувцифровомусвітіінтернету.Електронний підписекономитьчасікошти:не доводитьсядрукуватиузгодженийконтрактіпересилатийогопаперовийваріант,апотімкупувативеликішафидлязберіганнявсіхдокументіввпапках.

ВУкраїнівикористанняЕЦПврегульованодвомаосновниминормативнимиактами:цеЗакониУкраїни"Про електронний цифровий підпис"та"Проелектронні документи таелектронний документообіг".Єщепідзаконнінормативніакти,алевонивбільшості своїйстосуютьсяпитаньсертифікаціїцентрівз видачіключівтавикористанняЕЦПворганахвлади.

Уподатковоїнемаєзаконнихпідставвимагатипаперовікопіїдокументів,оскількизаконзобов'язуєнадатикопіїбезуточненняїхвиду.Томуелектронноїкопіїбудецілкомдостатньо.

Реклама

Більштого,судичіткорозуміють:паперовакопіяелектронногодокумента-лишейогографічневідображення,а несаморигінал.Електроннийдокумент-цедані,якіможутьбути зчитаніелектроннимизасобами(ст.5ЗаконуУкраїни"Проелектронні документи таелектронний документообіг").Отже,наданняроздруківок,навпаки,будепорушеннямзаконодавства:такі"копії",посуті,не єкопіямиелектроннихдокументів.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Це не зовсім так.Перш за все,требавідрізнятидокументизЕЦПібезтакого підпису.Якправило,труднощі виникаютьздокументамибезЕЦП,оскількиважковстановити,хтосаменадіславтой чи іншийдокумент,ічи наділена особавідповіднимиповноваженнями.

А ось з документами, завіреними ЕЦП, таких проблем не виникає. Дійсно, спочатку суди поставилися до практики застосування подібних документів скептично, вказуючи, що письмова форма і електронна форма – це не одне і те ж. А оскільки Цивільний кодекс вимагає підписувати документи в оригіналі (паперовий варіант), в електронному вигляді вони неприйнятні. Однак апеляція за результатами такої позиції трактує, що укладення договорів із застосуванням ЕЦП є належним способом закріплення волевиявлення сторін. Таким чином, проблем із застосуванням ЕЦП сьогодні немає.

Реклама

Якщона самому початкудійснобулискладностівпрактичномузастосуванніЕЦП,тозаразпроблемнемає.Крімприватнихініціатив,єібезкоштовніальтернативи,якіможнавикористовуватиу своїй господарськійдіяльності.Більштого,немаєнеобхідностізавантажуватиспеціалізованеПО(хочатакаможливістьтежіснує),адоситьскористатисяіснуючимионлайн-сервісами.

Нагадаємо,раніше"Сегодня"розібраласяякотриматицифровий підпис в Україні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти