Інтерв'ю з засновником IT-компанії "Адамант": Влаштувавши "маски-шоу" в офісі компанії, СБУ порушила КПК

Почесний президент ТОВ "Адамант" розповів Сегодня.ua про те, що відбулося в офісі компанії, і про сьогоднішні реалії роботи на українському IТ-ринку

19 січня в офіс одного з столичних інтернет-провайдерів "Адамант" вломилися близько 20 співробітників Служби безпеки України (СБУ). Спочатку силовики шукали засновника і почесного президента ТОВ "Адамант" Івана Пєтухова. Пізніше виявилося, що спецслужби засікли абузостійкий хостинг і прийшли з наміром вилучити сервер його власника. Співробітники СБУ провели в офісі "Адамант" чотири дні.

Реклама

Відео: Youtube/Національна Асамблея України

Як повідомила речник СБУ Олена Гітлянська, силовики проводять заходи щодо припинення діяльності міжнародної хакерського угруповання, один із членів якої – українець, який перебуває в міжнародному розшуку. Саме він, за версією СБУ, розмістив серверне обладнання на технічному майданчику "Адамант". У результаті з технічного майданчика серверне обладнання цього користувача силовики вилучили.

При цьому, засновник "Адамант" Іван Пєтухов здивований подією – всю інформацію від його компанії можна було отримати на підставі постанови про тимчасовий доступ до інформації.

Реклама

При цьому, на його думку, співробітники СБУ перевищили службові повноваження, з'явившись в "Адамант" для конфіскації серверів. Пєтухов впевнений, що подія в його компанії – це або переділ ринку, або спроба дискредитувати його як політичного і громадського діяча.

Про це та про сучасні реалії роботи в українському IТ-секторі він розповів в ексклюзивному інтерв'ю Сегодня.ua.

 - Іване Михайловичу, розкажіть, коли в "Адамант" прийшли співробітники СБУ і навіщо?

Реклама

- Я б все-таки запропонував би абстрагуватися від теми "Адамант" і підійшов з точки зору того, що творилося в останній рік на IТ-ринку України. Ви пам'ятаєте, скільки було наїздів на IT-галузь, особливо з кінця літа минулого року? Це були десятки резонансних випадків, і я намагався включатися по максимуму. Якщо забирали або громили обладнання або офіс – ми писали листи, зверталися в усі інстанції, щоб зупинити творене свавілля. У мене були хороші відносини з дуже багатьма людьми і в Службі безпеки, і в МВС, і в ДССЗЗІ (Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України – Авт.) саме за напрямом "кібер". Тому що ми працюємо давно.

Більше того, на території "Адаманту" більше 4 років тому, за участю співробітників ДКІБ СБУ (Департамент контррозвідки інтересів держави у сфері захисту інформації – Авт.) і представників IТ-безпеки банків, представники кіберполіції Голландії проводили курси з IT-безпеки. Ну і в "Адамант" ми завжди працювали в законодавчій площині.

- Виходить, що така ситуація на ринку загострилася в останній рік? Або ж раніше?

- Навіть скажу більше: якось відразу після відходу пана Наливайченка (екс-глава СБУ Валентин Наливайченко – Авт.). Не подумайте, що я співаю йому дифірамби – свого часу за відверті прорахунки я його критикував, як в принципі критикую всіх, хто допускає помилки, але я завжди за конкретику, особливо у сфері IТ. У мене є життєва позиція і я її завжди відкрито відстоюю. Але ця позиція нітрохи не заважає мені з багатьма з тих, кого я критикую, потім сидіти і пити чай-каву і говорити нормальною людською мовою.

- Після відходу Наливайченка або після приходу нинішнього глави СБУ Василя Грицака?

- Так сталося, що стало занадто помітно те, що якось помінялися підходи. Або, швидше за все, стало більше випадків "наїздів" на IТ-бізнес. З Василем Сергійовичем (нинішнім главою СБУ Василем Грицаком – Авт.) я зустрічався, коли він був ще першим заступником глави Служби безпеки. Він справив на мене гарне враження, і, як мені здалося на момент нашої зустрічі, для нього важливо було те, що відбувалося на передовій.

Я хочу сказати, що ті люди, які зараз в службі стали на певні посадові пости, а, як правило, це середній рівень, який, як показала практика, не завжди прозоро працює. І такі є, що в Службі безпеки, що в МВС, що в інших державних структурах. Знизу прийшли молоді хлопці, які щось хочуть зробити правильно і за законом, і зверху ніби як декларується політична воля. Але завжди є середина, в якій все це крутиться, вони якісь свої каламутні схеми там провертають. Ну не заробляє ні рядовий, ні поліцейський, ні співробітник СБУ, який сюди приходив. В основному це нормальні хлопці. Мої претензії в тому, як побудований сам підхід. Ось через це у нас в країні і почало все сипатися – такі захвати з допомогою спецпідрозділу "Альфа".

- Мається на увазі по ринку?

- Та по IТ-ринку. З ринку масово стали йти компанії і вже багато на низькому старті. Тільки за третій-четвертий квартал минулого року 2,5 тисячі IT-фахівців переїхали за кордон. І серед них є мої друзі, знайомі та колеги. Вони просто бояться. Це розумні люди, але вони в Україні не можуть себе реалізувати, вони бояться за своїх рідних, близьких, за свій бізнес. Вони почали залишати Україну. Йде розвал самого передового сектора економіки країни, який дає гарний приріст ВВП.

- Чому так відбувається, на вашу думку?

- Мене давно цікавила причина того, що відбувається. Паралельно з бізнесом, я займаюся аналізом і коригуванням законодавчого поля. Ми робимо експертний аналіз того, що розробляється депутатами і чиновниками в напрямку IT. В останній рік стало дуже помітно, що йдуть законопроекти, які нас до не Європа наближають, а до північного сусіда – до Росії. Щось одіозного в IT прийняли у Білорусі чи в РФ – тут же окремі наші депутати і чиновники хочуть це у себе реалізувати Наприклад, в законодавчому плані заборонити приватність в інтернеті або встановити тотальний контроль за всіма мобільними пристроями.

Давайте згадаємо законопроект №1888 (Проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів держави, споживачів телекомунікаційних послуг та удосконалення державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України – Авт.). Тоді довелося витримати серйозний тиск з боку його ініціатора – голови Комітету з інформатизації та зв'язку ВРУ. І було дуже складно достукатися до кожного депутата, що цей законопроект не повинен пройти, і зупинити шалене бажання контролювати всі електронні пристрої: комунікатори, ноутбуки, холодильники, кросівки і годинник з Bluetooth і все, що має можливість доступу в Інтернет.

В останній рік від таких відомств як СБУ, НКРЗІ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації – Авт.) і Держспецзв'язку знову стали з'являтися проекти законів, які не тільки обмежують права і свободи громадянина, а й ділять IT-ринок між "потрібними людьми". Коли переміг Майдан – ми вважали: ну все, нарешті скинутий диктатор! Можна займатися бізнесом – ніякого головного болю. І ось знову піднімається стара тематика: а давайте встановимо контроль над Інтернетом, обкласти податками фрілансерів, понищмо малий і середній бізнес, встановимо тотальний контроль за всіма людьми. І в ВРУ "як з рогу достатку" сиплються все ті ж злочинні законопроекти 14 січня, проти яких свого часу ми виступали.

"На мій погляд, основна причина криється в тому, що Майдан не поміняв систему, а замінив лише тих, хто в ній сидів на роздачі бюджетних коштів"

На мій погляд, основна причина криється в тому, що Майдан не поміняв систему, а замінив лише тих, хто в ній сидів на роздачі бюджетних коштів. Одні шахраї втекли, інші прийшли, але сама структура влади й вишикувані роками злочинні схеми нікуди не поділися. Ті, хто прийшов у владні кабінети, з часом перебудував "старі схеми" під себе.

- До цього було щось? Були проблеми? Були такі нюанси?

- Проблеми були завжди, але такого достатку наїздів і шкідливих законопроектів, як зараз, за останні 15 років в IT-сфері я не бачив. Всі рівні загроз зросли в рази. Після Майдану була божевільна консолідація суспільства, а 2014-й у нас був найбільш плідним. У 14-му році і держава, і бізнес намагалися разом вирішувати виникаючі проблеми. Ми, IT-ішники, створили групу у Держспецзв'язку спільно з їх СЕРТ-ом для захисту від кіберзагроз. До неї увійшло близько 30 провідних компаній: і великі мобільні оператори, і інтернет-провайдери. У той рік нашій групі вдалося відбити практично всі DdoS-атаки і мінімізувати кіберзагрози з боку агресора.

"Виходить так, що всі ті, хто воювали тоді добровольцями на фронті, були волонтерами або захищали кіберпростір країни, стали неугодними і вже піддалися пресингу з боку СБУ та інших силовиків"

На сьогодні виходить так, що всі ті, хто воювали тоді добровольцями на фронті, були волонтерами або захищали кіберпростір країни, стали неугодними і вже піддалися пресингу з боку Служби Безпеки та інших силовиків. Приміром, серед телекомунікаційних компаній, це та філія "Датагруп" в Дніпропетровську, і "Адамант" в Києві. І якщо подивитися, той, хто активніше всіх боровся з противником, на сьогоднішній день чомусь потрапляє під роздачу з боку силових структур та органів Служби безпеки. Ось це мені дивно. 15 років ми працювали в законодавчому полі, до нас претензій не було, ми допомагали практично всім. Більше того, наші клієнти, які розміщували у нас сервера або ресурси, виявлялися не порушниками, а постраждалими. Їм зловмисники "проламували" сервера – а вони допомагали відповідним службам ловити тих, хто це зробив. Давали доступ, давали логи. У 99% випадків наші люди законослухняні – їх тільки не треба необгрунтовано звинувачувати. Не можна на них тиснути і не можна їх ставити в той стан, коли ти спочатку винен і повинен виправдовуватися. Ось це найбільше обурює людей.

- Тобто виходить, що зараз найактивніші компанії держава намагається взяти під контроль? Та інформація, яка зберігається на серверах, яка через них проходить, потрібна державі?

- Виходить, що так, і я не можу для цього знайти нормального логічного пояснення. Замість того, щоб з нами співпрацювати, на нас починають тиснути. У будь-якій нормальній країні є принцип державного приватного партнерства, коли держслужби і ключові провайдери працюють, не порушуючи баланс інтересів у суспільстві. Баланс так само повинен дотримуватися і між приватністю громадянина, між тим, що захищає Конституція і закон, і між тим, що необхідно державі для того, щоб захистити права самих громадян і ловити той невеликий відсоток порушників і кіберзлочинців, щоб вони не заважали законослухняним громадянам. Я стою на тій точці зору, що цей баланс повинен бути настільки виразний, настільки зрозумілий і прозорий, щоб його розуміли і люди, і порушники. Але зараз виходить, за що боролися, на те й напоролися. СБУ вирішила влаштувати в "Адамант" шоу – по-іншому назвати не можна. Лізти по сходах при відкриваних воротах – по-моєму, це рівень нетямущої дитини. Розумієте, смішно. Виходить представник "Адаманту": "Хлопці, тут ворота є. Може, вам сходи з іншого боку поставити?" Слизько ж, шкода хлопців.

- 19 січня вони прийшли?

- Так, об 11:00 19 січня. Я в цей час був в Апеляційному суді у справі з "Київжитлоспецексплуатацією". Хоча тут теж є якийсь нюанс. Ви знаєте, торік до нас вдавався співробітник – капітан департаменту кібербезпеки СБУ по Києву і області і погрожував розправою компанії. Казав, що є якщо ми не укладемо з "Київжитлоспецексплуатацією" їх незаконні договори, то нам тут влаштують погром. Природно, я тоді звернувся і до Голови СБУ, і в Прокуратуру. Начебто його звільнили, вірніше, мені так сказали. Може бути, в цьому є якась там паралель.

За 5 хвилин до початку суду співробітники "Адаманту" мені повідомили про напад на офіс, ну і мені довелося все кинути і приїхати. Як я дізнався на інший день, вони прийшли і шукали мене в абонвідділів. Вони запитували, чи не порушника – ось у чому проблема, а саме мене! Я приїхав і запитав: "Що трапилося? Для чого такий цирк? Що Ви шукаєте? Що Вас цікавить, будь ласка, запитуйте". Вони стоять на вулиці і топчуться, самі не знають що хочуть. Я кажу: "Хлопці, вам же холодно. Підніміться нагору, зігрійтеся і кави попийте".

- Вони сказали, чого хочуть?

- Так, вони спочатку мені сказали, що хочуть, щоб я вивчив матеріали. І вони мене попереджають про таємницю слідства і нерозголошення. Я кажу: "Почекайте, люди добрі. Матеріали справи ваші мені не цікаві, я не посадова особа компанії. Я всього лише засновник і глава правління, відповідно до Статуту. Я ніякого відношення до операційної діяльності компанії не маю, це перше. Друге – я керівник в ряді громадських організацій. А ви мені зараз говорите, що ви мене з якоюсь таємницею слідства познайомите? Ви, напевно, помилилися адресатом. Ви проводите свої дії, а я буду собі думати, що ж мені з цим всім добром робити". Вони, напевно, зрозуміли, що прийом не вийшов. Якби ми ховалися і закривалися – тоді зрозуміло. А тут все з точністю до навпаки. Ви до нас з сокирою – а ми до вас з чашкою кави, "хлібом-сіллю" так сказати – "Пригощайтеся, будь ласка". Це мій підхід: спочатку запитати у людини, що її сюди привело, а потім сказати, я їй чимось допоможу або вона помилилася адресою. Ось вони точно помилилися адресою. Справа в тому, що компанія "Адамант" не мала безпосереднього відношення до їх питання. Це був клієнт "Адамант-телеком", і це їм пояснили.

- Той, кого вони шукали?

- Так, той, кого вони шукали, був фізособою. Справа в тому, що фізосіб обслуговує компанія "Адамант-телеком" і вона працює на єдиному податку і договорах з публічною офертою. Договір розміщений на сайті. Якщо вам договір підходить, ви натискаєте кнопку "окей" – і відразу вам виставляється рахунок. Ви вибрали собі послугу – і отримали її. Для того, щоб оплатити, ви користуєтесь будь-якою електронною платіжною системою.

Компанія "Адамант-телеком" орендувала у компанії "Адамант" ряд стійок. Сама ж компанія "Адамант" працює тільки з юридичними особами. І ми чудово розуміємо: там, де юрособи, там є паперовий договір, там солідний клієнт і у нього є кому стежити за серверами. І я точно знаю, що такі "маски-шоу" в "Адамант" не повинні відбуватися, тому що "Адамант" обслуговує ту ж Службу безпеки – забезпечує доступ до Інтернету Кабінету міністрів і надає електронні послуги багатьом іншим державним відомствам. Обслуговуючи такі організації, ти апріорі не можеш займатися чимось незаконним.

У перші ж хвилини, коли мені стало відомо, що якісь там незрозумілі барбоси сюди прийшли, я сказав: "Викликайте ДСО". Натиснули кнопку – півтори хвилини – приїхала ДСО.

- А що було не так з клієнтом, за яким прийшла СБУ?

- А ось найцікавіше. Я звернувся через "Фейсбук", і до мене зараз на зв'язок вийшов чоловік.

- Цей клієнт?

- Цей – ну точно не знаю. Анонім, скажімо так. Просто мені прийшло повідомлення: "Почитайте ссилочку". Пішов по посиланню і там вказані прізвища співробітників ДКІБ СБУ. Може, це підстава. Але прізвища, які там були написані, реальні. У мене теж є інформація, що десь це близько до істини. Просто люди, напевно, займаються переділом і кришуванням бізнесу.

А ось клієнт, який платив за послуги в "Адамант-Телеком", – це громадянин з одеською або кримської пропискою, швидше за все, це невеликий хостер. Ви знаєте, у нас дуже багато різних дрібних хостерів, які орендують юніти, ставлять свої сервера. І тепер у мене питання: а що насправді стоїть за всім цим? У матеріалах справи фігурувало, що був нібито абузоустойчівий хостинг (абузоустойчівий хостинг дозволяє розміщувати сайти різноманітних тематик, ігноруючи при цьому всі ознаки цензури, і може гарантувати збереження даних, всупереч систематичним скаргами на такий тип контенту, – Авт.). За останні 15 років на моїй практиці були сотні, якщо не більше, різних звернень. І я вірю тільки одному: коли суд виносить вирок у кримінальній справі. Тому я їм завжди кажу: "Хлопці, ви, будь ласка, не ламайте, не трощіть, не відключайте від живлення. Ви витягнете патч-корд від Інтернету, щоб ніхто нічого не стер, візьміть свій диск, запишіть всю інформацію і доводьте в суді".

- За інформацією СБУ, міжнародне хакерське угруповання, один з учасників якого є українцем, орендувала у вас...

- А я-то тут при чому? І навіщо перевищення заходів до компанії?

- Це була причина, чому вони вилучили сервер?

- Навіть якщо так. Я перешкоджав розслідуванню? Навпаки, я їм допоміг, попередив їх, щоб не вимикали сервери з розетки. На підставі запиту ми їм видали необхідні документи.

- Запит в якій формі?

- У письмовій. Вони прийшли з ним, але не хотіли показувати. Вони ж ломилися без пояснення в двері – охорона запитує: "Ви хто?". Відповідь: "Відчиняй!". Ті кажуть: "У такому разі ми зараз покличемо керівництво". В охорони чітка інструкція. З тих пір, коли ми почали займатися послугами дата-центру – доступ в офіс чітко і тільки за інструкцією. Регламентовано всі, хто що повинен робити: як заходити, як забирати, як виносити. Відеофіксація. Навколо офісу коштує не один десяток ip-камер, які всі пишуть. І вони тут нічого стерти не можуть.

Крім того, вони порушили розділ 15-й Кримінально-Процесуального Кодексу, статтю 166-ю, частина 1-ю, яка передбачає, що сценарій вилучення обладнання не застосовний до нашого випадку. Тому що спочатку потрібно приходити і не обшук робити і виїмку, а тимчасовий доступ до речей і документів (159-я, 165-я). Вони перевищили свої повноваження. Як вони це зробили: обдурили суддю або якось натиснули на нього, що він їм виписав, або ж вони спочатку виписали тимчасовий доступ, потім сказали, що "Адамант-Телеком" не пустив, – я не знаю. Ми підключаємо адвокатів.

- Що це було за постанова?

- Це постанова суду, що у нас на нашій території десь є абузостійкий хостинг. Ви знаєте, це все одно, що сказали "У вас в офісі, напевно, у когось є грип". Ще потрібно довести, що були якісь незаконні дії. В Україні абузоустойчівий хостинг твердження не мають за законом. Наприклад, я завтра в Дата-центрі на сервері надам послугу Анонімайзера, і я не буду займатися якимись кримінальними справами, а просто буду дозволяти людям приховувати свої ip-адреси. Де написано, що я не можу це робити? Ніде. Прийдуть все вилучати – почекайте секундочку, ви не праві, де сказано, що цього робити не можна. Я ж нічим незаконним не займаюся.

Те що "Адамант" – абсолютно біла і прозора компанія, яка не займалася нічим поганим чи напівлегальним, – факт. Більше того, ми забезпечуємо доступ до державних інформаційних ресурсів та для державних відомств, і це нас зобов'язує.

"Я бачу в цій дії СБУ елемент морального тиску на мене як на громадського діяча"

Я хочу сказати, що зараз розглядається ряд законопроектів. Ще раз повернуся до початку, коли говорив, що серйозно критикую владу, яка хоче знову встановити контроль над усіма телекомунікаційними мережами та обладнанням. Тобто знову у можновладців виникло бажання і переділити ринок, і внести ті норми, які були в злочинних законах від 16-го січня. І я бачу в цій дії СБУ елемент морального тиску на мене, як на громадського діяча.

Чули останній меседж президента про IT-шників? Його промова: "Якщо у вас конкретно були проблеми, підпишіться, доведіть, що вони були несправедливі, і ви будете мати мій захист". А де презумпція невинності? Кому я повинен доводити, що я не злочинець? Дайте прізвище та назвіть мені час – я прийду і доведу. І що, повірять?!

- Наскільки взагалі безпечно зараз працювати на IT-ринку?

- Після цього випадку мені дуже складно буде спілкуватися зі своїми колегами з Європейського Союзу, з Америки, з Ізраїлю. Торік почувши, що моя компанія брала участь у захисті від DDoS-атак, сюди приїжджали всесвітньо відомі і американські, і ізраїльські компанії, було багато планів. Та й багато моїх закордонні колеги та друзі у мене в "Фейсбуці" – тепер я не знаю, що їм хорошого про IT в Україні розповідати.

- Деякі власники компаній починають думати про перенесення серверів за кордон. Багато хто вже це зробили?

- У нас, по-моєму, за останній рік серверів з ринку виїхало більше, ніж за попередні 5 років.

- А Ви про це думаєте?

- Я про це давно думаю. І в мене вже частина якоїсь інформації скопійована. Без резервування не можна. Але тільки тієї інформації, яку можна резервувати. Є ж персональні дані наших абонентів. Їх не можна переносити.

- А яку саме інформацію отримала СБУ?

- Вони прийшли за транзакціями, запитали, де сервера ось такого-то IP-адреси. Ми сказали: "Ось сервера цього IP-адреси". Вони кажуть: "Ми їх заберемо". Я кажу: "Якщо вимкніть з розетки, система розсиплеться. Згідно КПК, ви зобов'язані скопіювати інформацію, а не вимикати і вилучати". Вони спочатку всю інформацію записали. Коли записали, вони не знали, що далі робити і довго радилися з керівництвом.

Ми все записали на камери, інформацію вже виклали в надійному місці. Природно, ми зараз подамо до суду. По-перше, нам не давали працювати.

- Це 4 дня тривало?

- Так, це все тривало 4 дні, і навіть після робочого часу.

- Вони скопіювали інформацію тільки щодо цього гіпотетичного зловмисника?

- І, наскільки я розумію, там нічого не знайшли.

- Інформацію інших користувачів вони не копіювали?

- Не копіювали, точно. Ми б не допустили. У першу чергу наш персонал почав обдзвонювати держоргани. Тому що ви уявіть, що якщо держорган втратить доступ до каналів зв'язку?

- Виходить, вони виявили хостинг, який їм видався підозрілим, – і при цьому вас не повідомили, не попросили надати інформацію, не попередили? Такої інформації не було?

- Не було. До них кілька тижнів тому приходили подібні їм хлопці, виявили на якомусь розміщеному у нас сервері (IP нашої мережі), здається, педофілію. Ми підключилися, перевірили. І сам користувач допоміг, логіни і паролі дав, щоб з'ясувати, хто йому проломив сервер. Я ж кажу, 99,9% наших людей – це нормальні законослухняні і порядні громадяни.

Тому якби вони прийшли з тимчасовим доступом до речей і документів та без групи підтримки, як то кажуть "без коваля на сіннику", вони б отримали все те ж саме. Тільки тихо, спокійно. Може бути, хтось у владі хотів спеціально зіштовхнути лобами або імідж фірми зіпсувати. У мене зараз є версії.

- Замість цього вони прийшли з постановою щодо вилучення?

- Вилучення, так. Причому технічного майданчика "Адамант".

- Всього?

- Всього. Ви уявляєте, що це?!!

- СБУ зараз якісь претензії пред'являє?

- Ніяких не було. Тобто до "Адамант" претензій не було. Ось у чому справа.

- І зараз немає?

- І зараз немає. А які можуть бути до нас претензії?

- Ви все надали, співробітники СБУ все перевірили, скопіювали те, що їм потрібно було, нічого не знайшли?

- Ми нічого не порушили, не вимкнули, не порвали, не поламали, не натиснули на кнопку Reset. Я дав пачку пломб, щоб всі опечатали на час ночі, і сказав: "Якщо щось буде не так, то ви отримаєте весь архів відеокамер всередині Дата-центру посекундно".

- А що вилучили?

- Ось ці сервера забрали. Ось саме цього користувача. Усе. У нас є акт про те, що вони його вилучили. Як вчинить користувач – не знаю. Але я спочатку пообіцяв цьому користувачу, якщо він законослухняний і якщо він опинився в такій самій безглуздій ситуації, як і ми, – то готовий йому допомогти.

- Виходить, якщо далі вони на цьому сервері щось виявляють, – всі питання до цього користувачеві?

- Директор автотранспортного підприємства відповідає за те, що у нього в автобусі хтось провозив наркотики?

- Ні, він відповідає, якщо у нього водій п'яний.

- Мій "водитель" був п'яним? Схоже, ні. І транспортний засіб був у справному стані. Більше того, я забезпечив комфортні умови для роботи співробітників СБУ.

"Я, напевно, зроблю заяву як громадський працівник: необхідно провести реформу СБУ. "Консерви" треба розкривати"

- Ви починали з того, що в галузі зараз складності. В даний момент складніше працювати?

- Відносини між компаніями, як би там не було, все одно дружні. Ми спілкуємося по вертикалі: починаючи від найбільшої компанії і закінчуючи найменшим провайдером.

Я, напевно, зроблю заяву як громадський працівник: необхідно провести реформу СБУ. "Консерви" треба розкривати. Я виступлю і буду шукати підтримку у громадськості для реформації цього органу. Як мінімум, у IT-напрямку. Бо так, як вони працюють зараз, – так не можна.

- Виходить, у вас кілька версій?

- Дві версії основні.

- Це чи переділ ринку, чи прямий удар саме по вас, вашій репутації?

- Природно. У мене все-таки складається варіант громадської діяльності тому, що, коли СБУ-шники прибігли, то чомусь вони шукали мене.

- А хто зацікавлений в тому, щоб вам чимось нашкодити? Хто це може бути?

- Мені людина скинув в одному з коментів два прізвища, до речі в Інтернеті про це подробиць з чіткими прізвищами вистачає. Але це, швидше, виконавці, один з яких хотів зі мною зустрітися, щоб якось зам'яти цю справу. Але я "заминати" нічого не буду. Я хочу, щоб на моєму прикладі всі переконалися, всі зрозуміли, що треба поважати закон.

Більше того, я дуже рекомендую і керівництву Служби безпеки, і нашому регулятору, і Адміністрації президента організувати зустріч з айтішники та спільно провести Конференцію або Форум, на якому обговорити ці питання. Наприклад IT-Форум "Розвиток України через IT".

- Повертаючись до тиску на ринок. Все-таки, як зараз працювати? Ви кажете, що дружні відносини на ринку між конкурентами збереглися. А в іншому як?

- У нас ціни не змінилися, долар виріс. Економічно важко. Але я хочу вам сказати, коли виникають якісь труднощі, потрібно обслужити абонента, я від своїх хлопців і в "Адамант" і в "Адамант-телекомі", і в "Адамант-сервісі" не чув того, щоб хтось із колег на ринку відмовив або будував підступи, та й від інших такої інформації не надходило.

- Крім прес-конференції та Форуму, що ви ще плануєте робити?

- Ми плануємо написати листи, звернутися до колег по громадським організаціям, до громадських діячів. Ми хочемо все-таки цю ситуацію в IT-галузі зупинити.

- Привернути увагу громадськості?

- Звичайно, привернути увагу громадськості, вийти на верхні особи.

- Ви ще говорили про судовий позов. Проти кого цей позов?

- Проти конкретних осіб у Службі безпеки. За перевищенням посадових повноважень. Тобто я хочу розібратися. Ще друга ситуація є. У нас були клієнти, які не могли нормально потрапити в офіс. Зрозуміло, що наші якось домовлялися, але група СБУ-шників тут знаходилася 4 дні.

Для мене найголовніше, що вони нікому не заподіяли шкоди, крім морального мені. Своє не шкода, як кажуть. А ось чуже – я за чуже дуже переживаю.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51226.72

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

3063.25

Litecoin (LTC)

69.71

Ripple (XRP)

0.53

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти