Олексій Греков: "Збільшення цін на освіту на 20% багатьох просто доб'є"

25 грудня 2014, 10:21

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Знищення приватних шкіл призведе не до економії, а до збільшення навантаження на бюджет, вважає віце-президент Тьюторської асоціації України

Сьогодні Верховна Рада вирішить, чи буде введений в Україні 20% податок на навчання в школах, вишах, технікумах, і навіть на курсах або в музичних школах. Напередодні важливого рішення "Сегодня.ua" обговорила можливі наслідки введення податку з віце-президентом тьюторські асоціації України Олексієм Грековим.

Реклама

Для довідки: Всеукраїнська тьюторська асоціація, спрямована на впровадження індивідуалізації в освіті та розвиток системи тьюторов (наставників), в Україні з'явилася в 2011 році.

Яка основна проблема, з якою зіткнеться сфера освіти після повернення 20% податку на додану вартість (ПДВ)?

— Дуже багатьом доведеться підняти вартість освітніх послуг. Причому це підвищення торкнеться не тільки шкіл, а й курсів, студій, тренінгів. Заплатять за це споживачі — батьки, на яких зараз і так вже лягла навантаження, пов'язане із зменшенням купівельної спроможності і складністю ведення бізнесу. Це велика проблема, тому вони фактично не можуть платити навіть ту ціну, яка ще півроку тому була їм по кишені.

Наприклад, в приватних школах вчать своїх дітей власники малого та середнього бізнесу, співробітники спільних підприємств та представники творчих професій. Криза вдарила по них дуже сильно. Вони ще намагаються утримуватися на плаву, але багатьох додаткове збільшення вартості послуг навіть на 20% просто доб'є.

Реклама

І, тим не менше, я не вважаю, що вони масово почнуть переводити своїх дітей в муніципальні школи. Швидше за все, батьки почнуть шукати інші способи навчання своїх дітей. В першу чергу, отримає розвиток домашню освіту, в рамках якого формально діти будуть числитися за якихось школах, будуть писати контрольні та проходити незалежне оцінювання, але навчатися стануть із залученням репетиторів і нешкольного педагогів. Однозначно, в "державну" систему освіти вони не повернуться.

А що може трапитися з приватними школами?

— Залишаться тільки дуже дорогі, "елітні" школи. Таких у Києві не набереться і десяти. У середнього і нижнього сегмента не буде жодних шансів вижити. Це дуже сумно. Розумієте, "елітним" школам потрібно підтримувати статус, вони підкреслено академічні, там досить специфічний контингент учнів. А середній за ціною сегмент складають справді новаторські школи. Оскільки розраховані вони на представників середнього та малого бізнесу, то і навчають вони в першу чергу "м'яким навичкам" — самоменеджменту, ефективної комунікації, роботи в команді, — тобто, всього того, чого так зараз потребує наше суспільство, а вже в другу чергу вони дають навички академічні. Ось це ми і загублені, а якщо і збережемо, то не завдяки нашій системі освіти, а всупереч їй.

Для багатьох бізнесменів приватна школа для дитини — єдине, що ще утримує його в Україні. Є розуміння, що наша освіта — цінність і конкурентну перевагу в глобальному змаганні випускників різних освітніх систем. Зникнуть приватні школи — зникне остання причина залишатися тут. Виїдуть самі затребувані, талановиті, креативні. Їхні діти вже ніколи не повернуться сюди.

Для держави це буде втрата.

Реклама

— Однозначно. І справа не тільки в тому, що розпадуться сформовані колективи, а й у тому, що держава втратить значні надходження до бюджету. Наприклад, наша школа за рік — з грудня по грудень — перерахувала до бюджету в загальній складності 2900000 гривень — чимала сума! Причому ці гроші — гроші батьків наших учнів, з яких держава вже утримала всі податки, в тому числі — і на освіту.

Якщо розділити цю суму на 280 наших учнів, виявиться що кожен учень перерахував до бюджету 10 500 гривень. Багато це чи мало? За різними підрахунками, держава виділяє на рік приблизно таку ж суму на утримання одного учня в загальноосвітній школі. Однак учні приватних шкіл цих грошей не отримують! Разом, один учень приватної школи економить для держави 21 000 гривень і, по суті, містить за свій рахунок двох учнів "безкоштовної" школи!

Не забудьте ще й робочі місця, які ми створюємо. Наприклад, у нашій школі працюють 90 співробітників. Знищення приватних шкіл призведе не до економії, а до збільшення навантаження на бюджет.

Тобто, ви за збереження пільги зі сплати ПДВ?

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

— Я за те, щоб вивести освіту з-під податкового пресу, бо інакше воно розвиватися не може. Прибираєте пільгу — гаразд, але тоді скомпенсіруют підвищення ціни, — приберіть інші податки!

Реклама

Одного разу Леонід Черновецький, одіозний екс-мер Києва, заявив: приватні школи другого за прибутковістю після казино. Часом здається, не один Черновецький так вважає. Але той, хто це каже, просто не розуміє, як насправді влаштована приватна школа. Це справа, яка доводиться дуже довго і дуже важко розкручувати, і це реально не прибутково. Все, що ти заробляєш — ти тут же вкладаєш сюди ж, тому що школа повинна розвиватися. Потрібно оновлювати парти, комп'ютери, навіть стіни, які діти за рік "вбивають". Перші чотири роки моя дружина, працюючи директором школи, не отримувала жодної копійки зарплати, а я примудрявся працювати відразу на п'яти роботах, щоб утримувати сім'ю. Все, що ми заробляли, ми вкладали в школу. В результаті з 20 років, що існує школа, ми тільки останні 5 років відчували себе більш-менш упевнено. І справа не в тому, що ми, мовляв, погані бізнесмени, а в тому, що нам важливо зберігати ціну доступною саме для наших клієнтів, людей, які вміють рахувати гроші.

Що трапиться, якщо ці 20% дійсно повернуться?

— "Схлопування" ринку освітніх послуг. Все дуже просто: потрібно підвищувати вартість, при цьому відбувається відтік дітей, що призводить до чергового збільшення ціни і більшого відтоку. Звідки школи візьмуть зайві гроші, якщо вони вже уклали договори з батьками, а в них вказана ціна навчання? Брати кредит в надії, що з часом життя налагодиться? Простіше відразу закритися і не відтягувати агонію.

А чи є який-небудь позитивний сценарій?

— Є, і навіть не один. Перший — пільгу з ПДВ не скасовують. Другий — пільгу відміняють, але компенсують зниженням інших обов'язкових податків. Третій — освіта йде в тінь. Репетиторство набуває небаченого розмаху. Для держави — копійчана економія і гігантські збитки. Остаточний і катастрофічний обвал середньої освіти.

А чому останній сценарій — позитивний?

— Тому що рано чи пізно на цих руїнах ми виростимо нову освіту, але от право розпоряджатися долями наших дітей ми ніякій державі більше не віддамо!


Нагадаємо, Кабмін хоче ввести додатковий податок на освітуТак, у проекті змін до Податкового кодексу пропонується виключити зі статті 197 "Операції, звільнені від податку" пункт 197.1.2.

Згідно з цим пунктом, від ПДВ звільняються послуги з отримання вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, а також послуги з виховання та навчання дітей та послуги з проживання учнів або студентів у гуртожитках. Якщо пункт буде виключений, освітні установи (включаючи будинки культури та музичні школи) платитимуть ПДВ на загальних підставах.

Ставка ПДВ в Україні, нагадаємо, на сьогоднішній день становить 20%.

Голосування щодо змін до Податкового кодексу і, зокрема, цієї пропозиції Кабміну у Верховній Раді заплановано вже на сьогодні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти