Гонтарєва пояснила, чому збанкрутував банк "Фінанси та Кредит"

23 вересня 2015 14:16

Фінустанова фактично була неплатоспроможною ще шість років тому, впевнена глава НБУ

Основний акціонер банку "Фінанси та Кредит" Костянтин Жеваго порушив представлений ним графік надходжень, що призвело до падіння коштів на коррахунку банку до неприпустимо низького рівня і стало причиною визнання його неплатоспроможним. Про це повідомила глава Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарєва.

"Акціонер не виконав графік, пов'язаний як з надходженнями від його наявного бізнесу, так і з продажем його непрофільних активів", – сказала глава НБУ.

Реклама

Вона пояснила, що цей графік був складений, коли Національний банк 17 серпня вивів банк "Фінанси та Кредит" зі статусу проблемного, в якому він перебував попередні 7 місяців.

За її словами, після цього коррахунок при необхідному рівні 500-600 млн грн разу три падав до 330-350 млн грн, з яких 250 млн грн припадало на рефінансування Нацбанку, надане виключно на виплату вкладникам сум у розмірі до 200 тис грн.

"Ми щоразу дзвонили акціонеру і говорили: ви віддаєте собі звіт в тому, що це неприпустимо? Коли коррахунок в понеділок, 14 вересня, впав до 259 млн грн, з них 250 млн грн Нацбанку, а, значить, ні копійки особисто акціонера, я подзвонила йому і сказала, що прийшов час закінчувати цю історію ", – зазначила Гонтарева.

Описуючи історію банку "Фінанси та Кредит", глава НБУ вказала, що банк був неплатоспроможним вже в 2009 році. "Але йому видали рефінансування, посиливши і продовживши агонію на наступні сім років", – вважає глава центробанку.

Реклама

Вона уточнила, що всього банк отримав декількома траншами в 2009-2010 роках 6,4 млрд грн рефінансування, тоді як його капітал становив усього 2 млрд грн.

"Акціонер завжди сприймав дані кошти не як зобов'язання банку, яке він повинен повертати кредитору, а як ресурси, які йому дані для того, щоб він продовжував будувати свою промислову імперію. Тобто, Національний банк у цей момент перетворився з кредитора останньої інстанції в провайдера капіталу, а це категорично неприпустимо для будь-якого центробанку світу ", – додала В.Гонтарева.

За її словами, на початок 2014 року заборгованість банку "Фінанси та Кредит" з рефінансування НБУ зменшилася до 3,8 млрд грн, але до середини червня, коли В.Гонтарева очолила Нацбанк, збільшилася на 1,1 млрд грн, які були видані на відтік вкладів. Одночасно капітал банку збільшився до 2,8 млрд грн, з яких 0,5 млрд грн було внесено в червні 2014 року, решта – "намальована прибуток від свого ж інсайдерського портфеля".

Глава НБУ підкреслила, що на той момент кредитний портфель банку становив 29 млрд грн, з яких 22 млрд грн – пов'язані з акціонером кредити.

Гонтарєва повідомила, що в липні 2014 провела перший дуже серйозна розмова з Жеваго, на якому повідомила, що Нацбанк не допомагатиме "Фінанси і кредити" ліквідністю, оскільки відношення коштів, отриманих від НБУ, до капіталу банку, перевищує всі розумні норми, а також запропонувала акціонеру почати продаж своїх непрофільних активів або залучити під них фінансування для підтримки банку.

Реклама

"Будь ласка, визначитеся, який бізнес для вас основний і сконцентруйте свої зусилля на ньому. Швидше за все, для вас core (ключовим – англ.) Бізнесом є Ferrexpo. Тому подумайте, який неосновної бізнес ви зможете продати, щоб погасити кредити пов'язаних з вами осіб. ... Я йому вперше сказала: у вас КрАЗ, у вас "Артеріум", у вас "Росава", у вас ТЕЦ...", – описала ту розмову глава НБУ.

За її словами, К.Жеваго заперечував, посилаючись на те, що вигідно продати активи в сформованій ситуації неможливо. "Весь рік у нас з ним була розмова: визначитеся, що для вас основне, а що – інше. Так, дістрессовой ціна, але все одно воно чогось варте. Чи не хочете продавати, у вас є хороші активи, можете їх перекредітовать в іншому місці і погасити кредити", – зазначила В.Гонтарева.

Вона уточнила, що за цей рік Жеваго допустив неплатоспроможність банку. Фінустанова було визнано проблемним, було узгоджено план фінансового оздоровлення, акціонер вніс в капітал 1 млрд грн готівкою і ще 1,6 млрд грн за рахунок це конвертації субборгу, а Нацбанк надав 1,45 млрд грн на відтік вкладів під особисту гарантію Жеваго і запорука його активів, зокрема, Білоцерківської ТЕЦ.

При продовженні статусу проблемного в середині липня 2015-го Нацбанк врахував той факт, що акціонер "показав згоду" великих вкладників на конвертацію 1,5 млрд грн в капітал. У свою чергу НБУ зобов'язав погасити 4 млрд грн прострочених інсайдерських кредитів, щоб зменшити інсайдерський портфель банку до 18 млрд грн, зазначила В.Гонтарєва.

За її словами, до 17 серпня 4 млрд грн поганих кредитів за рахунок великого депозиту були згорнуті, що разом з оголошенням докапіталізації на 2,5 млрд грн, підтвердженої документами про конвертацію депозитів великих клієнтів на 1,5 млрд грн, дозволило прийняти рішення про зняття статусу проблемного. (В той же час В.Гонтарєва утрималася від відповіді, про яке депозиті йдеться, зокрема, чи не був це депозит компанії Ferrexpo, що становив на 1 липня $165,4 млн.)

Реклама

"Акціонер нас, нарешті, почув і приніс графік підтримки ліквідності за рахунок продажу непрофільних активів, який він зобов'язався витримувати", – додала В.Гонтарева, нагадавши, що реалізувати він його так і не зміг.

Глава НБУ пояснила, що при виході банку зі статусу проблемного, фінустанова зобов'язана підтримувати необхідний рівень обов'язкових резервів, платити в повному обсязі Нацбанку відсотки по кредиту рефінансування, обслуговувати всі платежі клієнтів і виконувати всі пруденційні нормативи.

В.Гонтарева відкинула наявність якоїсь політичної підоснови в тому, що банк "Фінанси та Кредит" був визнаний неплатоспроможним.

"Коли перший банк пішов під укіс, то, напевно, політичне підґрунтя бачили. Але насправді – це кінець ери олігархічного бенкінг. Той, хто цього не зрозумів, з ним може статися те ж саме. Той, хто зрозумів, – продає непрофільні активи, капіталізує свій банк, йде на графік згортання інсайда на три роки – для нього створені всі умови, щоб оздоровити і зміцнити банк", – підкреслила глава НБУ.


Банк "Фінанси та Кредит" засновано в 1990 році. Його основним бенефіціаром виступає український бізнесмен, народний депутат, мажоритарій і CEO гірничорудної компанії Ferrexpo К.Жеваго.

За даними НБУ, за розміром загальних активів на 1 липня 2015-го банк займав 10-те місце (38,88 млрд грн) серед 127 діючих у країні банків. Його зобов'язання перед фізособами на цю дату були рівні 16,98 млрд грн, у тому числі у валюті – 11,61 млрд грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти