Кредити "душать" малий бізнес в Україні: експерти дали підказки владі і підприємцям

18 квітня 2019, 08:27

Євгенія Давиденко

Проблеми виникають не тільки з оформленням позик, але і з тим, щоб повернути банкам борги

Хоча в Україні вживають заходів для полегшення ведення бізнесу, підприємці продовжують нарікати на дорожнечу кредитів. Представники ділового середовища стверджують, що позики стали особливо дорогим задоволенням для малого і середнього бізнесу (МСБ).

Реклама

Сайт "Сьогодні" побував на Третьому фінансовому ярмарку для представників МСБ і дізнався, що, на думку фахівців, слід робити, щоб полегшити підприємцям доступ до фінасових ресурсів.

Як зазначив співвласник поліграфічної компанії Олексій Микитко, в цілому у бізнесу є два шляхи отримання коштів на розвиток.

"Існує два шляхи розвитку бізнесу. Самофінансування (все, що заробив – реінвестуєш) – це довгий шлях. Другий-коли береш кредит або коли інвестори вкладають в вашу компанію гроші. Це більш швидкий шлях. Але проблема в тому, що на старті отримати банківський кредит дуже важко", – розповіділ Микитко.

Як приклад він наводить свій стартап, який протягом трьох років "живився" спонсорською підтримкою, поки у банків з'явилася довіра. Однак з часом позитивне рішення банку про надання кредиту перестало сприйматися з колишньою радістю, виникла інша задача – розрахуватися за позику.

Проблема в тому, що банки видають гроші під дуже великий відсоток, констатувала Вікторія Гордейчук, голова наглядової ради компанії, яка спеціалізується на вирощуванні саджанців виноградника. 

"Середньоринкові ставки – 20 – 21% – дуже високі. Але ж ми хочемо розвиватися, а без інвестицій зробити це дуже складно", – говорить Гордейчук.

Реклама

Читайте також: В ЄС оцінили кредитування українського малого і середнього бізнесу

За її словами, аграрні підприємства, чутливі до викликів природи, тому особливо потребують підтримки.

"Після граду в 2015 році, коли 80% врожай загинув, у нас були збитки, – згадує бізнесвумен. – Але банк надав кредит, ставка плаваюча, зараз – це 15,5%".

Втім, дати гроші під такий відсоток фінустанова змогла завдяки участі в програмі підтримки Німецько-українського фонду на кошти німецького держбанку KfW. Це не єдина ініціатива ЄС щодо підтримки малого та середнього бізнесу в Україні. Однак цього все одно мало, кажуть фахівці.

Чому кредити для бізнесу такі дорогі

"Країні реально не вистачає малого і мікробізнесу. Якщо 25 найбільших позичальників країни формують 90% кредитного портфеля і 70% ВВП – це ненормальна ситуація", – зазначає заступник. голови правління державного Ощадбанку Андрій Стецевич.

Однак все ж активність малих підприємців збільшується.

"Ми фіксуємо зростання попиту в арифметичній прогресії в напрямку мікрокредитування, навіть в нано-мікрокредитуванні – самозайняті люди. Доступ до кредитування покращився, після того, як з'явився кредитний реєстр Нацбанку, підписаний закон про банкрутство фізосіб, про захист прав кредиторів – ці закони дозволяють нас захистити як кредиторів", – зазначив Стецевич.

Тому багато банків прийшли на ринок МСБ, оскільки суб'єкти малого бізнесу вважаються надійними позичальниками, до того ж робота з ними допомагає диверсифікувати кредитний портфель, зазначив Стецевич.

Реклама

Однак визнав: на цьому ринку є проблеми.

"Вартість грошей висока, повинен визнати. Чим більше термін позики і чим більший ризик, тим вище процентна ставка. У країні, на жаль, ризики досить високі – політичні, були економічні", – зазначив він.

Фінансовий експерт Олексій Кущ визнає: є об'єктивні причини, з яких позичати в Україні нині – дорого.

"Зрозуміло, що банки закладають в відсоток по кредиту рівень ризику – неповернення кредиту, неефективна система захисту кредиторів, неефективна судова система ... Поки базові ризики в країні не будуть знижені, говорити про те, що природним шляхом кредитні ставки будуть знижуватися – досить наївно ... Але Нацбанк міг би зробити багато для того, щоб навіть в цих складних умовах знизити відсоток ставки", – вважає Кущ.

Як здешевити позики

Одним з варіантів зниження вартості кредитних коштів для бізнесу може бути зниження облікової ставки, вважає Кущ. Як відомо, НБУ четвертий раз поспіль зберіг облікову ставку на рівні 18%, щоб забезпечити зниження інфляції до 5%. Таким чином, ставка в Україні залишилася найвищою серед країн Східної Європи.

"Облікова ставка майже вдвічі перевищує рівень інфляції. Це нонсенс. При нинішньому рівні інфляції 9%, облікова ставка повинна бути на рівні 14 – 15% (зараз 18%). Це знизило б кредитний ресурс на 1 – 2%", – зазначив експерт.

При цьому застерігає: такі рішення не було б системним. Фахівець пропонує запустити державний спецфонд компенсації процентних ставок для малого і середнього бізнесу (для компаній з оборотом до 500 млн грн на рік).

"Фонд діяв би за методом" відкритого вікна ". Щоб будь-який суб'єкт малого і середнього бізнесу міг звернутися до цього фонду і отримати компенсацію своїх ставок по кредиту на рівні половини облікової ставки ... Тоді ставка по кредиту була б 10 – 11%", – підрахував експерт.

А фінансовий експерт Віталій Шапран не вважає ставки по кредитах в українських банках дуже високими і наводить приклад банків, де кредит дають під 18%. Якщо такий варіант суб'єкту підприємництва не підходить, Шапран радить брати кредити в євро.

"Хочете низьких ставок? Беріть кредити в євро, виробляйте продукцію для ЄС і отримуйте кредити на п'ять років і більше дочок європейських банків. Кредити в національній валюті будуть дешевшати в міру зниження інфляції", – зазначив Шапран.

Реклама

Нагадаємо, в НБУ вже відзначали, що кредитування МСБ в Україні має величезний потенціал, однак банки надмірно оптимістичні в оцінці обсягу зазначеного ринку.

При цьому представники малого бізнесу раніше розповідали і про позитивні зміни:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти