Велика розбірка: що таке бізнес-розвідка і чим вона корисна простим людям

10 червня 2018, 07:00

Христина Коновалова

Ділова розвідка як процес має на увазі використання виключно законних методів збору інформації

Що таке бізнес-розвідка?

Бізнес-розвідка(абоділоварозвідка)-цезбірнеобхідноїінформаціїпро контрагента,тобтопро те,хтоберенасебезобов'язанняза договоромабозкимпідприємецьвступаєвбудь-якіділовівідносини.Чимповнішебудеінформація,тимзрозумілішебуде,яксамезнимвзаємодіяти,чи варто церобитивціломуіякіможутьбутинаслідкидлябізнесу.

Реклама

Ранішебізнес-розвідкабуласправою,якоюна замовленнязаймалисятількивузькіфахівці,наприкладприватнідетективи.Заразв умовахвільногодоступудо відкритихданих іерицифровихтехнологійвонастаєневід'ємноючастиноюведеннябізнесу.

Діловарозвідкаякпроцес має на увазівикористаннявиключнозаконнихметодівзборуінформації.Прослушка,промислове шпигунство,зверненнядо"своїхлюдей"вправоохоронніорганичи щось таке,всуперечпоширенимстереотипам,не входитьвїхчисло.Більштого,можутьбутивизнанінезаконними.Тим більшещозаразвУкраїніформуєтьсяринок,депослуги збізнес-розвідціможнаотримативрізнихформах.

Збір даних допоможе лише бізнесменам?

У діловій розвідці є необхідність у будь-якого представника бізнесу-від ФОПа до великого міжнародного холдингу. І приватні підприємці, і великі компанії в своїй роботі взаємодіють з різними контрагентами. Дані, отримані за допомогою бізнес-розвідки, дозволяють приймати виважені управлінські рішення, тверезо оцінювати конкурентне середовище, вибирати надійних партнерів, уникати шахраїв. Важливо й те, що вчасно отримана потрібна інформація допомагає компанії уберегтися від фінансових і репутаційних втрат, наслідки яких іноді навіть важко передбачити.

Однакділоварозвідкаможестати в нагодіне тількибізнесменам.Звичайнілюдивикористовуютьдеякіїїпринципивсвоєму повсякденному житті.Наприклад,вониможутьцеробити,перевіряючичерезвідкритіджерелаінтернет-магазин,вякомумають намірзробитипокупку,забудовника,якомуплануютьвіддатигрошізапокинеіснуючежитло,абожоцінюючипотенційногороботодавця-такимчиномможназ'ясувати,чи не будутьзатримуватинановійроботізарплатуівповній міріоплачувативідпустки.

Яким чином ділова розвідка допомагає в розвитку чи розширенні бізнесу?

Реклама

У бізнес-розвідці існує ще один стереотип. Часто як синонім для цього поняття використовують формулювання "конкурентна розвідка". Однак такий погляд досить вузький і не відображає всіх можливостей ділової розвідки. Так, з її допомогою можна перевіряти конкурентів, щоб розуміти їх сильні і слабкі сторони, в цілому стежити за їх діяльністю, формувати власну стратегію на підставі отриманої інформації. Але це не все. Бізнес-розвідка допомагає також дізнатися необхідну інформацію про партнерів, про потенційних і поточних постачальників. Наприклад, якщо компанія хоче розширитися за межі однієї держави, їй треба перевіряти бізнес-партнерів на предмет їх наявності в санкційних списках певних країн, адже співпраця з ними може закрити іноземні ринки і завдати шкоди репутації. Також за допомогою ділової розвідки можна перевіряти можливих інвесторів або тих, кому планується продати частину компанії. Адже від деяких вкладень можна більше втратити, ніж отримати, наприклад, якщо ці фінанси прийдуть від сумнівних осіб.

Які є способи збору інформації та перевірки?

Існує кілька способів законно отримати потрібну інформацію про контрагента. Перший – самостійно зібрати в мережі всілякі дані. Перевага методу – пошук тільки тією інформацією, яка потрібна, але однозначний мінус – це процес дуже довгий і не завжди простий. Залежно від потреб, доведеться перекопати близько сотні реєстрів – починаючи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і закінчуючи досить специфічними, наприклад, Реєстром кредитних посередників банків України. Варто зазначити, що доступ до деяких реєстрів платний.

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список

Другийспосіб-зібратиінформаціюза допомогоюонлайн-сервісів,якіавтоматичношукаютьвсюдоступнуінформаціюу відкритихджерелахінавітьформуютьготоведосьєпокомпаніямабоокремихпідприємцях.Плюсцьогометодуне тількившвидкомудоступідоконсолідованими даними,алеівнаявностіудеякихсервісіваналітичнихінструментів,що дозволяютьрозповістипро ризикиспівпрацізконкретнимиконтрагентами.Мінус-сервісине можутьгарантуватинаявністьусіхданих.

Щеваріант-звернутисявконсалтинговукомпанію.Такможнаотриматинайбільшвичерпну,можливо,навітьінсайдерськуінформацію.Недоліктакогопідходувтому,щодеякіданіважкобудеперевіритинаправдивістьічастиназних,швидше за все,втратитьактуальність,покиїхбудутьзбиратиіформуватидлявидачі.

Останнійспосіб-можнанайнятивкомпаніюспівробітника,якийбинапрофесійномурівнізаймавсябізнес-розвідкою.

На що потрібно звертати увагу при перевірці?

Єкілька"маячків".Одинзних-юридичнийстатускомпанії:чи не перебуваєвонавпроцесіліквідаціїабобанкрутства.Якщотакаінформаціяпідтвердиться,вартоуникатиподібнихділовихзв'язків.Далі-перевірканафіктивність.Наприклад,якщоупідприємствадиректорпаралельнокеруєщедесяткоморганізацій-цепривідзадуматися,ареальнакомпаніяпередвами.

Реклама

Наступніпоказники-тривалістьіснуванняівиддіяльності.Потрібнопереконатися,чи правда,щокомпаніяпрацюєвтійсфері,багаторічнимдосвідомвякійвонапишається.Завждипотрібноперевірятинаявністьліцензійназаявленийвиддіяльностіупідприємства.Важливийпоказник-суди.Якщоукомпаніїбагатогосподарськихсправ,швидше за все,вонасистематичноне виконуєсвоїобов'язкиза договорами.

Крім того, зараз потрібно звертати увагу на місцезнаходження потенційного партнера або постачальника. Адже при роботі з компаніями, зареєстрованими на тимчасово непідконтрольних територіях Донбасу або в окупованому Криму, високі ризики, що в один день вони можуть перейти під юрисдикцію РФ. Також варто перевірити підприємства на їх присутність в санкційних списках України або інших країн, особливо США або країн ЄС. Співпраця з ними може мати тривалі негативні наслідки. Крім цього, потрібно проаналізувати зв'язки підприємства з іншими компаніями або особами: чи не замішані вони в шахрайських або корупційних схемах.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти