Продаж акцій Борщагівського фармзаводу: чим цікаво підприємство і скільки за нього можна було отримати

20 березня 2015, 13:24

Ксенія Капустинська , Олександр Харько

Аналітики кажуть, що вартість підприємства була сильно занижена

29,95% акцій ВАТ "Науково-виробничий центр "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод" (БХФЗ) на відкритому аукціоні придбала компанія "Куб", що представляє фармацевтичну компанію "Дарниця". Компанія заплатила 171,844 млн грн.

Реклама

Продані акції належали територіальній громаді Києва. Інші великі акціонери – офшорні "Леник Груп С.А." – 20,3168% і "Белдор Груп" (обидва – Британські Віргінські о-ви) – 21,2637% акцій.

Як повідомили на фондовій біржі "Перспектива", до участі в аукціоні також була допущена фондова компанія "Ді Ен Кей Капітал" (в інтересах компанії "Пантеон К"). Заявки спочатку подавали п'ять компаній.

"Сьогодні в аукціоні брали участь 2 компанії, за чутками, що відносяться до компанії "Дарниця", – розповів "Сегодня.ua" Петро Багрій, президент Асоціації "Виробників ліків України" (АВЛУ).

Початкова ціна пакета акцій склала 143,2 млн грн. Гроші, отримані Києвом, влада обіцяє витратити на реалізацію соціальних програм. "У тому числі і на фінансування шкіл, дитячих садків, а також підтримки соціально незахищених киян", – зазначав заступник голови Київської міської державної адміністрації Михайло Радуцький. Київ вже двічі виставляв цей пакет на продаж. Початкова ціна становила 278,3 млн грн, повторно пакет виставлявся на 10% дешевше.

У АВЛУ при цьому відзначають, що початкова ціна продажу була занижена в п'ять-сім разів.

Реклама

"Якби аукціон був проведений в цивілізованих рамках, завчасно, інформація була розказана іноземним інвесторам, і пакет був представлений публічно – ціна його продажу була б інша. ... Торік СБУ виступала проти продажу пакета за ціною 143 млн грн, вважаючи це заниженою вартістю, але тоді це було $20 млн Через рік вартість пакету впала до $7 млн і це вважається "нормальною" вартістю підприємства. ... Я точно знаю, що є іноземні інвестори, які зацікавилися в покупці цього пакету акцій і за вищою ціною, але в умовах коли серйозний інвестор має місяць на підготовку – він ніколи не прийде брати участь у таких торгах", – вважає Петро Багрій.

"На жаль, для об'єктивної оцінки відсутні дані за 2014-й по даному підприємству. Тому можна спиратися тільки на фінансову звітність компанії за 2013 Закладаючи в динаміку основних показників середню інфляцію продукції сектора і рух цін, можна припустити зростання чистого доходу від реалізації в 2014-му як мінімум на 26% до 806 млн грн. У структурі продажів 50% займає собівартість, яка також підвищилася в загальному тренді. Чистий прибуток у такому випадку може бути оцінена на рівні 83 млн грн. Сьогодні на світових ринках за акції факрмацевтіческіх компаній платять $27,1 за кожен долар чистого прибутку, $4,2 за кожен долар реалізації, і $3,3 за кожен долар власного капіталу. У підсумку, за інших рівних вартість 29,95% акцій БХФЗ (без урахування країнових ризиків та інших умов) може скласти 830 млн. При цьому, враховуючи ризики країни, які напередодні перевищили максимуми 2009 року (CDS 4678.9п) – оцінку можна скоригувати до 495-575 млн. Нерозподілений прибуток за підсумками 2013-го склала 419,53 млн грн, з яких на дивіденди в 2014 році було відправлено 14,5 млн грн. Таким чином, для нового інвестора тільки нерозподілений прибуток становитиме 121,3 млн грн", – підрахував Андрій Шевчишин, провідний експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні.

"У підсумку, стартова ціна в 143,2 виглядає досить низько. І в умовах прозорого аукціону може досягти позначки в 500 млн грн", – резюмував Шевчишин.

"Весь акціонерний капітал заводу був оцінений всього в 478 млн грн. За нашими оцінками, справедлива вартість БХФЗ знаходиться в межах 0,8-1 млрд грн, тобто як мінімум вдвічі дорожче стартової ціни, навіть у поточних умовах, що вимагають великого дисконту до ціни. У докризовий період оцінка заводу могла бути ще вище", – погоджується Андрій Патіота, старший аналітик ІГ АРТ Капітал.

Експерти при цьому зазначають, що фармринок в Україні залишається прибутковим, навіть незважаючи на кризу. У 2014 році його загальний обсяг склав 40,8 млрд грн (+ 13,8% порівняно з попереднім роком).

"Фармакологія для України вельми інвестиційно-привабливий напрямок. У зв'язку з девальвацією гривні, в інфляції вартість фармпродукції та обладнання зросла на 44,9% за підсумками 2014 року, а з начла 2015 року – ще на 9,2%. Ціни виробників фармпродукції виросли з початку 2015-го на 6,9%. З урахуванням валютних коливань, імпортні ліки програють українським аналогам, що робить цей сектор цікавим для інвесторів. Тут же можна відзначити і велику ємність українського ринку – більше 30% населення пенсіонери та демографія свідчить не на користь омолодження", – відзначає Шевчишин.


Реклама

Чим цікавий Борщагівський фармзавод

ПАТ "Науково-виробничий центр" Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод "створено 15 січня 1997 на базі ряду потужностей Дарницького хімфармоб'едіненія після серії реорганізацій. У власності підприємства знаходиться земельна ділянка площею 36,65 га та будівлі загальною площею більше 45 тис. кв. м. Спочатку був українсько-американським СП – компанія діяла, як закрите акціонерне товариство, засновниками виступили 325 працівників самого заводу і американські інвестори в особі компанії "R & J Trading International, Inc". Обидві сторони володіли рівно половиною акцій СП АТЗТ "БХФЗ", проте українські засновники витіснили американців. На засновника Людмилу Безпалько заводилися кримінальні справи, але пізніше вони були закриті. У власності влади Києва 30% акцій заводу перебували з 2001 р.

Зараз БХФЗ входить у першу десятку фармзаводов України. Частка підприємства на українському ринку лікарських засобів – до 10%.

У минулому році номенклатура підприємства склала 125 найменувань лікарських засобів, 10 препаратів для ветеринарної медицини, було отримано перший у фармацевтичній галузі України сертифікат на відповідність вимогам ISO 50001. Компанія також має представництво в Білорусі.

За словами Андрія Патіоти, привабливість Борщагівського заводу як активу характеризується:

Реклама

- Адаптацією і відповідністю всіх виробничих ліній міжнародним стандартам GMP;
- Досить широкою лінійкою конкурентної продукції для українського споживача;
- Стабільно прибутковою роботою і зростаючої виручкою;
- Місцерозташуванням заводу на околиці міста (знімає необхідність перенесення потужностей).

У 2013 році завод збільшив чистий прибуток на 21,5% порівняно з 2012 роком – до 74,983 млн грн, а чистий дохід зріс на 13,8% – до 638,94 млн грн. Фінансових показників за 2014-й компанія ще не оприлюднила.


Хто придбав

Генеральним директором "Фармацевтичної фірми "Дарниця" є Гліб Загорій, який пройшов за списками БПП у Верховну Раду. За чутками, його кандидатуру навіть розглядали на посаду міністра охорони здоров'я України. Його батько Володимир Загорій – голова наглядової ради ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця".

ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" – один з найбільших виробників лікарських препаратів в Україні. Виробнича потужність – 500 млн ампул, 4 млрд. Упаковок таблеток, 30 млн флаконів стерильних антибіотиків і 8,5 млн туб м'яких лікарських форм. П'ять основних виробництв фірми сертифіковані на відповідність вимогам GMP. У 2013 році журнал "Фокус" оцінив статки Володимира Загорія і його сина Гліба в $ 101,4 млн.

Київська влада запевняють, що "Дарниця" не отримає можливості застосовувати не ринкові конкурентні методи після покупки БХФЗ. Експерти ж не заперечують і інших сценаріїв:

"На нашу думку, в середньостроковій перспективі, після виходу з кризи і закінчення військових дій, можна очікувати об'єднання двох компаній. Це дасть певні переваги в боротьбі за ринкові позиції з двома іншими лідерами – "Фармак" і корпорацією "Артеріум", а також підвищить вартість об'єднаного активу для потенційних покупців за рахунок ефекту синергії. Враховуючи, що кінцева вартість пакета виявилася нижче справедливої ціни, для "Дарниці" це в жодному разі вигідна угода, на нашу думку", – говорить Андрій Патіота, уточнюючи, що не знає конкретних бенефіціарів. "Це тільки наша версія", – підкреслює експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти