Банки "заморозили" кредити для бізнесу

11 червня 2016, 08:33

Фінустанови неохоче дають позики

Українськібанкидивлятьсянакредитуваннябізнесубезентузіазму.Іобсягипозик,залученіринком,невблаганноскорочуються.Так,згідно з данимиНаціональногобанкуУкраїни(НБУ),за2015рікпортфелькорпоративнихкредитівзменшивсяна2,1%абона16,6 млрдгривень,аза4місяціскоротивсящена8,1 млрдгривень. При цьому в портфелях вже виданих позик, превалюють кредити в іноземній валюті (їх – близько 60%), а частка проблемної заборгованості перевищує 23%. Хоча, за інформацією, озвученою заступником голови НБУ Катериною Рожковою, реальна частина "поганих" боргів може виявитися вдвічі вище. Про це, побічно свідчить іоб'ем резервів, сформований банками під заборгованість юросіб – понад 37% сукупного кредитного портфеля.

Банкіри ж дають песимістичні прогнози і заявляють, що в умовах падаючої економіки безглуздо чекати зниження ставок і відновлення кредитування.

Причини заморожування кредитування як фізичних осіб, так і бізнесу, очевидні. З одного боку, значно впала платоспроможність українських компаній, і погіршився їх фінансовий стан. Якщо вірити даним Держслужби статистики, за 2015 рік великі і середні підприємства отримали понад 230 млрд гривень збитків, а в першому кварталі 2016 року – 156 млрд гривень збитків.

Плюс до всього, бізнес просто не може собі дозволити користуватися позиковими коштами в умовах скорочення обсягів виручки, втрати не тільки внутрішніх, але і зовнішніх ринків збуту. Наприклад, за 2015 рік експорт українських товарів скоротився майже на 30% або більше ніж на 15 млрд доларів. Ще одна причина, по якій компанії не можуть користуватися позиками – конфлікти з фіскальними та іншими контролюючими органами.

"Вартість фінансування сьогодні коливається в межах 22-24% річних для заставних кредитних продуктів, 24-26% для короткострокових овердрафтів без забезпечення", – наводить приклад директор департаменту розвитку продуктів для середнього та малого бізнесу банку Credit Agricole Максим Дмитрієв
..

Реклама

calculator-168360_960_720

Такаставка непід силунавітьщодо"живим"компаніямзрентабельністюнарівні13-15%(наприклад,всферіАПК,енрегогенераціі,рітейлу),не кажучивжепро бізнес,якийсидитьглибоко"надні".

З іншогобоку,банківськасистемаборетьсязісвоїмипроблемами.Осьужедварокибанкидекларуютьколосальнівтрати:-53 млрдгривеньзбитківв2014 році іще-66,6 млрдгривеньв 2015році.Крімтого,заперіодз 1 січня 2014року по 1 травня2016року зіринкупішло(авірніше,буловиведеносиламиНБУта Фондугарантуваннявкладівфізичнихосіб)понад70банківськихструктур.

До тогож,набанківськомусекторі"висить"величезна кількість боргів.Суматількизовнішньоїкредитноїзаборгованостіперевищує10 млрддоларів.Ацемайже15%ВВП.Тому,логічно,щовтакій ситуаціїпершочерговодлябанківзавдання-врятуватисявідбанкрутства.

Реклама

Такчиінакше,алефінансуваннябізнесу,нехайівурізаномуваріанті,залишилося.Йдетьсявосновномупро поповненняоборотнихкоштівнастрокдоодногороку.Деякібанкизгоднінадаватиінвестиційнікредити(нарозвиток)терміномдо3-5років.

"Такожможейтисяпро "швидкі" грошвневеликимісереднімфермерамдлязакриттяпоточнихфінансовихпотреб(поповненняоборотногокапіталу,авальвекселів,банківськігарантії,лізинг),іпроовердрафтякдляіснуючих,такідляновихклієнтів",-розповідаєчленправління"ОТПБанку"АллаБініашвілі.

Причомуовердрафтнеобхіднопогашатипротягом1-3місяців,айогообсягжорсткоприв'язанийдо оборотівкомпаніїпо банківських рахунках,ідоїїзагальноїплатоспроможності.Іншимисловами,навітьпогоджуючисьпозичитигроші,банкивстановлюютьдоситьвисокупланкудляпозичальників.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

"Сьогоднікредитможутьотриматикомпанії,яківедутьприбутковудіяльністьіне маютьнегативноїкредитноїісторії.Частобанкипросятьнадатизвітипро діяльністьзаостаннідвароки",-пояснюєначальникуправліннябізнес-клієнтівUniCredit BankОльгаПолонська.Чималурольприцьомувідіграєнаявністьліквідної застави,якийякмінімумв1,5-2разиперекриваєсумувиданогокредиту.

"Саметомубільшістьбанківсьогодніне готовібратиризикипокомпаніям-стартапам,ікредитують лишерозвитокбізнесу.Ризикиприфінансуванніновостворенихпроектівнапорядоквище,оскількиоцінитиреальністьіжиттєздатністьїхбізнес-планувкрайскладно",-коментуєДмитрієв.

Реклама

Вякості альтернативи,до речі,банкипропонуютьторговеі документарнефінансування,приякомуфінустановавиступаєгарантомпроведенняугоди.Наприклад,за дорученнямклієнта-покупцязобов'язуєтьсяоплатитивідвантаженийтовар.Вартістьтакоїпослуги-нарівні5-6%,щозначнонижчекредитноїставки.Алезастосуванняподібнихінструментівобмежене(здебільшого,вонивикористовуютьсяекспортерами),іпотребувкредитнихресурсахвони,на жаль,замінитине можуть.

percent-99376_960_720

Банкіри вважають, що відновлення кредитної активності раніше, ніж в перспективі 1,5-2 років, очікувати не варто. І справа не тільки в негативному бізнес-кліматі. Наприклад, облікова ставка НБУ все ще залишається на високому рівні. Високої, навіть незважаючи на те, що в квітні Нацбанк знизив її з 22 до 19%, а в травні – ще на 1 п.п.- до 18%.

Європейський центробанк, наприклад, для стимулювання кредитного сектора і боротьби з низькою інфляцією ще червні в 2014 році ввів негативну ставку. Її значення спочатку становило 0,1%, а в грудні 2015 року був доведено до значення "мінус" 0,3%. Подібним шляхом пішов і Центральний Банк Японії, який в лютому 2016 вперше зважився на практику негативних ставок, стимулюючи, таким чином, банки кредитувати національну економіку.

Втім, висока кредитна ставка є лише одним з факторів активізації кредитування. "Його стримує високе боргове навантаження на економіку, низький платоспроможний попит на позикові ресурси, високий рівень проблемних кредитів і невирішені питання із захистом прав кредиторів", – пояснює Ольга Полонська
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти