3G-ліцензії: за що оператори готові платити мільярди гривень

24 лютого 2015, 08:23

Сергій Гусєв

До бюджету будуть перераховані близько 8,770 млрд грн, а ще 1,6 млрд будуть сплачені за конверсію частот

23 лютого Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), торгами з голосу завершила тендер на отримання ліцензій на надання послуг стільникового зв'язку в стандарті UMTS ("третього покоління" 3G). Їх строком на 15 років знайдуть оператори "Київстар", "МТС Україна" і "Астеліт" (працює під торговою маркою life :)).

Реклама

Ліцензії виставлялися на тендер разом з відповідними частотами, на яких працюватимуть мережі операторів, оскільки без них подібна ліцензія є просто дуже дорогим папером. Були виставлені три лоти – діапазони частот шириною по 30 МГц в кожному регіоні країни. Стартова ціна була визначена в 2,7 млрд грн. За умовами торгів, один оператор міг отримати тільки один діапазон, тому інтрига полягала тільки в розподілі діапазонів, тому заявки на участь у тендері подали тільки три оператора.

Напередодні торгів експерти говорили, що найпривабливішим є другий діапазон, бо на межових з ним частотах поки не передбачається роботи інших передавачів, які можуть впливати на стільникову мережу 3G (на роботу ж поряд з першим і третім діапазоном вже видані ліцензії двом компаніям). Наскільки ці побоювання обгрунтовані, неспеціалісту судити важко. Але хід торгів, де змагалися люди знаючі, дозволяє припускати, що висловлювання цих побоювань могло бути просто частиною кампанії по дезінформації.

Торги почалися з першого лота. Переможцем став "Астеліт", що запропонував 3,355 млрд грн, а "МТС Україна", яка суперничала з ним, зупинилася на 3,22 млрд грн. За другий, нібито, найпривабливіший лот боротьби майже не було. "МТС Україна" не підвищувала початкову запропоновану ставку – 2,715 млрд грн, а "Київстар" не став її перебивати. Йому автоматично дістався третій лот за мінімальною ціною – 2,7 млрд грн.

Комерційний запуск зв'язку 3G в п'яти найбільших містах України може відбутися вже у другому кварталі цього року.

Тепер протягом місяця оператори повинні перерахувати ці суми в Казначейство, після чого отримають ліцензії та право пропонувати споживачам послуги зв'язку на основі нової технології.

Реклама

Але на цьому з фінансові витрати не закінчаться. По-перше, необхідно модернізувати і перебудувати мережі, на що потрібні сотні мільйонів доларів, потрібні гроші і для плати збору за використання нових радіочастот. По-друге, всім трьом треба заплатити не менше 1,6 млрд грн Міністерству оборони за так звану конверсію частот. Справа в тому, що в деяких регіонах на частотах, зараз виділених операторам, працює старе військове обладнання, його треба замінити на нове, яке використовує інші частоти. Протягом двох місяців після оплати ліцензії оператори зобов'язані укласти відповідні договори. Вважається, що перший етап конверсії займе 23 місяці, другий – 18 місяців, третій – 17 місяців.

Коли з'явиться новий зв'язок

За умовами ліцензії, зв'язок в першому регіоні оператор повинен запустити протягом 6 місяців після проведення конкурсу, протягом 18 місяців запустити мережу на території всіх обласних центрів, а протягом 6 років – на території всіх районних центрів і всіх населених пунктів з населенням більше 10 тисяч осіб. Враховуючи те, що оператори вже давно примірялися до нової технології і готували мережі, комерційний запуск зв'язку 3G в п'яти найбільших містах України може відбутися вже у другому кварталі цього року (тим більше, що в Києві, Одесі та Львові не потрібно проводити конверсію), до цього мережа почнуть тестувати в закритому режимі.

Навіть у Києві може не бути 100% покриття.

Однак не варто розраховувати на те, що покриття мереж 3G хоча б наблизиться до нинішніх мереж другого покоління. Радіус дії базової станції 3G приблизно в 2-3 рази менше, ніж 2G (через більш високої частоти). Тому і станцій для аналогічного покриття потрібно в рази більше. Оператори можуть об'єднатися і на якихось територіях використовувати загальну мережу, але все одно інвестиції потрібні величезні. Надії ж на їх повернення за нинішньої платоспроможності українських споживачів примарні. Так що, швидше за все, національне покриття буде залишатися 2G, а покриття 3G буде фрагментарним (навіть у Києві може не бути 100%).

Що від 3G отримають споживачі

Реклама

Головні споживчі переваги зв'язку 3G – більш висока швидкість передачі даних ("швидкий мобільний інтернет") і більш високу якість голосового зв'язку в умовах високого навантаження на мережу. Що стосується швидкості, то вона повинна бути не нижче нормативних 2 Мбіт/с, а реально може досягати 20-25 Мбіт/с.

Зрозуміло, що для споживачів ці поліпшення не будуть безкоштовними. І якщо переважна частина їх смартфонів і телефонів можуть працювати в мережах 3G, тобто їх міняти не потрібно, то новий тарифний пакет у оператора доведеться придбати. Параметри цих пакетів поки лише розробляються. Ціни будуть високими, особливо в перший час, коли маркетологи розраховують на попит з боку так званих "ранніх послідовників", готових платити за новинку відносно великі гроші. Але обмежувачем цін буде виступати конкуренція, бо три оператора будуть пропонувати одну і ту ж послугу з близьким якістю.

Необхідне доповнення

Коли говорять, що ось тепер в Україні з'явиться зв'язок 3G, це не відповідає дійсності. Вже кілька років у тому ж стандарті UMTS, три нові ліцензії на який зараз продані, працює оператор "Трімоб" (дочірня компанія "Укртелекому"). Кілька операторів мають мережі, побудовані на технології CDMA, за параметрами відповідні третьому поколінню. Але з різних причин вони так і не набрали великого числа абонентів, тому їх робота не робить помітного впливу на ринок стільникового зв'язку. Сукупна ж абонентська база нової 3G-"трійки" становить близько 40 млн осіб. Звичайно, не всі їхні абоненти перейдуть на новий зв'язок, але все одно це зовсім інші цифри.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти