У чому різниця між свідками і понятими при ДТП

3 квітня 2015, 05:05

Родичі мають право не свідчити проти членів своєї сім'ї

Чи можуть родичі та друзі бути свідками? Чи має інспектор право залучати в свідки свого напарника? Хто повинен шукати понятих, і в чому головна відмінність понятого від свідка.

Реклама

Свідком може бути кожна особа, якій щось відомо за обставинами справи, передає Kolesa. А це означає, що всі ваші родичі, друзі та знайомі можуть бути у справі як свідки. Зрозуміло, за умови, що вони дійсно були в цей момент поруч з вамі.Все це відноситься в тому числі і до дітей! Вони теж можуть бути свідками, якщо вони досить дорослі, щоб усвідомлювати те. Тут мова йде про дачу пояснень, а не про допит. Якщо справа підвідомча суду, і вже в суді допит неповнолітніх здійснюється за участю педагогічного працівника, батька, усиновителя, опікуна і т. д.

Спроби інспектора перешкодити вам занести їх дані в протокол незаконні і розцінюються як "самоуправство".

Розглянемо інший варіант – інспектор раптом вирішив попросити ваших родичів і друзів, які перебували у вашій машині, допомогти йому в підтвердженні даних про ваш порушенні.

Відмовити однозначно! За законом ви маєте право не свідчити проти своїх родичів. До знайомих це не відноситься, тому теоретично в суді їм можуть пригрозити неправдивим свідченням і змусити розповісти про те, що вони бачили.
До речі, і товариш по службі інспектора цілком може виступити в ролі свідка. А от водії із зупинених пізніше машин свідками не можуть бути, оскільки вони не могли бачити, що відбувається. В даному випадку вони можуть піти у справі лише як поняті.

Реклама

Понятим може бути будь незацікавлена в результаті справи повнолітня особа. Понятих повинно бути не менше двох.

Законом передбачено обов'язкову присутність понятих у таких випадках:

• При вашому адміністративному затриманні;

В тренді
У скільки обійдеться українцю великодній кошик-2021 (відео)

• При огляді речей, що знаходяться при вас;
• При огляді вашого автомобіля;
• При вилученні речей і документів, що знаходяться при вас;
• При відстороненні вас від керування автомобілем, відправленні на медичний огляд і в процесі взяття проби на алкотестер;
• При затриманні (евакуації) машини.

У разі застосування відеозапису для фіксації вчинення процесуальних дій, за винятком особистого огляду, ці процесуальні дії здійснюються в відсутність понятих, про що робиться запис у відповідному протоколі або акті огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Реклама

Ваші родичі ніяк не можуть виступити в ролі понятих. Але і напарник інспектора на цю роль теж не згодиться. Понятими можуть бути пішоходи, що проходять повз, водії проїжджаючих машин. Піклуватися пошуками понятих повинні інспектори, це їхня робота, а не ваша, навіть якщо ви самі проявляєте ініціативу з їх залучення.

Поняті у протоколі засвідчують своїм підписом факт вчинення на їх очах процесуальних дій, їх результати і зміст. Тому, якщо поняті відсутні там, де їх присутність передбачено законом та не ведеться відеофіксація, то обов'язково відбивайте даний факт у протоколі. Не залишайте це без уваги, так як інспектори можуть заднім числом вписати своїх "підгодованих" понятих в протокол, і в суді ви потім не доведете, що Іванов Іван Іванович і Петров Петро Петрович насправді на місці не були присутні і підтверджувати нічого не можуть.

У такому випадку дії інспектора неправомірні, і покарання ви не понесете, навіть якщо і вчинили правопорушення. Оскільки докази, зібрані з порушенням процесуальних норм закону, судом будуть визнані неприпустимими.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти