Тонкощі продажу і дарування машини: як не потрапити в неприємності

23 вересня 2018, 03:30

Шагінян Тетяна

Продаємо з реєстрацією, даруємо за договором, не купуємо з правим кермом

Володітиавтомобілем,мотоциклом,та йбудь-якиміншимтранспортнимзасобом,зкожнимрокомстаєпростіше:ужене потрібнадовіреністьнаводіння,аштрафиможнаоплатитинамісці.Проте,машина-не тількизадоволення,комфортісвободапересування,алетакожчастинаспадщини,абонажитоговшлюбімайна,абовзятіубанкупідвідсотокгроші.Нарешті,цепростовкладення коштів-які,прибажанні,можнабодай частково,алеповернути,продавшиавто.Зіткнувшисьз цією, юридичною стороною володіння, власникиавточасто незнають,яквчинити-поділити спадщину,подаруватимашинуіт.д.,іякі повноваженнямають.Щоброзібратисявосновнихпитаннях,мизвернулисязадопомогоюдо фахівця,розглянувшинайпоширенішіситуаціївоформленніправаволодіннятранспортнимзасобом.

Просто подарунок

Реклама

Якщо батьки хочуть подарувати дитині автомобіль, їм слід звернутися до нотаріуса і укласти договір дарування, який потім оформити в сервісному центрі МВС. У даній ситуації важливо укладення саме договору дарування, оскільки в деяких випадках може виникати податкове зобов'язання. Справа в тому, що, за словами Сергія, "дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та / або мотоцикла та / або мопеда, не обкладається податком ( пункт 173.2 статті 173 Податкового кодексу) ". Але якщо фізична особа продає або обмінює протягом звітного (податкового) року два і більше об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля і т. д., сума доходу підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (пункт 173.1 статті 173 Податкового кодексу).

ДТП на чужій машині

На щастя,чиннезаконодавстворозділяєвласникаавтомобіляіособу,яка вчинилаДТП.

"ЯкщовиначужіймашиніпотрапиливДТП,різницівтому,чи булоскоєноценасвоємуавтоабочоловіка,не буде.Якщосудвизнаєвашупровину,максимальне покаранняпередбачає(ст.124КУпАП)накладенняштрафуврозмірідвадцятинеоподатковуванихмінімумів(до340грн)абопозбавленняправакеруваннятранспортнимизасобаминастроквідшестимісяцівдороку,-кажеСергій.-Додатковооплачуєтьсясудовийзбір0,2розмірупрожитковогомінімуму,якийстановить352грн40коп.".

Щобобійтисятількиштрафоміуникнутистягненняматеріальної шкоди,потрібноматиполісОСАГО(обов'язковестрахування).Тодізбитки, завданііншому автомобілю,будутькомпенсованістраховою компанією(вмежахрозмірувідповідальності).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Купити — справа нехитра

Дляпокупкиавтомобіляне обов'язковоматипосвідченняводія.Аленеобхіднііншідокументи:паспорт,ідентифікаційнийкод,свідоцтвопро реєстраціюнаавтомобіль,страховий поліс(ОСАГО);договірдарування(якщодоговірбувранішеукладенийунотаріуса).Згідноп.8ПостановиКабінетуМіністрів України№1388від7.09.98р"Про затвердженняПорядкудержавноїреєстрації",що автоповиннобутизаконноввезеноабопридбаноколишнімвласником,імаєбутирозмитнено.

Реклама

Важливопам'ятати:машинизправостороннімкермомне допускаютьсядодержреєстрації,крімужезареєстрованихвсервіснихцентрахМВСдовступувсилуЗУ"Продорожній рух".

По довіреності

Популярнапродажз застосуванням генеральної доверностімаєпідводнікамені.

"ТранспортнізасобивУкраїніпідлягають обов'язковійдержреєстрації,-кажеСергій.-Тому,купуючиавтомобільпо довіреності,покупецьотримуєправоним розпоряджатисяіпродавати.Алеюридичновласникомтранспортногозасобувінне є".

Порядок реєстрації транспортних засобів в Україні визначається Постановою Кабінету Міністрів №1388 від 07.09.98 р Крім того, при покупці за довіреністю, якщо у юрвласника виникають боргові зобов'язання (кредит), то на транспортний засіб, оформлений на нього, може бути накладено арешт, авто оголосять в розшук, а потім і конфіскують. Довіреність і розписка про отримання грошей не дає права власності на авто. Оренду з правом викупу юристи також не рекомендують: такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 799 ЦК України), що призведе до додаткових витрат і обов'язку сплачувати орендні платежі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Яблуко розбрату

Найчастішеприрозлученніавтомобілістаютьяблукомрозбратуподружжя,івцьомувипадкудопоможезакон.

"Якправило,судприймаєрішенняна користьтогозподружжя,накогозареєстрованийавтомобіль,хтоним керуєіздійснюєтехнічнеобслуговування,-говоритьСергій.-Хочареєстраціяне даєпереваг, адже подружжя має рівніправанаволодіння,користуванняірозпорядженняспільним майном.Усудовій практицієвипадкипередачіавтомобілядругогозподружжя,виходячизйогоінтересівабоінтересівдітей".

Буває розділ і іншого характеру – наприклад, у випадку з кредитним авто. Так, статтею 60 СК України визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові однаково, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку. Згідно з частиною третьою статті 61 СК України, якщо одним із подружжя укладено договір (кредитний в т. ч.) в інтересах сім'ї, то гроші, які були по ньому отримані – спільна власність, як і зобов'язання по виконанню цього договору. Якщо при розгляді вимог про поділ спільного майна подружжя буде встановлено, що один з них забрав майно (наприклад, авто) або використав його на свій розсуд проти волі другого з подружжя і не в інтересах сім'ї і тощо, таке майно (машина) або його вартість враховується при поділі. Борги подружжя також враховуються при розподілі, як і будь-які невиконання кредитних договорів.

Реклама

У подружжя, крім права спільної власності на отримані кредитні кошти і куплений за них автомобіль, виникає зобов'язання в інтересах сім'ї у вигляді повернення кредиту, виконання якого подружжя здійснює на однакових умовах. Тому судам необхідно встановити, за рахунок кого з подружжя здійснювалося погашення загального боргу, і за рахунок яких коштів відбувалося погашення кредиту. Виходячи з цього, суд залишає транспортний засіб за одним з подружжя. При цьому в справах, де кредит за автомобіль не погашений, участь банку в судових засіданнях є обов'язковою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти